vyzivovy poradca zmena jedalnickaMáte zdravotné problémy a radi by ste ich natrvalo odstránili? Únava po jedle, zlé trávenie, či priberanie na váhe - to všetko môžu spôsobovať zlé stravovacie návyky. Ako ich odstrániť? Pomôcť vám dokáže výživový poradca. Poďme sa pozrieť na 5 dôvodov, prečo sa ho oplatí osloviť.

Predtým je však nutné podotknúť, že kvalitný výživový poradca síce môže byť kľúčom k zmene vo vašom živote, ale určite nie je kúzelník, ktorý odstráni všetky vaše zdravotné ťažkosti. Rovnako tak výsledky, ktoré chcete dosiahnuť, budú záležať predovšetkým od vašej pevnej vôle a odhodlania. V čom teda môže spočívať zmena?


zdrave stravovanie1. Naučíte sa správne stravovať

Základným zameraním výživových poradcov je zdravá výživa. Ak sa rozhodnete osloviť výživového poradcu, očakávajte zmeny vo svojom jedálničku. Po čase tak zistíte, ktoré potraviny sú pre vás vhodnejšie, ktoré zas nie. Samozrejme sa to týka aj nápojov, aj keď pri nich to také zložité nie je.

Kvalitný výživový poradca vám poradí nielen to, aké potraviny by ste mali konzumovať, ale aj spôsob ich prípravy. Rovnako dôležitý je čas konzumácie jedla. Určite ste už počuli o rôznych mýtoch, ako by sa nemalo jesť po istej hodine večer, ako zbytočne nesoliť jedlo, či o nebezpečnom lepku. Takéto polopravdy môžu byť viac nebezpečné, ako prospešné, najmä, ak nepoznáte ich pravý súvis. Práve výživový poradca by mal tieto mýty vyvrátiť a vysvetliť vám skutočnosť.

Keď sa zveríte do rúk nutričnému poradcovi, ako prvé by vám mal urobiť metabolickú diagnostiku vášho tela, ktorá zahŕňa analýzu stavu vášho tela, rozbor krvi a genetickú diagnostiku. Na základe týchto zistení vám môže vytvoriť správny výživový plán.

 

2. Zmeníte svoj životný štýl

Zdravý životný štýl, ak sa vám ho podarí udržať, môže byť radikálnou zmenou vo vašom živote. Vďaka zdravej výžive sa budete cítiť lepšie po psychickej ale aj fyzickej stránke. Prestanete si vyčítať, že dnes ste znovu nezačali diétovať a zase ste pod vplyvom hladu vyjedli celú chladničku a kvôli množstvu práce ste nestihli žiadnu fyzickú aktivitu. Zistíte, že ranné vstávanie už nemusí tak bolieť. Zvýši sa vaša produktivita v pracovnom i osobnom živote.

Správna strava vám urobí dobre aj vtedy, ak medzi jedálničkom a chorobou nevidíte priamu súvislosť. Pomôže znížiť bolesť kĺbov, návaly a potenie, problémy s počatím a osteoporózu, rovnako aj zlepšiť celkovú imunitu.

Nezáleží na tom či máte 25 rokov alebo 65 rokov, začať môžete v ktoromkoľvek veku. Najmä ak vás trápi vysoký cholesterol, dna, vysoký tlak alebo problémy so žlčníkom. Všetky tieto problémy trápia ľudí rôznych vekových kategórií. Týka sa to najmä ľudí ktorí majú sedavú prácu alebo bývalých športovcov (o tom ako znížiť vysoký krvný tlak si môžete v skratke prečítať tu). Preto ak sa rozhodnete obrátiť na výživového poradcu vyberajte si na základe vzdelania a skúseností. Výživový poradca by mal mať dostatočné vzdelanie a neustále sa vzdelávať, aby vám dokázal správne nastaviť váš stravovací plán. Nesprávnym nastavením optimálnej výživy pre vaše telo si môžete veľmi ublížiť a následky vás môžu sprevádzať niekoľko dní či mesiacov.

zdravy zivotny styl

 

3. Nadobudnete nové vedomosti

Kvalitný výživový poradca má nepochybne mnoho vedomostí, ktoré môžu byť pre vás užitočné. Správna strava vám pomôže aj vtedy, ak medzi jedálničkom a chorobou nevidíte priamu súvislosť. Nutričný poradca vám po rozbore výsledkov z profesionálnych prístrojoch pripraví taký jedálniček na chudnutie, ktorý zahrňuje aj vaše aktuálne zdravotné ťažkosti a ďalšie dôležité faktory. Okrem vyvrátenia mýtov o stravovaní vám dokáže poskytnúť rady, ktoré vám pomôžu pri stravovaní a príprave jedál aj po ukončení vzájomnej spolupráce.

Najčastejšie chyby pri stravovaní:

  • Nepravidelné stravovanie
  • Hladovanie
  • Jedávanie za pochodu
  • Jednostranné stravovanie
  • Nedostatočný príjem tekutín
  • Zajedanie stresu - psychické problémy
  • Jedenie za počítačom/mobilom
  • Návalové jedenie vo večerných hodinách
  • Používanie jedla ako spôsob odmien/trestu
  • Jedenie zo zvyku

Ak ste tu našli viacero odpovedí na vašu otázku: „Prečo sa vám nedarí schudnúť?”, určite je správny čas vyhľadať odborníkov na zdravú výživu.

Reklamný článok

ZDIEĽAJTE NÁS