ananas vitaminy mineralyOvocie, ktoré je nesmierne bohaté na živiny a pomáha pri regenerácii a hojení tkanív. O účinkoch ananásu sa oplatí vedieť.

Ananás je pôvodom z Južnej Ameriky, ide o plod ananásovníka chocholatého. Toto sladké tropické ovocie má pre naše naše telo rozsiahle zdravotné benefity. Nielenže pozitívne vplýva na činnosť tráviacej sústavy, ale pomáha aj v boji so zápalmi. Zdravotné účinky má najmä čerstvý ananás, siahnite preto radšej po ňom ako po konzervovaných variantach.

Čo obsahuje ananás?

Ananás je sa môže pýšiť množstvom vitamínov, enzýmov a antioxidačných látok. Obsahuje vitamíny skupiny B, C, A a K, betakarotén a minerály ako mangán, meď alebo horčík či draslík, ktorý je dôležitý pre zdravie srdca. Obsahuje i kyselinu listovú, citrónovú a jablčnú. Vitamíny skupiny B sú pre nás potrebné, lebo pomáhajú pri tvorbe červených krviniek.

To, čo ananás robí výnimočným je enzým bromelaín, ktorý má silné účinky pre tráviaci trakt. Objavený bol ku koncu 19. storočia a začal sa využívať na liečbu zápalov – má totiž schopnosť upokojovať molekuly, ktoré stoja za zápalovými procesmi. Bromelaín dokáže liečiť bunkové línie, ktoré majú rôzne fenotypy alebo charakteristiky ľudského gastrointestinálneho karcinómu. Znamená to, že zastavuje a zabraňuje šírenie rakovinových buniek. Znižuje zápaly v hrubom čreve, ktoré sú spojené s neopláziou, teda tvorbou alebo prítomnosťou nového abnormálneho rastu tkaniva.

Okrem toho je bromelaín nápomocný pri trávení bielkovín. Dokázalo sa i to, že je bromelaín možné použiť pri liečbe srdcovocievnych ochorení kvôli schopnosti rozpúšťať krvné zrazeniny.

ananas ucinky travenie


Zdravotné benefity ananásu

 • Bojuje proti zápalom, posilňuje imunitu
  Imunitu nám ananás posilňuje vďaka obsahu vitamínu C a rovnako kvôli minerálom a enzýmom. Protizápalové účinky ocenia tí, ktorí sa zotavujú po operácii alebo po športovom zranení.
 • Má silné antioxidačné účinky
  Chráni bunky proti škodlivými voľnými radikálmi, a tak ochraňuje organizmus pred chorobami ako cukrovka, ochorenie srdca a niektorými druhmi rakoviny.
 • Podporuje tráviacu sústavu
  Enzým bromelaín priaznivo vplýva na tráviacu sústavu a zlepšuje jej činnosť. Vláknina má vplyv na pravidelnú činnosť tráviaceho traktu.
 • Hojí a regeneruje svaly po cvičení
  Vitamín C zaisťuje rýchlejší rast a regeneráciu svalovej hmoty, taktiež chráni pred svalovou ochabnutosťou. Svalovým kŕčom a bolestiam zabraňuje draslík.
 • Znižuje vysoký cholesterol a vysoký krvný tlak
  Vláknina spolu s vitamínmi a minerálmi odstraňujú zlé tuky a pomáhajú tak znížiť cholesterol. Zároveň sa takto spriechodňujú a prečisťujú cievy.
 • Udržiava kosti zdravé a silné
  Ananás je výborným zdrojom mangánu, ktorý je dôležitý pre hustotu kostného tkaniva a jeho normálny rast a obnovu.
 • Udržiava zdravý zrak
  Vysoký obsah vitamínu C a prítomnosť antioxidantov znižujú riziko makulárnej degenerácie, čo je ochorenie, ktoré sa vyskytuje najmä u starších ľudí
 • Pozitívne vplýva na vlasy, pokožku a nechty
  Kvalitu vlasov, nechtov a pokožky ovplyvňujú minerály a vitamíny – ananás obsahuje práve tie, ktoré zlepšia stav pokožky a posilnia vlasy a nechty.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS