pohyb cyklista001Cyklistika sa v posledných rokoch stáva čoraz populárnejšou. Ako by nie. Vďaka bicyklovaniu nielenže spoznávate krásy okolia, dýchate čerstvý vzduch, ale môžete aj ubrať na váhe. Ako správne jazdiť, aby ste sa na váhu pozerali s radosťou?

Každý sa raz za čas zaoberá zhadzovaním nadbytočných kilogramov a pravidelná jazda na bicykli môže byť skvelým spôsobom, ako chudnúť rýchlo a bez nežiaduceho jojo efektu. Bicyklovanie si jednoducho musíte zamilovať. A na to, aby sa tento šport stal vašou závislosťou, nepotrebujete nič horibilné kúpiť ani predať, bicykel vám postačí aj z druhej ruky.

A čo kalórie?

Na začiatok musíte vedieť, že každé telo funguje inak a každý spáli za hodinu jazdy iný počet kalórií. Množstvo spálených kalórií závisí od dĺžky fyzickej aktivity, intenzity činnosti a telesnej hmotnosti športovca. 1 kilogram tuku obsahuje približne 7700 kcal. Ak teda bicyklujete hodinu rýchlosťou 20 km/hod, spálite približne 600 kcal.
 
Tip: Rozhodne neplatí, že čím väčšia intenzita, tým viac schudnete. Vyššia intenzita sa rovná rýchlejšiemu spaľovaniu, ale telo začne získavať energiu z cukrov, nie z tukov, ktorých sa chceme zbaviť!

Ako počas jazdy čo najefektívnejšie schudnúť?

  • Vyrážajte každý deň: kľúčom k úspechu je pravidelnosť. Preto jazdite na bicykli každý deň. Tým si na bicykel zvyknete a potom sa jazda stane prirodzenou súčasťou vašej každodennej rutiny. Nedarí sa vám jazdiť každý deň? Potom to skúste robiť aspoň 3-krát týždenne po dobu 90 minút v tempe, ktoré vás mierne vyvetrá.
  • Jazda do práce na bicykli: Keď budete jazdiť do práce na bicykli, zabijete dve muchy jednou ranou. Ušetríte peniaze za benzín alebo verejnú dopravu a ešte urobíte niečo pre svoje telo.
  • Zmeňte štýl jazdy: Začína vás nudiť tá istá jazda? Skúste zaradiť intervalovú jazdu alebo sa zamerajte na jazdu do kopca.


Tip: Prvých 10-15 minút vaše telo spaľuje cukry, až potom začne spaľovať tuky. Myslite preto na to, aby ste na bicykli jazdili aspoň 45 minút v kuse.

pohyb chudnutie002

Čo jesť počas bicyklovania?

Ďalším kľúčom k úspechu pri zbavovaní sa nadbytočných kilogramov je zdravá a vyvážená strava. Nikdy nechoďte na bicykel hladní. Hladné telo je vystresované, preto začne šetriť energiou a ukladá si tuk na horšie časy.

  • Pred jazdou zjedzte sacharidy, ktoré vám dodajú energiu na jazdu.
  • Po jazde sa zamerajte na bielkoviny (mäso, proteínové tyčinky).
  • Nezabudnite na pitný režim (ideálna je samotná voda).

Reklamný článok
Foto: https://unsplash.com

ZDIEĽAJTE NÁS