jarne kvietkyDodajú energiu a pomôžu pri liečení rôznych chorôb. Jarné bylinky pre nás majú skutočne neoceniteľný význam. Prečítajte si, ktoré vám môžu pomôcť.

Jarné bylinky pomáhajú zväčša pri dýchacích a tráviacich problémoch, no posilňujú aj látkovú výmenu a regeneráciu napr. žlčníka, pečene a čriev. Jarná prechádzka je ideálna na zbieranie byliniek - stačí si vziať košík alebo papierové vrecúška a vybrať sa na lúku. Bylinky sa sušia v teple, a to buď na papieri alebo na látkovom obrúsku.


Podbeľ lekársky

podbel lekarsky ucinky

Je mimoriadne účinnou a využívanou bylinkou, ktorá pomáha pri liečení kašľa, zahlienených prieduškách a pľúcach. Okrem problémov s dýchacou sústavou je nápomocný aj pri tráviacich problémoch, pri ktorých môže priaznivo vplývať na látkovú premenu a pri liečení zápalového ochorenia hrubého čreva. Čaj alebo sirup z podbeľa môžu zmierniť aj bolesť hlavy, svalov a opuchy, ktoré sú dôsledkom bodnutia hmyzu. Podbeľ je možné využiť aj pri hojení rán alebo pri ekzémoch.

Je jedným z prvých jarných kvetov, cez jar je vhodné zbierať kvety a v letnom období zase listy. Kvety sa zbierajú za slnečného dňa pokiaľ sú otvorené. Listy sa zbierajú do konca júna, pri sušení sa uložia tak, aby lícna strana bola nadol a plstnaná strana čo je na spodu mohla rýchlejšie uschnúť.

Na prípravu čaja potrebujete 1 lyžicu usušeného kvetu, ktorá sa zaleje pol litrom vody. Nechajte lúhovať na 10 minút a doslaďte medom. Z listov sa dá pripraviť kašovitá zmes z nasekaných listov, ktorá sa rovnako ako aj čerstvá šťava môže priložiť na opuchnuté alebo bolestivé miesto.


Púpava lekárska

pupava lekarskaPúpava má povesť všestranného pomocníka – pomôcť môže pri žalúdočných ťažkostiach, cukrovke, pri znížení cholesterolu, pri boji proti reume a pri celkovom prečistení organizmu. Svoje využitie majú všetky časti – kvet, listy a koreň.

Z kvetov sa zvyčajne pripravuje med, ktorý pomáha pri chorobách dýchacích ciest, pri chrípke a pri vykašliavaní. Listy sa môžu použiť čerstvé napr. so šalátu. Listy majú vysoký obsah železa, čím môže pomôcť pri liečbe anémie. Zároveň prečisťujú krv a odstraňujú z tela škodlivé látky.

Z koreňa sa pripravuje odvar, ktorý je nápomocným pri problémoch so žalúdkom a žlčníkom. Najskôr ho treba dostatočne usušiť, na prípravu odvaru stačí zaliať dve čajové lyžičky rozdrveného koreňa 250 ml vody. Odvar nechajte lúhovať asi na 15 minút a sceďte ho.


Prvosienka jarná

Prvosienka má mimoriadne široké využitie – je pomocníkom pri reumatických problémoch, migrénach, problémoch s dýchacími cestami. Taktiež napomáha pri prechladnutí, nespavosti a liečbe kožných chorôb. Pôsobí priaznivo na náš imunitný systém.

Kvety tejto bylinky sa používajú aj ako prísada do inhalačných zmesí, ktoré môžu pomôcť pri dýchacích problémoch.

Listy prvosienky sa zbierajú v čase kvitnutia i na jeho konci a sušia sa v tieni. Kvety sa zbierajú, keď sú v plnom rozkvete a rovnako sa sušia v tieni. Bylinka sa môže užívať vo forme čaju alebo odvaru. Čaj sa pripraví zaliatím jednej polievkovej lyžice sušených kvetov pol litrom vriacej vody a nechá sa 5-10 minút lúhovať. Listy sa používajú napr. aj do jarných šalátov.

prvosienka jarna

Žihľava dvojdomá

Žihľava alebo pŕhľava je známa svojimi nespočetnými účinkami na zdravie. Zväčša sa spája s liečením reumy a opuchov, účinná je aj pri bolestivých krížoch a problémoch so žlčníkom, pečeňou alebo pri kožných chorobách.

zihlava dvojdoma vyuzitieŽihľavový čaj alebo odvar z tejto bylinky môžu byť bojovníkmi aj pri preliečovaní obličiek, prečistení krvi alebo pri vypadávaní vlasov. Pôsobí ako silný antioxidant, ktorý z tela odstraňuje škodliviny.

Listy žihľavy sa zbierajú do septembra, čaj by sa z nich mal pripraviť keď sú ešte mladé a nekvitnú a majú najsilnejšie účinky. Čaj sa pripravuje tak, že sa zaleje 100 g listov 1,5 litrom vriacej vody. Odvar necháte lúhovať asi na 15 minút a precedíte ho.

 

Čaj zo žihľavy by však nemali piť tí, ktorí majú srdcovo-cievne problémy alebo problémy so zrážanlivosťou krvi – žihľava totiž obsahuje šťavelany.


Fialka voňavá

fialka vonava vyuzitieNeláka len svojou krásnou vôňou, ale aj liečebnými účinkami. Fialka má aj mierny močopudný účinok a výborne prečisťuje krv. Čaj z fialiek môže byť účinným pri kašli, zachrípnutí, zahlienených prieduškách a zápale dýchacích ciest. Pripraví sa zaliatím 2 čajových lyžičiek kvetov 2 dl vody. Nechajte odstáť na 2-3 minúty a preceďte.

Obsahuje éterické oleje, ktoré sú silnými antioxidantmi pôsobia preventívne pred starnutím pokožky. Aj to je dôvod, prečo má fialka svoje miesto v kozmetike.

Vhodná je aj pri liečbe ochorení pokožky, akými sú akné alebo ekzémy. Na liečenie týchto problémov sa používa odvar, ktorý sa pripraví zaliatím lyžice sušenej fialky horúcou vodou. Po vychladnutí sa môže aplikovať aj na opuchy a zapálené miesta.


Pľúcnik lekársky

Využitie má pri zápale horných dýchacích ciest, pri vykašliavaní a má posilňujúce účinky na pľúcne tkanivo. Jeho názov teda jasne napovedá v akej oblasti má svoje využitie. Pľúcnik má schopnosť vytvoriť ochrannú vrstvu na sliznici pľúc a chrániť ju pred baktériami. Týmto aj spomaľuje ďalšie rozširovanie chorôb. Nie je to však všetko – má aj protizápalové, detoxikačné a antibakteriálne účinky a vhodným môže byť aj pri hojení rán alebo pri snahe zlepšiť kvalitu kože, nechtov a vlasov.

plucnik lekarsky ucinky

Zbiera sa kvitnúca vňať - treba ju sušiť na tienistom mieste, kde sa dostatočne vetrá. Na dýchacie ťažkosti pomôže čaj, ktorý si pripravíte tak, že zalejete jednu polievkovú lyžicu sušeného pľúcnika 3 dl vriacej vody. Čaj necháte na 10 minút odstáť a precedíte.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS