Aj vy ste podľahli čaru jazdy na dvoch kolesách? Poradíme vám, ako maximalizovať pôžitok z bicyklovania a posunúť vašu kondíciu na ďalší level.
1. Posvieťte si na vybavenie
Odolná konštrukcia je základ. Pri značkovom bicykli od overeného výrobcu vôbec nemusíte riešiť kvalitu jednotlivých častí. Ak však vlastníte lacnejší model, určite im venujte viac pozornosti. Aj jednoduchou výmenou pôvodných penových gripov za kvalitnejšie gumové sa viete postarať o bezpečnejšiu a sebavedomejšiu jazdu.
Ak by sme mali vybrať časť bicykla, ktorá najviac ovplyvní dĺžku a celkový zážitok z vašich výjazdov, je to bez najmenších pochybností sedlo. Trápi vás pri bicyklovaní bolesť chrbta alebo svalov? Príčinou môže byť lacné a nekvalitné sedenie. Pri výbere nového sa poraďte so skúsenejším predajcom, pretože je potrebné zohľadniť váš typ postavy, typ bicykla, terén, výšku aj pohlavie.
Nepríjemnej bolesti z dlhého sedenia sa môžete vyhnúť aj vhodným oblečením. Nebojte sa zainvestovať do pohodlných cyklistických nohavíc vystužených na tých správnych miestach. Nežnejšie pohlavie ocení aj dámske cyklistické sety, ktoré sa postarajú o pohodlie pri jazde, zladia vrchnú a spodnú časť ich športového outfitu a sú ekonomicky výhodnejšie.
2. S kávou opatrne
Správna dávka kofeínu zlepší vašu náladu aj výkon. Ak to však preženiete, môžete očakávať presný opak – môžete si spôsobiť nevoľnosť, búšenie srdca či bolesť hlavy. Ak sa chystáte na bicykel po 15:00 alebo až podvečer, mali by ste kávu vynechať úplne – výrazne by vám v ten deň zhoršila kvalitu spánku, ktorý je veľmi dôležitý pre vašu regeneráciu po športe.
3. Pravidelnosťou vaše telo rýchlejšie zabudne na prvotné nepohodlie
Sadáte na bicykel iba cez víkendy? Porozmýšľajte, ako kratšie jazdy vtesnať aj do vášho pracovného týždňa. Odšlapte si to napríklad do práce – pri dochádzaní v rámci mesta by to dokonca mohlo byť rýchlejšie ako MHD či autom. Ak sa neplánujete šetriť, nezabudnite si zbaliť aj náhradné tričko. Pravidelnejší pohyb na bicykli zlepší vašu celkovú kondíciu a takisto pomôže vášmu telu zvyknúť si na dlhšie cyklovýlety. A víkendové niekoľkohodinové jazdy sa stanú oveľa znesiteľnejšími.
4. Nepodceňte výber oblečenia
Kúpou kvalitného bicykla a jeho vybavenia by vaša príprava nemala skončiť. Okrem prilby by ste si mali zabezpečiť aj vhodné oblečenie. Blížiace sa leto ovplyvní všetkých cyklistov najmä pribúdajúcim slnkom a vyššími teplotami. Preto by ste si mali vybrať funkčný outfit, ktorý zabráni prehrievaniu organizmu a zároveň vám zabezpečí dostatočnú ochranu pred UV žiarením.
Cyklistické dresy pre pánov síce väčšinou nájdete v tmavších variantoch, počas letných dní by ste však mali uprednostniť svetlé farby, ktoré pritiahnu menej škodlivých UV lúčov. Na všetky časti odhalenej pokožky pravidelne nanášajte krém s ochranným faktorom.
Pestrejší výber ponúkajú cyklistické dresy pre dámy. Opäť však platí, že by ste mali zvoliť funkčný dizajn a nevyberať si len podľa vzoru. Siahnite po kvalitnom oblečení s garantovanou ochranou.
Váš výkon počas najhorúcejších dní vylepšia aj vychytávky ako rukavice a šortky z rýchloschnúcich a vzdušných materiálov, ktoré dovolia vašej pokožke dýchať. Príležitostní cyklisti ocenia nohavice s výstužou.
5. Posilňujte svoju vôľu aj svalstvo
Chcete vidieť svoj progres rýchlejšie? Zaraďte okrem bicykla do svojho plánu aj domáci tréning. Okrem toho, že si začnete budovať pevnejšie svalstvo, dodatočným cvičením sa chránite pred presilením a ďalšími zraneniami.
Reklamný článok
foto: FreePik