ladova cajPocit opuchnutých končatín či nafúknuté brucho potrápilo už nejedného z nás. Ak s tým máte dlhodobejší problém, môže ísť o zavodnenie. Nie je to nebezpečný stav, no po dlhšej dobe môže viesť až k zlyhaniu srdca či ochoreniu obličiek. Preto by ste nemali tento stav podceniť.

 

Prečo sa naše telo zavodňuje?

Zavodnenie je stav, pri ktorom sa v našom organizme nahromadí zbytočná voda. Najčastejšie sa to stáva počas tehotenstva a prejavuje sa opuchom dolných končatín či rúk. Zavodniť vás môže aj vtedy, ak nežijete príliš aktívnym životom, máte sedavú prácu alebo sa dlhodobo nestravujete zdravo a vyvážene.

Častou chybou pri pocite zavodnenia je, že sa vyhýbate prijímaniu tekutín. Dosiahnete tým opačný efekt, pretože telo v prípade dehydratácie začne ukladať zásoby vody. Doprajte telu dostatok tekutín napríklad si pripravte bylinný čaj na odvodnenie. Vďaka nemu doplníte nielen potrebné tekutiny, ale aj svoje telo odvodníte. Aj nedostatok magnézia môže byť dôvodom zadržiavania nadbytočných tekutín.

Aj nedostatok draslíka môže spôsobiť zavodnenie. Jeho množstvo v tele sa znižuje nadmerným potením a konzumovaním soli. Nedostatok draslíka sa spája aj s inými zdravotnými problémami, akými sú priberanie či svalové kŕče. Preto by ste na jeho pravidelné dopĺňanie nemali zabúdať.

ladovy caj leto

Ďalšou častou chybou pri pocite zavodnenia je, že sa vyhýbate prijímaniu tekutín. Dosiahnete tým opačný efekt, pretože telo v prípade dehydratácie vytvára zásoby vody. Takisto aj nedostatok magnézia môže byť dôvodom zadržiavania nadbytočných tekutín. Aj nesprávne fungovanie pečene môže za zavodnenie organizmu, preto tento stav nepodceňujte a navštívte svojho lekára.

Aké bylinky sú dobré na odvodnenie?

Všetky bylinky, ktoré podporujú vylučovanie vody z tela alebo sú močopudné, vám pomôžu odvodniť organizmus. Bylinky s týmito blahodárnymi účinkami sú pŕhľava dvojdomá, zlatobyľ, breza previsnutá, hluchavka, púpava lekárska či praslička roľná. Okrem nadbytočnej vody z tela odstraňujú toxíny, niektoré zase pozitívne pôsobia na močové cesty.

Ak neobľubujete bylinkové čaje, vyskúšajte užívať výživové doplnky alebo voľnopredajné lieky, ktoré sú na to určené. Myslite však na to, že pri ich užívaní potrebujete prijímať dostatok tekutín.

Ako si pripraviť čaj na odvodnenie?

S príchodom letných dní sa nám veľmi nechce piť horúce čaje. Aj keď teplý čaj nás paradoxne ochladí viac než studený nápoj, pretože zvyšuje produkciu potných žliaz a tým ochladzuje celý organizmus.

Pokiaľ si však chcete dopriať aj studené osvieženie, vyskúšajte si pripraviť čaj pomocou macerácie. Ide o metódu máčania byliniek či ovocia podľa chuti za studena. Vďaka čomu tak zachováte viaceré prospešné látky a chuť je stále príjemne sladkastá a osviežujúca.

ladovy caj leto2

Dĺžka macerácie závisí od použitých byliniek, ich množstva či aký silný macerát chcete pripraviť. Vo všeobecnosti sa odporúčajú 3 gramy byliniek na 0,5 litra čaju. Zalejte ich studenou vodou a nechajte ich lúhovať v prikrytej sklenenej nádobe približne 4 – 8 hodín.

Ak chcete chuť osviežiť, pridajte nakrájané kúsky ovocia a nechajte to lúhovať všetko spolu. Nebojte sa vyskúšať aj menej známe kombinácie byliniek s uhorkou. Nič nepokazíte ani citrusovými plodmi.

Prečítajte si aj:

Autor: Z.Medlová
Foto: Pexels.com
Reklamný článok

ZDIEĽAJTE NÁS