kupaca kada kamenKúpacia kaďa alebo kúpací sud. Ak ste navštívili nejaký penzión, wellness, určite ste to vyskúšali. Kúpacia kaďa, alebo kúpací sud má svoje čaro. Hlavne v zime. Krásne rozkúrená a vyhriatá na 40 stupňov a vy sa v nej vyvaľujete a pozeráte na mrazivé okolie... Nádhera. Mnohých z vás napadlo – mať to doma…

Tento sen nie je až tak nedostupný, navyše v lete poslúži ako bazén pre deti, tým netreba na vybláznenie vo vode veľa. Na Slovensku je niekoľko výrobcov kúpacích kadí. Tie prešli za posledné roky veľkou evolúciou. Na začiatku boli v ponuke čisto drevené s vnútornou pieckou. Teraz, hlavne z dôvodu lepšej údržby a životnosti, sú v ponuke s plastovou alebo nerezovou vložkou. Piecky sa robia vnútorné, externé, alebo externé spojené pevne s telesom kade. Výrobcovia pridávajú ďalšie príslušenstvo ako sú bublinkový systém, led osvetlenie, elektrický ohrev…

1 kupaci sud 01

My sme sa ale rozhodli ísť vlastnou cestou. Chceli sme niečo originálne. Tento návod berte tak, že sa v ktoromkoľvek bode postupu môžete rozhodnúť ísť inou, vlastnou cestou. Fantázii sa medze nekladú.

Na začiatku bol náhodná ponuka na sociálnej sieti. „Predám kaďu“. Tak fajn hlavné teleso by sme mali, stálo doslova pár eur. Pôvodne slúžila ako mliekarenská kaďa. Miesto na chate bolo určené. Výhľad, stromy, lúka... Navyše ma lákalo využitie svahu. Keďže v okolí sú skaly, rozhodli sme sa, že kaďa bude kamenná. Romantika.

Piecka na kúpaciu kaďu

Výstavbu som si naplánoval ako letný projekt na víkendy. Nakoniec som bol rád, že sa to v jeseni podarilo. Kaďa je, ďalším dôležitým elementom je piecka. Nádoba je pomerne malá - cca 150 cm, rozhodli sme sa preto pre externú piecku. Neberie totiž priestor v samotnej kadi a tiež pri takomto riešení je možné regulovať prietok, kaďa nebude pri rozkurovaní dechtovať. Tu treba povedať, že mám šťastie na priateľov. Chlapci zo spoločnosti BM Mont na základe náčrtu nakreslenom na kúsku papiera sa v ich dielni pustili do práce. Materiál nerez. Rozmery cca 50x50cm, výška 80 cm. Dvojplášť ako teplovodný výmenník, v ohnisku prepojený šiestimi rúrami.
V tomto návode asi nemá zmysel rozoberať detaily výroby piecky, pretože zváranie nereze si vyžadujú odbornosť. Navyše, výrobcovia kúpacích kadí sú ochotní vyrobiť a predať piecku aj bez kade. Ak teda nemáte potrebné zariadenie a zručnosti (ako v mojom prípade) toto zverte odborníkom.

Piecka a kaďa by teda bola. Do kade bolo potrebné urobiť otvory na výpust, vstup a výstup k piecke. Umiestnenie horného výstupu v kadi určil výpočet. Kaďa pre 4 ľudí, to je cca 400l vody. (predpokladajme aj objemnejších kúpajúch :-) ) Objem valca je matematika základnej školy, takže horný výstup z piecky bude cca 35 cm od hornej strany kade. Dolný vstup by mal byť v rovnakej výške ako je rozostup v piecke. Obeh vody bude bez čerpadla na základe známeho fyzikálneho zákona – teplá voda má väčšiu objemovú hmotnosť teda stúpa hore… Nechajme „vedu“ vedou, skrátka takto nejako to funguje :-) Bolo treba ešte privariť na vstup a výstup cca 10 cm rúry na prepojenie kade a piecky. Hrúbka rúrok 6cm. Na samotné prepojenie sa použil pružný spoj – v predajni súčiastok pre traktory predávajú gumené teplovodné hadice.

Celá sústava je pripravená. Keďže nejde o „fabrický“ výrobok rozhodol som sa kaďu provizórne otestovať. Obavy boli. Bude výkon piecky stačiť? Ako dlho sa bude kúriť? Je objem vypočítaný správne? Nebudem vás napínať, test dopadol výborne, za zhruba 2,5 hodiny bola voda v kadi vyhriatá na cca 40 stupňov. Nasledovalo prvé kúpanie a radosť, že to celé funguje. Získal som prvé poznatky o prevádzke kade. O nich sa dočítate v závere článku.

 

Hrubá stavba

Prvá fáza za nami, ide sa kopať. Hurá. :-) Po odkopaní časti svahu a základov (cca 60 cm hlboké) sa vybetónovali základy. Vonkajší priemer cca 2,30 m plus „nohy“ pre základ pod piecku – cca a 1m dlhé. Nasledovala základová platňa. Materiál samozrejme betón, kari sieť, stavebná oceľ… 

Ďalší plán je následovný: Kaďa bude vo svahu, čo bude mierna komplikácia z pohľadu izolácie a prácnosti. Volil som medzi dvoma možnosťami. Teleso kade sa obmuruje kameňom, alebo použijem DT tvárnice a tie sa obložia kameňom. Keďže som chcel docieliť rustikálny dojem veľkých kameňov, zvolil som pracnejšiu variantu – DT tvárnice, betón, stavebná oceľ, lepidlo sieťka… Spolu bolo použitých zhruba 60 DT tvárnic, betón sme spolu s otcom robili pekne „po starom“: štrk, cement, miešanie vo fúriku… Navyše každú tvárnicu typu H bolo potrebné rezať, aby sme dosiahni oválny tvar. Každopádne ak sa dostanete nad základy, konečne vidno nejaký výsledok, takže zápal pre projekt ma neopúšťal.

Zápal bol mierne utlmený potrebou dodatočného obkopania kade z dôvodu zväčšenia odvodnenia, keďže kaďa je budovaná v ílovitej a mokrej zemi. Okolo celej kade sa urobila drenáž s drenážnou rúrou priemeru 10 cm v štrkovom lôžku frakcie 16-32 a geotextílie. Vo svahovitej časti telesa stavby sme tvárnice zaizolovali maltou s hydroizolačným prípravkom. Nasledoval penetračný náter, asfaltový pás (IPA) prekrytý až na úroveň základu a posledná ochrana – nopová fólia. Možno až príliš poctivo a možno nie… Uvidíme neskôr. Celý svah sa ešte obsypal štrkom a väčšími kameňmi. Celé toto odvodnenie je zvedené rúrami do trativodu v nižšej časti pozemku. Zároveň drenážne rúry budú slúžiť na vypúšťanie vody, budúcu záhradnú sprchu, ochladzovacia vaňu…
Popred stavbu som sa rozhodol vykopať ďalšiu ílovitú zeminu za účelom vydláždenia prírodným pieskovcom navoľno do štrkového lôžka. Okolo kade odporúčam urobiť si väčšiu plochu, nebudú sa vám totiž neskôr nosiť do kade nečistoty z nôh. Kaďa sa používa aj za dažďa, vtedy je to zážitok :-)

stavba kade


Izolácia kúpacej kade, kúpacieho sudu

Medzitým prebiehal projekt aj doma. Nádobu kade bolo treba zaizolovať. Izolácia je dobrá, pretože obvykle sa kaďa používa niekoľko dní a udržanie teplej vody čo najdlhšie je určite dobrý nápad. Styrodur je na to výborný materiál. Jednotlivé styrodurové dosky som narezal tak, aby sa dal lepšie dosiahnúť oblúk. Tie som lepil nízkorozťažnou stavebnou penou, určenú na tento účel. Tu bolo potrebné pracovať rýchle, najlepšie s pomocníkmi, dosky je totiž treba rýchlo nalepiť a stiahnuť gurtňami. Po uvoľnení gurtní všetko držalo, ale pre istotu som oslovil kamaráta, aby mi stiahol styrodurové platne páskovačkou.

 

2 kupaci sud izolacia

 

Ďalším krokom bolo usadenie kade. Práca pre viacerých. Nádobu kade sme položili navoľno na DT tvárnice.
Kaďu je potrebné usadiť a vypodložiť presne s miernym spádom, aby pri vypúšťaní neostala v kadi voda. Medzi murovanou časťou a kaďou som nechal cca 5 cm vzduchovú medzeru a z vrchnej časti som priestor vyplnil montážnou nízkorozťažnou penou, v hrúbke cca 10-15 cm.
 

Stavba kade pokračuje

„Stavebný ruch“ pokračoval :-) Kamaráti pomohli oblepením tvárnic systémom lepidlo-sieťka. Pokračovalo ďalšie kopanie, odvoz hliny, štrkové lôžka, dláždenie kameňom, uloženie kamenných blokov – schodníc. Osadila sa piecka, nad ňou sa obšalovali a vybetónovali panely nad pieckou, tak aby v prípade potreby bolo možné piecku demontovať. Preto sa vyrobili dva betónové bloky. V tejto fáze bolo potrebné doladiť viaceré veci ako je otvor pre napúšťanie, vypúšťanie, kovový vonkajší „plášť“ (kvôli ochrane a dizajnu). Keďže takýto typ kade som nikde predtým nevidel, bolo treba aj trochu kreativity a plánovania.

Na časť oblepenia veľkými blokmi obkladového kameňa som sa vôbec netešil. Nemal som s tým žiadne skúsenosti a netušil som, či budú také veľké bloky kameňa držať. Tu prišla nečakaná pomoc – moja manželka :-) Ja som rezal a lámal kameň, pripravoval lepidlo, ona trpezlivo naťahovala hrebeňom lepidlo a lepila kamene. Zážitok. :-)

Po tejto časti už nasledovali posledné úpravy – škárovanie, farbenie, výroba dvierok, farbenie, zváranie ochrany komína. Obsypanie kamennej dlažby okolo kade štrkom, zapojenie a… Finále!


Prvé kúpanie v kúpacej kadi

Prvé napustenie a prvé naozajstné kúpanie. Zorganizovali sme guľášovku, napustili kaďu a rozkúrili. Mohlo to dopadnúť všelijako, ale dopadlo to na výbornú. Nádherný pocit.

Musím sa poďakovať blízkej rodine, obom Tomášom, chalanom z BM Montu, Ferovi, Jožovi Špilákovi a ďalším. Oplatí sa vyrobiť kúpaciu kaďu svojpomocne? Treba povedať, že proti profesionálnym výrobkom nič nemám, naopak. Ja som však chcel mať originál aj za cenu „obetovania“ víkendov. Úprimne, o žiadnu obeť nešlo, pretože celý priebeh som si užíval a zažili sme pri tom, okrem nejakej tej práce, hlavne kopec srandy. V prípade, že sa rozhodnete aj vy pre takýto postup, verím, že vám tento návod bude aspoň trochu nápomocný. Majte na pamäti, že nakoniec vás čaká 40 stupňová voda, vychladené pivko a aj trochu romantiky :-)

 

 

Prevádzka kade

  • Rozkúrenie: najskôr napustíme vodu (odporúčam si urobiť rysku na ideálnu výšku) Rozkúrenie kade začíname menším ohňom, vrchný výpust z piecky odporúčam trochu „uškrtiť“, zhruba na polovicu prietoku rúry. My to dosahujeme pomerne jednoducho – vložením pripraveného drievka do vrchného výpustu teplej vody z piecky. Dôvod je dosiahnutie optimálnej prevádzkovej teploty piecky. Neskôr drievko vytiahneme do plného prietoku a piecku rozkurujeme do vyšších teplôt. Počas rozkurovania kontrolujeme teplotu bazénovým teplomerom. Vodu premiešavajte „veslom“ aby voda bola zohriatá rovnomerne. Ideálna teplota je okolo 40 stupňov.
  • Počas kúpania len jemne kontrolujeme oheň, občas priložíme polienko… Odporúčam použiť bazénovú alebo vírivkovú (sú aj ekologické varianty) chémiu. Vodu je možné používať niekoľko dní. (kaďa drží teplotu pomerne dobre, na druhý deň stačí len trochu dokúriť)
  • Pred kúpaním sa osprchujte :-)
  • Osvetlenie je fajn. Ak pri kadi nemáte elektrické osvetlenie, klasické petrolejové lampáše majú svoje čaro :-) Do kade sa dá zakúpiť ponorné led svetielko. Obvykle má niekoľko farieb a osvetlenie zospodu z vody je luxusné. Takáto „investícia“ stojí zopár eur :-)
  • Čistenie kade robte po každom vypustení a tiež pred jej napustením. Hodí sa tiež bazénové či iné sitko na vyťahovanie prípadných nečistôt (lístky, tráva).
  • Vyrobte si kryt. Kvôli ochrane a tiež kvôli udržaní teploty do ďalšieho dňa.
  • Komín: vyšší je lepší. Myslite aj na ochranu pred popálením. (deti…)
  • Kameň (hlavne ak ide o pieskovec) ochráňte prípravkom. Dosiahnete krásny kvapôčkový efekt a kameň je minimálne nasiakavý.

 kupacia kada 002

Nakoniec vám prajem veľa zábavy :-)

ZDIEĽAJTE NÁS