salvia ladybug 1428899 640Šalvia, bylinka našich babičiek, prežíva svoju renesanciu. Šalvia je jednoduché prírodné riešenie, pre svoje účinky je aj veľmi populárna. Má všestranné využitie. Či už si pripravíte šalviový čaj, zápar zo šalvie alebo ju použijete ako korenie, Vášmu telu bude šalvia na prospech.

Ak máte pocit, že ste šalviu nikdy nevyskúšali, určite sa mýlite. Šalvia je často využívaná v rôznych koreniacich zmesiach a čajoch. Skúste si doma preštudovať zloženie niektorých zmesí korenia a určite ju tam objavíte.

Šalvia býva častou súčasťou korenia do mletého mäsa, paštét, plniek, marinád. Pridáva sa často najmä pre úpravu ovčieho a jahňacieho mäsa. Mäsu dodá jedinečnú chuť a vôňu, ale aj lepšie stráviteľné. Šalviu nájdete aj v rôznych kozmetických doplnkoch napríklad na ústnu hygienu kde pôsobí protizápalovo.

Šalvia poznali a pestovali aj naši predkovia. Bola to bylina, ktorá nesmela chýbať v záhradke. Ešte koncom 19. storočia sa uvádzalo, že šalvia v našich záhradách ochraňuje zdravie rodiny. V Anglicku sa dokonca tradovalo, že kto chce zdravo žiť, musí jesť šalviu v máji.

Šalvia je tiež často využívaná pri problémoch s mandľami či ďasnami. Dokonca aj jej botanickej meno naznačuje, ako je pre nás dôležitá. Názov "salvia" pochádza zo slova "zachraňovať". Vie naozaj napomôcť a môže Vás zachrániť dokonca aj pred operáciou mandlí. Treba ju však včas používať a to najmä na kloktanie a na výplachy hrdla. Má dezinfekčné, sťahujúce účinky. Lepšie sa po nej odkašliava, pretože pomáha odstraňovať z dýchacích ciest hlien.

salvia uvod

Zber:

Kvitne v júni až júli prevažne fialovými, ale aj bielymi a ružovkastými kvetmi. Rastliny často striháme, aby si udržali hustý kríčkovitý rast.
Zbierame listy a mladú vňať tesne pred kvitnutím, za suchého počasia, najlepšie dopoludnia.

 

Kloktadlo zo šalvie

1 PL šalvie zalejte 2,5 deci vriacej vody a necháte lúhovať 15 minút, po vylúhovaní scedíte a kloktáte (povyplachujete dobre v ústach a vypľujte) Dá sa použiť aj ako obklad. Priložte obklad na bavlnenej látke alebo na gáze na boľavé miesto.

Vyluhujte si šalviu v slivovici a ste vyzbrojení na celý rok proti oparom. Stačí pár kvapiek a máte po probléme. Prišli na to nielen naši predkovia, ale aj vedci.

Čaj zo šalvie odstraňuje nočné potenie a pomáha pri pracovnej preťaženosti a nervozite. Odporúča sa tiež na zmiernenie menštruačných kŕčov. Pomáha tiež ženám v prechode, pretože zmierňuje nepríjemné návaly.
Šalvia sa používa aj zvonka. Urýchľuje hojenie drobných rán či popálenín. Pomáha pri nadmernej potivosti nôh.

UPOZORNENIE

Šalvia je potrebné sa vyhýbať počas tehotenstva alebo počas kojenia, pretože zastavuje tvorbu mlieka. Pri dlhodobom užívaní si nezabudnite dať aspoň mesačnú pauzu. Účinky šalvie sú skvelé, no vo veľkom množstve môže mať negatívne účinky.

ZDIEĽAJTE NÁS