nahlad podbelMalé žlté kvietky podbeľa vyrastajú zavčasu na jar takmer vo všetkých oblastiach našej krajiny.

Na dlhých dužinatých podzemkoch má dva druhy púčikov, kvetné a listové. Z kvetných púčikov vyrastajú na jar priame šupinaté stvoly zakončené úborom zlatožltých kvetov. Samičie kvietky na obvode majú semenník zakončený dvoma bliznami, vláskovitý kalich a jazykovitú korunu. Samčie kvety v terči sú rúrkovité s tyčinkami. Kvety sa v noci a za nepriaznivého daždivého počasia zatvárajú.

Po odkvitnutí vyrastajú z listových púčikov na podzemku listové ružice. Listová čepeľ je srdcovitá, dlaňovito laločnatá, na rube plstnatá a v priemere môže mať až 20 cm.

Plody sú valcovité nažky s chocholcom.


Najčastejšie ho nájdete rásť na lúkach, poliach, pri cestách, na brehoch riek, na rumoviskách, ale aj okolo sídlisk. Podbeľ nie je obľúbený iba v ľudovom liečiteľstve, ale aj u včiel, je to medonosná kvetinka. Vyskytuje sa skoro v celej Európe, Ázii, Severnej a Južnej Amerike.

Skoro na jar (marec - apríl) za suchého počasia sa zbierajú ešte nie celkom alebo čerstvo rozkvitnuté žlté kvety. Listy sa zbierajú začiatkom leta, tie rastú až po odkvitnutí rastliny. Odrezávajú sa mladé, zdravé a nepoškodené listy (ľahká zamenia s deväťsilom alebo lopúchom).

Kvet aj list sa suší v tenkých vrstvách, aby nedochádzalo k zapareniu a tým znehodnoteniu sušenej drogy. Kvety si musia zachovať pôvodnú žltú farbu.

podbelove kvety

Kvety podbeľu obsahujú: sliz, glykozidové horčiny, triesloviny, flavonoidy, žlté farbivá (xantofyl), silicu.
List obsahuje: sliz, katechínové triesloviny, organické kyseliny ( jablčná, vínna, citrónová, galová), inulín, triterpény, steroly, draslík, zinok.

Mali by ste vedieť

Podľa miesta pôvodu sa môžu v podbeľových kvetoch a listoch nachádzať pyrolidizínové alkaloidy, ktoré majú hepatotoxické alebo karcinogénne účinky. Riziko sa zníži, ak sa nepodáva droga celom čerstvá, pretože sa skladovaním oslabuje tento účinok.


podbelPodbeľ sa od pradávna využíval i naďalej využíva pri

 • ochorení a zahlienení priedušiek a pľúc - uvoľňuje hlieny
 • astme
 • bronchitíde, laryngitíde, čiernom kašli
 • zápaloch slizníc horných dýchacích ciest
 • zápalových ochoreniach hrubého čreva
 • vredovej chorobe hrubého čreva
 • na utíšenie suchého a dráždivého kašľa
 • na úpravu látkového metabolizmu

 

Liečivé účinky listov možno využiť ako obklad

 • na zápaly kože
 • chronické rany
 • zapálených žilách a kĺboch
 • pri reume
 • pásovom opare

Čerstvé listy sa priložia lícnou stranou na bolestivé miesto a prichytia sa obväzom.


Čaj pri kašli a zahlienení

10 g listov a kvetov podbeľa lekárskeho vložte do 0,25 l studenej vody. Krátko nechajte prejsť varom odstavte a ešte nechajte 10 minút nechajte lúhovať. Potom sceďte, oslaďte medom a vypite.  Užívajte 3x denne vždy čerstvý.


Nežiaduce účinky
Podbeľ by nemali vôbec užívať ľudia alergický na astrovité rastliny, ale tiež tehotné a dojčiace ženy. Pri liečebnej terapii ho možno používať maximálne 4 až 6 týždňov, nie je vhodné prekračovať odporučené dávky.


Výťažky z podbeľa sa využívajú aj v kozmetickom priemysle (pleťové vody a krémy).


Ponúkame vám liečivú masku na problematickú uhrovitú a mastnú pleť

Čerstvo nazbierané listy rozdrvte v mažiari na kašu a túto naneste na vyčistenú pokožku tváre. Nechajte pôsobiť 15 až 20 minút.
Listy a kvety obsahujú protizápalové látky (sliz, horké glykosidy a triesloviny) a tým liečia problematickú pokožku.

 

Rebecca

 

ZDIEĽAJTE NÁS