strava sportKto si chce udržať zdravie a štíhlu líniu, ten by mal prijímať také množstvo kalórií, aké aj spáli. K optimálnemu spaľovaniu kalórií pomáha konzumácia kvalitnej stravy a cvičenie. Už pohybové aktivity miernej intenzity skvelo podporujú dobré fungovanie metabolizmu.

Pohyb spevňuje svalovú hmotu, pomáha spaľovať kalórie a zrýchľuje metabolizmus. Kto si chce udržať dobré zdravie a štíhlu líniu, ten by mal pravidelne cvičiť a v jedálnom lístku preferovať zdravé potraviny - čerstvé ovocie a zeleninu, celozrnné pekárenské výrobky, kyslomliečne výrobky, kvalitné mäso a strukoviny.

Čo sa pochutín týka, ideálna je orientácia na zdravšie náhrady klasických sladkostí. Nátierka proteinella s praženými orechmi neobsahuje pridaný cukor a horká čokoláda s vysokým obsahom kvalitného kakaa dokáže uspokojiť aj tie najmaškrtnejšie jazýčky. Okrem orechov a horkej čokolády medzi zdravé maškrty patrí tiež sušené ovocie a tekvicové, slnečnicové, ľanové či iné semienka.

strava pohyb


Pitný režim

Až dve tretiny ľudského tela tvorí voda. Plynulé zásobovanie tela vodou a inými tekutinami počas celého dňa prospieva nielen zdraviu a štíhlej línii, ale aj dobrej nálade. Vďaka vode organizmus lepšie vstrebáva vitamíny, minerály a telo sa ľahšie zbavuje odpadových látok.

Okrem čistej vody je ideálne prijímať tekutiny aj vo forme čerstvých štiav a bylinkových čajov. Čerstvé ovocné a zeleninové šťavy dodajú organizmu množstvo výživných látok, bylinkové čaje navyše dokážu telo zbaviť aj rôznych neduhov. Na upokojenie nervov je vhodná medovka, ľubovník, chmeľ obyčajný, valeriána či levanduľa. Problémy s trávením pomôže zlepšiť harmanček, fenikel, materina dúška, nechtík, repík a rasca. Pri prechladnutí je vhodný čaj zo šípok, bazy či lipy.

A pokiaľ patríte medzi milovníkov kávy, ani tá vám v primeranom množstve nemôže uškodiť, práve naopak. Kvalitná zrnková káva obsahuje kofeín, ktorý podporuje nielen mozgové funkcie, ale aj metabolizmus. Obsahuje vitamíny skupiny B, kyselinu listovú, mangán, draslík a horčík. Zdravý človek môže bez obáv denne prijať kofeín v dávke do štyristo miligramov.


Zelené potraviny

  • Poznáte žeruchu peruánsku, nazývanú maca? Plodina obsahuje množstvo výživných látok, preto patrí medzi takzvané zelené potraviny. Rastlina má blahodarné účinky na zlepšovanie fyzickej výkonnosti a psychickej kondície. Obsahuje spektrum vitamínov, minerály, mastné kyseliny, aminokyseliny a steroly. V sušenej forme sa môže maca konzervovať aj niekoľko rokov a pritom nestráca svoje cenné vlastnosti.
    Výživové doplnky z tejto vzácnej plodiny vo forme kapsúl či prášku majú priaznivé účinky na imunitný systém, prispievajú k hormonálnej rovnováhe, znižujú príznaky únavy, podporujú kontrolu nad stresom a dodávajú energiu.

Reklamný článok
foto: dreamstime.com

ZDIEĽAJTE NÁS