bylinne sirupyPred pár rokmi ma už nebavilo byť každé 3 mesiace chorý. Bolesť hrdla, nádcha, kašeľ bez teploty... Bolo treba chodiť do práce, dalo sa to vydržať a tak si len človek zašiel do lekárne, kúpil niečo na cmúľanie alebo na rozmiešanie v teplej vode, aby sa utlmili príznaky a nejako sa to prechodilo až kým som si nepovedal „DOSŤ“!

Dal som si zákaz dať si hodcijaký liek od bolesti, či kupovaný sirup, cukrík alebo prášok z lekárne. Kúpil som si knihu od Márie Trebenovej, ktorú má aj moja mama a v ktorej som si ako malý chlapec listoval. A keďže mám malú dcéru, tak motivácia vyhnúť sa chémii z laboratórií bola ešte väčšia. Pridaná hodnota je spoločné zbieranie byliniek a s tým spojené výlety. Za seba musím povedať, že už ma bežná choroba ako chrípka či nachladnutie neskolila veľmi dlho aj keď sa to v okolí volalo epidémia. Keď na mňa niečo „lezie“ vyrútim sa bacilu naproti nielen čajmi ale po bokú sú mi superhrdinovia zo špajze ako je cesnak, cibuľa, zázvor, chren či med.

Rád ale začriem aj do studnice našich predkov, ktorí silu brali z prírody, ktorá má pre nás na všetky neduhy prichystané riešenie. Možno sme spohodlneli, možno prestali veriť ale pár pokusov v laboratóriu nedokáže dobehnúť milióny rokov evolúcie, kedy zo zeme vedia stále rásť len tí najlepší z najlepších. Svojou odolnosťou a nezlomnosťou udivujúce byliny, ktoré odolajú nepohode, či pokusom o zničenie. Stačí sa pozrieť do najnehostinnejších kútov našej zeme a všade uvidíte rásť superliečivé rastliny ako Kostihoj, Lastovičník, Pŕhľava, Púpava či Skorocel.

Keďže je jar, vonku premenlivé počasie a manželka začína kašlať, tak sa rád podelím o dva prírodné recepty na kašeľ, nech môžeme elegantne zameniť cestu do lekárne za cestu povedzme do cukrárne. Oba sa pripravujú v podstate rovnako, takže môžete nazbierať počas jedného výletu a potom „zabiť dve muchy jednou ranou“ pri výrobe sirupov.

skorocelovy sirup vyhonkySkorocelový sirup:

Ako vraví Mária Trebenová - „Skorocel sa predovšetkým používa na všetky ochorenia dýchacích orgánov, najmä na silné zahlienenie, kašeľ, čierny kašeľ, pľúcnu astmu, dokonca na pľúcnu tuberkulózu“.

Môže sa užívať aj ako prevencia bez akútnych zdravotných problémov. Po užívaní skorocelového sirupu sa ľudia cítia lepšie a po jeho dlhodobom užívaní, pocítili aj mnoho ďalších pozitív ako napríklad:

  • osvedčený prostriedok na dýchacie cesty
  • prispieva k prirodzenej regenerácii slizníc
  • podporuje imunitný systém
  • má regeneračné účinky
  • prispieva k upokojeniu slizníc dýchacích ciest
  • podporuje činnosť tráviaceho traktu

Recept: Skorocelový sirup proti kašlu >>

 


 

Sirup zo smrekových výhonkov:

smrekovy sirup vyhonky

Tento sirup je môj favorit za svoju vôňu lesa a zber výhonkov je vždy balzam na dušu, lebo je to na jar, keď sa príroda prebúdza. Hlavnou ingredienciou sú teda mladé výhonky svetlozelenej farby, ktoré na smreku rastú na končekoch vetvičiek.

  • napomáha rozpúšťa hlieny, uvoľňuje tak dýchacie cesty a uľahčuje vykašliavanie.
  • zmierňuje reumu, tíši bolesti končatín a svalov, rovnako ako zápaly
  • posilňuje imunitu a pôsobí preventívne pri nachladnutiu
  • vhodný na chronický kašeľ

Recept: Sirup zo smrekových výhonkov >>

Autor: Ján Jedinák
Elementifire.sk

ZDIEĽAJTE NÁS