nespravne sedenie 2Ako správne sedieť - častá otázka pre tých, ktorý pracujú za stolom. Rady ako sa predchádzať bolestiam a stuhnutosti nám priblíži MUDR. Tomáš Jakubík, ortopéd s najvyššou špecializáciou v odbore zo špecializovanej ortopedickej nemocnice Clinica Orthopedica.

1. Čo sa deje s telom?

Pri dlhom sedení trpí najviac chrbtica. Bolesti najčastejšie zasahujú krížovú oblasť. Výnimkou nie je ani šija a záhlavie, a to pri fixovanom postavení tela a krku v jednej polohe. Ak je telo pri sedení zavesené, takpovediac, na chrbtici, utláčajú sa platničky a stavce a taktiež aj vnútrobrušné orgány.

sedenie


2. Nefixujte sa

Z ortopedického hľadiska je veľmi výhodné, ak sediaci napríklad v kancelárii za počítačom nemá takzvanú dlhodobo fixovanú polohu na jednu stranu. To už po niekoľkých hodinách vyvolá rôzne pocity stuhnutosti až bolesti, ktoré začínajú od krčnej chrbtice a putujú cez rameno až do prstov. Z tohto dôvodu odporúčam nielen dodržiavať správne sedenie, ale aj meniť polohy a pohyb.


3. Pokúste sa sedieť správne

sedenie2Zdravý pacient by mal mať prirodzený návyk vytvorený a mal by sedieť bez pomôcok. K tomu je potrebné napríklad posilňovanie svalstva. Ak nemáte návyk k správnemu sedeniu, je potrebné cvičiť, využívať špeciálnu stoličku a využiť podporné pomôcky ako napríklad vankúšiky. Stolička má byť zasunutá čo najbližšie k stolu, aby ste na nej sedeli celou časťou zadku. Krk je mierne vysunutý dopredu, ramená zas smerujú dozadu a spodná časť chrbta je zatočená dovnútra – akoby ste od hlavy po pás vytvárali vlnovku. Je dôležité mať pevný chrbát, pomôcť môže vankúšik alebo hoci aj stočený sveter zasunutý medzi chrbát a stoličku. Pri správnom sedení by malo byť svalstvo primerane napäté, aby došlo k uvoľneniu brušného tlaku. Tak sa zníži aj tlak na orgány a platničky a sedenie potom nemá také devastujúce účinky na telo človeka a jeho zdravie.
Nohy sú položené chodidlami na zemi, kolená ohnuté v pravom uhle. Žiadne prekríženia pod stolom alebo stoličkou, lebo potom cievny systém trpí ešte väčším tlakom. A hlavne treba pravidelne meniť túto fixovanú polohu. Okrem zásadnej zmeny polohy zo sedu do stoja a chôdze môžu pomôcť aj zdanlivé drobnosti ako točenie hlavou zo strany na stranu a zhora dole. Po minúte takéhoto minicvičenia sa najstuhnutejšie svaly šije uvoľnia.


4. Aj na fit lopte treba vedieť sedieť

Niektorí ľudia, ktorým už dlhé sedenie za stolom spôsobovalo problémy, vymenili kancelársku stoličku za fitloptu. No aj na fit lopte treba vedieť sedieť. Ide o takzvané dynamické sedenie, kedy nás fakt, že lopta nemá operadlo, núti držať chrbát vzpriamený a zároveň sa môže v porovnaní so sedením na stoličke uvoľniť svalstvo trupu. Cieľom, je aj svalstvom udržať rovnováhu.
V tejto polohe však nepracujte celý deň, telu stačí dvadsať minút, aby sa uvoľnilo. V prvom rade si vyberte správnu veľkosť s ohľadom na vašu výšku aj výšku pracovného stola. Sadnite si do stredu lopty, nie na jej kraj. Nohy by mali byť zemi od seba vzdialené na šírku ramien, špičky smerujú dopredu, lýtka sa nedotýkajú lopty. Hrudník by mal byť vypnutý, chrbtica vzpriamená, ramená smerujú dozadu.


5. Nezabudnite na zápästia

Krúživými pohybmi nezabúdajme precvičiť aj zápästia, najmä, ak pracujete s počítačovou myšou. Úplne zriedkavé nie sú ani problémy dlhodobej fixácie dlane v jednej polohe. Treba myslieť na to, že vhodné je precvičiť a uvoľniť napätie aj v dlaniach a prstoch. Pokiaľ to nepomáha, zápästie sa podkladá. Vyjadruje sa MUDr. Tomáš Jakubík z prvej špecializovanej nemocnice v Bratislave.

 

Autor: TRUMPETER

ZDIEĽAJTE NÁS