okuliare vyber - unsplash.comZnie to až neuveriteľne, ale vedeli ste, že až polovica populácie má problémy so zrakom? Ak k nim patríte aj vy a práve riešite dilemu, či si vybrať okuliare alebo kontaktné šošovky, čítajte ďalej. Poradíme vám, podľa čoho by ste sa mali rozhodovať.

Okuliare - osvedčená klasika

S určitosťou môžeme povedať, že okuliare sú dnes nielen najčastejším, ale aj najúčinnejším spôsobom, ako skorigovať určitú očnú poruchu. A keďže okuliare sú tu s nami už od 13. storočia, za ten dlhý čas prešli vývojom, ktorý z nich (pre niektorých z nás) spravil prirodzenú súčasť života.

okuliare ramyDnes už v očných optikách nájdeme okuliare na každú príležitosť. A to nielen klasické dioptrické okuliare, ale aj slnečné a lyžiarske okuliare či okuliare určené na šoférovanie. Špeciálnou kategóriou, ktorá je mimoriadne vyhľadávaná najmä v poslednom období, sú aj okuliare na počítač. Takéto okuliare chránia pred modrým svetlom a pomáhajú pri únave očí, bolestiach hlavy či problémoch so spánkom.

Zástancovia okuliarov nedajú dopustiť na ich jednoduché používanie a nosenie. Nové typy okuliarov a šošoviek sú ľahké a pomôžu vám vidieť na všetky vzdialenosti. Navyše šošovky s antireflexnou úpravou zabraňujú zbytočným odrazom svetla. Okuliare zároveň môžu poslúžiť aj ako originálny módny doplnok. A to až tak veľmi, že niektorí ľudia dokonca siahajú aj po štýlovkách bez dioptrií, aj keď ich vlastne ani nepotrebujú.

  • Náš tip: Moderné i klasické okuliarové rámy známych svetových značiek, ale aj široký výber kontaktných šošoviek, nájdete v internetovom obchode Eyerim.sk. Určite vás poteší, že pri nákupe môžete ušetriť, ak použijte Eyerim zľavový kód

Na druhej strane, ak máte príliš silné dioptrie, okuliare môžu byť ťažké. Pri teplotných prechodoch sa zvyknú zahmlievať - o tom by mnohí vedeli rozprávať najmä v časoch povinných rúšok. Navyše nie vždy musia byť pohodlné, napríklad pri ležaní na boku či pri športovaní.

okuliare nosenie


Kontaktné šošovky

Aj kontaktné šošovky môžu dnes vďaka moderným technológiám nosiť takmer všetci. Môžete ich používať v prípade krátkozrakosti i ďalekozrakosti. Na rozdiel od okuliarov sa nezahmlievajú a umožňujú neobmedzené periférne videnie. Môžete s nimi vykonávať množstvo aktivít bez toho, aby ste sa museli obávať o ich zničenie.

Čo však budete pri kontaktných šošovkách potrebovať, je určite manuálna zručnosť. Mnohých z nás práve spôsob vkladania šošovky priamo do oka odrádza. Pravda je však aj to, že to po už po krátkom tréningu zvládnete. Buďte však pripravení na to, že kontaktné šošovky si vyžadujú väčšiu údržbu a pri ich používaní je mimoriadne dôležitá správna údržba a starostlivosť. V opačnom prípade vám hrozia infekcie.

  • Náš tip: Na čistenie šošoviek sa používajú roztoky na kontaktné šošovky. Ak chcete pri ich nákupe ušetriť, navštívte internetovú lekáreň Benu a pri nákupe využite Benu lekáreň zľavový kód


Podľa čoho sa rozhodnúť?

kontaktne sosovky

Ako vidíte, používanie okuliarov i kontaktných šošoviek má svoje plusy i mínusy. Rozhodnite sa teda podľa toho, čo vám je bližšie. Zvážte predovšetkým to, aký je váš životný štýl a čo je pre vás komfortnejšie. Zanedbateľným faktorom nie je ani finančné hľadisko - z dlhodobého hľadiska vás okuliare vyjdu podstatne lacnejšie ako kontaktné šošovky. A samozrejme nezabudnite ani na estetickú stránku.

Dôležité je, že sa nemusíte rozhodnúť definitívne pre jeden alebo druhý spôsob korekcie zraku. Ak si napríklad zvolíte okuliare, raz za čas si môžete dopriať jednodenné kontaktné šošovky, napríklad na šport. Naopak, ak ste sa rozhodli pre kontaktné šošovky, okuliare si môžete ponechať ako alternatívu, keď chcete nechať očiam oddýchnuť.

Reklamný článok
foto: unsplash.com; pexels.com

ZDIEĽAJTE NÁS