harmancekRumanček kamilkový, často nazývaný aj harmanček, sa pre svoju chuť a najmä vlastnosti využíva od nepamäti. Blahodárne účinky na organizmus využívali už naše staré mamy.

Liečivá bylinka vám pomôže ak vás trápia poruchy spánku, zažívacie ťažkosti či bolesti hlavy. Jej účinky poznali už starí Egypťania, ktorí ju využívali pri liečení horúčky. Rimania ňou zase liečili problémy s obličkami, pečeňou alebo močovou sústavou.

Aj súčasnosti predstavuje harmanček účinného pomocníka pri boji s tráviacimi problémami, popáleninami, natiahnutými svalmi a ďalšími problémami.

Pre jednoročnú bylinku sú typické jej biele drobné kvietky so žltým terčom uprostred a príjemná vôňa. Rastie ako poľná bylinka, je možné ju nájsť na obilných poliach, okrajoch ciest či rúbaniskách či lúkach. Dávajte však pozor, aby ste si ju nepomýlili s rumančekom rímskym, ktorý má vyplnené kvetné lôžko.

Harmanček môžete pestovať aj doma v záhrade – ide o nenáročnú jednoročnú rastlinu, ktorá sa ľahko prispôsobí podmienkam.

Bylinka obsahuje bisabolol, matricín, flavonoidy, terpény, azulén, chamazulén obsiahnutý v modrej silici, sodík, horčík, draslík, beta-karotén, kyselinu listovú a ďalšie.

 

Harmanček vám pomôže ak:

kamilky cajHarmančekový čaj

  • máte problém s tráviacou sústavou – pomáha pri liečbe žalúdočných vredov a uľahčuje trávenie
  • cítite stres, nervozitu alebo podráždenosť – bylinka má upokojujúce účinky
  • máte zápal močových ciest
  • máte rany, odreniny, kožné problémy, popáleniny alebo natiahnuté svaly
  • máte nádchu alebo chrípku – podporuje potenie a pomáha pri bolesti hrdla
  • máte choroby ústnej dutiny a hrtana – odvar z harmančeka môžete použiť ako kloktadlo

Vzhľadom na protizápalové a antioxidačné účinky je vhodný na podráždenú pokožku, zapareniny, akné či iné kožné problémy. Zlepšuje hojenie rán, znižuje výskyt škvŕn na pokožke a vrások na tvári.

Zber

Kvety harmančeka zbierajte od mája do septembra, kedy kvitnú. Zbierajte však len mladé kvietky, a to niekoľko dní po tom ako rozkvitnú. Rovnako ako aj ostatné bylinky, aj kvety harmančeka sušte na tmavom, suchom a dobre vetranom mieste. Nesušte ich však príliš dlho, aby harmanček svoje vlastnosti nestratil. Skladujte ho buď v papierových obaloch alebo uzatvorených sklenených nádobách.

kamilky


Použitie

Vďaka vysokému obsahu vitamínov a minerálnych látok má rastlina všestranné použitie. Používa sa v kuchyni, v rôznych receptoch, v kozmetike alebo v medicíne.

Z usušených kvetov si môžete pripraviť čaj alebo odvar na obklad, kloktanie či prísadu do kúpeľa

Čaj

Čaj z harmančeka si pripravíte tak, že zalejete 1 polievkovú lyžicu 250 ml vriacej vody a necháte ho lúhovať 5-7-minút.

Obklad

Odvar na obklad si pripravíte rovnakým spôsobom ako čaj. Obklad si na pokožku prikladajte tri až päťkrát denne a nechajte niekoľko minút pôsobiť.

Prísada do kúpeľa

Jedným litrom vriacej vody zalejte 100-150 g sušených kvetov a nechajte 5 minút lúhovať. Odvar potom prilejte do kúpeľa.

 

Foto: vlastný zdroj a pixabay.com

 

ZDIEĽAJTE NÁS