divozel ucinkySpoznáte ho podľa veľkých žltých kvetov a vysokej stonky. Divozel veľkokvetý pomáha najmä pri respiračných ochoreniach.

Divozel veľkokvetý

Divozel veľkokvetý je dvojročnou bylinou. Je známy svojimi veľkými žltými kvetmi a tým, že jeho stonka môže dorásť až do výšky 100 cm. Nájdeme ho popri cestách, viniciach, pri železničných tratiach, na okraji lúk alebo na kamenistých stráňach. Ľudia oddávna poznali jeho liečivé účinky a využívali ho hlavne pri respiračných ochoreniach aj na obklady.

Zber a sušenie

Bylinka obsahuje triesloviny, silicu, sacharidy, horčiny alebo flavonoidy. V mesiacoch jún – september zbierame jeho kvety a listy, ideálne dopoludnia keď je slnečný deň. Treba ich usušiť čo najskôr, najlepšie ešte v deň zberu – stačí ich jednoducho rozprestrieť na plech. Skladovať ich treba na suchom tienistom mieste.

divozel cajPoužitie divozela

Využitie tejto bylinky je široké – napomáha pri liečení ochorení dýchacích ciest. Vďaka svojmu obsahu umožňuje uvoľňovať hlieny a čistiť tak priedušky. Výborným je pri suchom a neustupujúcom kašli aj pri zápale hrtana.

Používa sa aj pri výskyte tráviacich problémov: pomáha uvoľniť kŕče a využíva sa aj pri zápaloch v žalúdku, črevách alebo pažeráku či pri výskyte hnačiek.

Použiť sa dá aj pri liečení rán a bolestivých miest na pokožke. Na tento účel sa pripravuje odvar, ktorý je možné použiť pri bolestiach kĺbov, svalov, pri zhoršenej pohyblivosti končatín.

močopudné účinky, vďaka ktorým prečisťuje obličky a močové cesty.


Ďalšie účinky:

  • pomáha liečiť afty, herpesy a zápaly v ústnej dutine
  • pomáha pri veľmi slabej menštruácii
  • podporuje potenie

divozel zber

Recepty z divozelu

  • Čaj z divozelu – pripravíte ho z 2 lyžičiek sušenej bylinky, ktoré zalejete 2 dcl vriacej vody a necháte lúhovať max. 15 minút. Vhodný je pri nádche, chrípke, na uvoľnenie dýchacích ciest.
  • Obklad z divozelu – obklad je vhodný napr. pri poranení. Pripravuje sa z 2 hrstí sušených listov, ktoré zalejeme litrom vriacej vody a necháme variť na miernom ohni cca 10 minút. Odvar scedíme a ešte do teplého namáčame gázu alebo vatový tampónik a teplý prikladáme na pokožku.
  • Olej z divozelu – dá sa použiť pri zápaloch v ústach alebo herpesoch. Na prípravu treba 2-3 hrste čerstvých kvetov a 250 ml olivového oleja. Do sklenenej nádoby vložíme kvety a zalejeme olejom až na povrch. Nádobu treba uzatvoriť a nechať na slnečnom mieste na cca mesiac, počas ktorého treba obsah pravidelne pretrepať. Po uplynutí mesiaca sa scedí cez gázu a uloží sa na tmavé miesto.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS