turistika horyPríroda regeneruje všetky vnemy a zmysly, ponúka množstvo krásnych zážitkov, ktoré umocňuje aj športovanie. Vo vysokohorskom prostredí však netreba podceniť kvalitnú turistickú výbavu a oblečenie. Ako sa pripraviť na dovolenku do hôr?

Ako sa pripraviť do hôr

Ten kto dokáže pravidelne na niekoľko dní pracovne vypnúť, dlhšie si uchová psychickú a fyzickú sviežosť. Je dôležité vedieť si pár dní odpočinúť - relaxovať, cvičiť a načerpať energiu v prírode. Dovolenka v horskom prostredí má byť spojená s radosťou – s pohybom a s pozorovaním prírodných krás. Pohyb na čerstvom vzduchu utužuje zdravie, fyzickú odolnosť a psychickú stabilitu. Počas prechádzok či výletov si môžete nazbierať aj lúčne kvety a vyzdobiť nimi svoje príbytky. V zime nám na výzdobu našich obydlí dobre poslúžili umelé kvety, no v lete ich možno nahradiť zvončekmi, prvosienkami či margarétami, ktoré si sami na potulkách prírodou môžete nazbierať.

Turistická výbava

Chôdza je pre ľudský organizmus najprirodzenejším pohybom. Výhody spočívajú aj v tom, že ju môžete vykonávať kedykoľvek, kdekoľvek a za každého počasia. Pokiaľ však patríte medzi turistov začiatočníkov, nepodceňte svoju fyzickú kondíciu a turistické túry si naplánujte najprv kratšie, nenáročné, a to do najmenších detailov. A vyberte sa na ne najmenej vo dvojici. Do batohu si nezabudnite pribaliť tekutiny, ľahšie jedlo, mobil, mapu alebo navigáciu. Jedlo zvoľte výživné, ale aj dobre skladné. Nezabudnite na baterku, zatvárací nožík, malú lekárničku, doklady a hotovosť. Turistické batohy voľte pohodlné - primerane veľké, nepremokavé, z ľahkých materiálov. Na dlhších túrach vám dobrú službu poskytnú aj turistické paličky. Pokiaľ sa chystáte v prírode aj nocovať, budete potrebovať stan, karimatku, spací vak a hygienické potreby.

Športové oblečenie

Súčasní výrobcovia športového oblečenia ponúkajú turistom široký výber kvalitných odevov. Od funkčnej spodnej bielizne, cez kvalitné bundy a nohavice, až po šiltovky. Pokiaľ ste sa vybrali do hôr s bicyklom, ani cyklistické oblečenie nemá cyklistu omínať, alebo mu brániť v pohybe. Preto cyklistické dresy a športové súpravy je nutné vyberať z priedušných a pružných materiálov. Športové oblečenie má športovcovi zabezpečiť tepelný aj pohybový komfort, no má byť tiež nepremokavé. Na horách je teplé a vode odolné oblečenie obzvlášť dôležité, a to v jarnom i v letnom období. V horskom prostredí je počasie veľmi nestabilné - bežná je premenlivosť a náhle výkyvy teplôt. No pokiaľ je turista či cyklista správne oblečený, žiadne vrtochy počasia ho nemôžu prekvapiť - môže sa plne venovať pohybu a regenerácii svojho tela i mysle v krásnom prírodnom prostredí.

Reklamný článok
Zdroj foto: dreamstime.com

ZDIEĽAJTE NÁS