zihlava zdravieŽihľave sa už stáročia pripisujú rozličné liečebné účinky. Čo by ste o nej mali vedieť?

Liečivá sila žihľavy alebo pŕhľavy je známa už oddávna. Považuje sa za výborného pomocníka pri reumatických problémoch, krvotvorbe a prečistení krvi. Oba druhy žihľavy – žihľava dvojdomá a žihľava malá majú rovnako silné liečivé účinky.

Pŕhlenie spôsobujú histamín a acetylcholín, ktoré sú prítomné na chlpatých listoch. Takýmito malými pichliačikmi je pokrytá celá rastlina, rukavice pri zbere preto prídu vhod.

Listy a korene rastliny sa zbierajú od mája do septembra v čase kvitnutia. Zbierať by sa mala keď je mladá – vtedy má najsilnejšie účinky - ale len na miestach, ktoré nie sú znečistené. Najvhodnejšie sú preto lokality mimo ciest. Čerstvé listy sa môžu využiť na prípravu čaju, zvyšné sa môžu nechať usušiť na tmavom mieste. Uskladňovať sa môžu v papierových vreckách.

zihlavovy caj ucinky


Čo obsahuje žihľava

Žihľava je doslova zásobárňou výživných látok – obsahuje vitamíny A, C a B, horčík, vápnik, mangán, bór a železo. Je takisto zdrojom chlorofylu, karotenoidov, kyseliny kremičitej a trieslovín, ktoré prospievajú imunite. Obsahuje však aj štavelany, preto sa nadmerné pitie čaju neodporúča pre tých, ktorí majú srdcovo-cievne ťažkosti alebo problémy so zrážanlivosťou krvi. Vo všeobecnosti platí, že by sa nemala užívať dlhodobo a vo veľkých dávkach.

 

Aké sú účinky žihľavy?

zihlava ucinky pre zdravie

So žihľavou sa najčastejšie spájajú jej pozitívne účinky pri liečbe reumy či bolestí krížov alebo pri opuchoch kĺbov. Na tento účel sa môže pripraviť odvar z listov alebo koreňa, ktorý sa aplikuje zvonka.

protizápalové účinky - pomôcť môže pri obličkových ochoreniach, tráviacich problémoch, svoje využitie má aj pri ťažkostiach so žlčníkom, pečeňou a pri nachladnutí. Rovnako aj pri vonkajších ochoreniach kože napr. pri ekzémoch, akné alebo pliesniach. Pomôcť môže pri obličkových ochoreniach, tvorbe močových kameňov a zápale močových ciest. Rastlina podporuje činnosť tráviacej sústavy a pomáha prečisťovať tráviaci trakt. Kvôli vysokému obsahu železa sa využíva aj pri liečbe chudokrvnosti, pretože podporuje tvorbu hemoglobínu.

Žihľava má schopnosť znižovať krvný tlak, hladinu cukru v krvi a cholesterol. Označuje sa za silného antioxidanta, ktorý z tela pomáha vyplavovať škodlivé látky – chráni tak bunky pred toxínmi a pôsobí preventívne proti chorobám.

Vápnik a bór, ktoré sú v nej obsiahnuté, sú dôležité pre udržanie zdravých kostí, rastlina preto môže pôsobiť preventívne pred výskytom osteoporózy.

Čaj zo žihľavy pomáha pri vykašliavaní a chronických problémoch dýchacích ciest. Známym je aj vďaka pozitívnym účinkom na stav vlasov – na zdravé vlasy sa odporúča pripravovať si odvar a vlasy ním opláchnuť.

  • Žihľavový čaj
    Na prípravu stačí zaliať 100 g listov žihľavy 1,5 litrom vriacej vody. Odvar sa nechá lúhovať na 15 minút a precedí sa.
  • Žihľavový odvar
    Pripraví sa z asi 50 g nazbieraných listov, ktoré sa nechajú vylúhovať v litri horúcej vody. Vhodný je na vlasy a na bolestivé miesta.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS