bolest klbyBolesť kĺbov zažije v živote skoro každý človek. Často počujeme ponosy na stuhnuté a boľavé kĺby od starších ľudí. Problémy sa však nevyhýbajú ani mladšej generácii. Čo spôsobuje bolesti kĺbov a ako sa im efektívne vyhnúť?

Opotrebovanie kĺbov je prirodzené a nedá sa mu zabrániť. Tento proces sa však dá šetrným prístupom k nášmu telu aspoň čiastočne oddialiť. Neznamená to, že máme celý život ležať na gauči pred televízorom, aby sme si kĺby šetrili. Práve naopak. Náš pohybový aparát je uspôsobený na pohyb a ten by sme mu mali dopriať. V rozumnej intenzite je liekom na veľa problémov.

Najčastejšie príčiny bolestivých kĺbov

Stačí, aby sme sa namáhali viac než obvykle alebo si svojím neopatrným správaním spôsobili úraz. Niekedy nás bolia kĺby aj počas chrípky alebo pri prekonávaní iného infekčného ochorenia. Tieto bolesti sú zväčša krátkodobé. „Najčastejšie zvyknú spôsobovať bolesť najviac namáhané časti pohybového aparátu. Konkrétne sú to váhonosné kĺby – kolená, bedrové kĺby a chrbtica,“ vysvetľuje ortopéd MUDr. Jozef Vojtaššák.

Za bolesťou kĺbov sa môžu skrývať aj vážnejšie príčiny, ako napríklad osteoporóza, dna, infekcia alebo rakovina. Artróza je dôvodom bolesti kĺbov, ktorá je pomerne častá u ľudí v staršom veku.

Ochorenia kĺbov postihujú viac ženy ako mužov. Príčin, prečo ich kĺby bolia, je veľa: od nadmernej záťaže, kam môžeme zaradiť aj tehotenstvo, pôrod, sedavé zamestnanie, domáce práce, diéty a nadváhu, až po iné diagnózy, ktoré idú ruka v ruke s bolesťami kĺbov, a genetické predispozície.

Ako si s touto náhlou bolesťou môžete poradiť doma? „Základom je prerušenie fyzickej aktivity a aplikácia protizápalovej liečby. Tá má väčšinou aj kombinovaný analgetický účinok, napríklad ak je v kréme na svaly a kĺby použitá molekula aceklofenak,“ radí ortopéd Vojtaššák. Túto účinnú látku obsahuje krém Aflamil, ktorý utlmí prípadný začínajúci zápal a uľaví aj od bolesti. „Ak bolesti po domácej liečbe neustupujú, odporúčam odborné vyšetrenie,“ pokračuje ďalej ortopéd.
„Pri akútne vzniknutej bolesti identifikujeme príčinu a tomu prispôsobujeme vhodnú liečbu. Používame rôzne formy, napríklad krém s aceklofenakom na lokálnu aplikáciu, tabletky, prípadne infúzie pri potrebe výraznejšieho účinku,“ dodáva J. Vojtaššák.

bolest klby2

Ako na vážnejšie problémy s kĺbmi?

Pokiaľ sa odhodláte navštíviť lekára neskôr, je pravdepodobné, že vás k tomu pritlačili vážnejšie prejavy ochorenia, ako sú stuhnutosť kĺbov pri prvých pohyboch po zobudení - tzv. štartovacia bolesť, výraznejšia bolesť pri námahe, opuchy a neskôr aj obmedzenie pohybu.

Strašiak menom osteoartróza (artróza) už asi dobehol aj vás. Okrem bolesti a opuchov kĺbov je často pri artróze prítomna znížená funkčná schopnosť daného kĺbu a v neskorších štádiách sme nútení používať ortopedickú paličku alebo barly.
„Osteoporóza má vo všeobecnosti stúpajúci trend. Okrem iných faktorov to súvisí aj s predlžovaním strednej dĺžky života a zvýšením pohybových aktivít a požiadaviek pacientov v senilnom veku. Osteoporotické zlomeniny, najčastejšie zlomeniny krčka stehnovej kosti, zlomeniny stavca alebo zlomenín zápästia, tvoria často výrazný podiel v traumatológii pohybového aparátu,“ hovorí o trende slovenských pacientov ortopéd J. Vojtaššák.

Opotrebovanie kĺbov časom prechádza do dlhodobej bolesti. Ortopédi odporúčajú riešiť tieto ťažkosti čo najskôr. Pri správne zvolenej liečbe sa pacient môže bolesti zbaviť už za krátky čas. Nie je potrebné sa hneď obávať operácie a dlhodobej rekonvalescencie. Pokiaľ je ochorenie zachytené včas, môže zmena životosprávy, redukcia hmotnosti alebo odstránenie zlých pohybových vzorcov pomôcť spomaliť opotrebovanie kĺbov.

Čo najviac vplýva na zdravie našich kostí?

Na kvalitu kostí vo veľkej miere vplýva životný štýl, pohybové aktivity a správna výživa. „Pravidelná a primeraná športová aktivita zlepšuje kvalitu kostného tkaniva, zabraňuje atrofovaniu svalov a znižuje výskyt komplikácií pri vývoji osteoporózy. Pravidelná a vyvážená strava s dostatočným množstvom kalcia a vitamínu D má výraznejší protektívny faktor oproti sporadickej konzumácii výživovo menej hodnotných zložiek stravy. Fosfáty (napríklad v kolových nápojoch), ale aj kukurica a vláknina znižujú vstrebávanie vápnika,“ spresňuje ortopéd.

Výmena kĺbu už nie je rarita

Pre modernú medicínu už výmena kĺbov nie je raritnou záležitosťou. Ortopédi takto pomáhajú veľkému množstvu pacientov. Či už ste aktívni hobby športovci, alebo radi pracujete v záhradke, nemáte sa čoho obávať. Operácia vás síce na nejaký čas vyradí z toho najaktívnejšieho pohybu, no v dlhodobej perspektíve vám vráti život bez bolesti.

Rekonvalescencia sa začína hneď po operácii a pacient nohu pomaly zaťažuje. Pohyb je pre správne fungovanie vymeneného kĺbu dôležitý. „Niektorých pacientov musíme k pohybu nabádať a niektorých zas v pohybe krotiť. Občas sa s kolegami cítime ako tréneri,“ opisuje svoje skúsenosti s pacientmi po operácii ortopéd J. Vojtaššák. Po operácii nastupuje pacient na rehabilitácie a veľmi prospešný je aj pobyt v kúpeľoch. Pravidelné kontroly u ortopéda sú samozrejmosťou.

Návštevu lekára pri dlhodobých bolestiach neodkladajte

Pre úspešnú liečbu je dôležitý čas. Či už sa vám podarilo zachytiť opotrebenie kĺbu v ranom štádiu, alebo ste už museli absolvovať operáciu, trpezlivosť a racionálny prístup k liečbe vám pomôžu vrátiť život do normálnych koľají. „Neodkladajte návštevu lekára. Pri správne nastavenom liečebnom pláne sa vieme vyhnúť invazívnemu riešeniu vášho problému,“ uzatvára skúsený ortopéd.

DOPLNOK 1

Vitamíny pre naše kĺby a kosti, ktoré odporúča ortopéd

Pre kvalitu kostí je dôležitý prísun vápnika a vitamínu D.
Zdrojom vápnika (kalcia) sú okrem mliečnych výrobkov aj orechy alebo mak. Dôležitú úlohu zohráva vitamín K2, ktorý smeruje vápnik priamo do kostí a zubov.
Vitamín D potrebujeme na adekvátne vstrebávanie a využitie vápnika v našom tele. Vitamín D tiež zvyšuje vstrebávanie fosforu v čreve. Vápnik a fosfor sú potrebné pre kostnú architektúru.
Vitamín D3 získame pobytom na slnku, keďže sa tvorí v koži účinkom UVB žiarenia. Stačí 5 – 10-minútová expozícia slnka na kožu tváre a ramien. Druhá možnosť príjmu vitamínu D sú ryby, mlieko, vaječný žĺtok.
Optimálny denný príjem vápnika u žien po menopauze je 1 200 – 1 500 mg a 800 medzinárodných jednotiek vitamínu D.

DOPLNOK 2

Aký je rozdiel medzi artrózou a osteoporózou?
Artróza (osteoartróza) je degeneratívne ochorenie kĺbov spôsobujúce postupnú stratu kĺbnej chrupavky. Proces pokračuje zmenami vnútornej výstelky kĺbu, kĺbneho puzdra a tvorbou tekutiny. Artrózou sú v neskorších štádiách sekundárne postihnuté takmer všetky štruktúry - väzy, šľachy, kosti, svaly.
Osteoporóza je systémové ochorenie kostí. Vyznačuje sa nízkou kostnou hmotou a poškodením kostného tkaniva, čo má za následok zvýšenú krehkosť kostí so sklonom k fraktúram. Ide o patologické ubúdanie kostného tkaniva, ktoré postihuje organickú aj minerálnu časť kosti súčasne.

DOPLNOK 3

7 tipov, ako predísť bolesti kĺbov

  • Dodržiavať zdravú životosprávu
  • Zníženie hmotnosti
  • Pravidelný pohyb
  • Vyhýbanie sa rizikovým športom
  • Rovnomerné zaťažovanie kĺbov
  • Návšteva kúpeľov
  • Masáže/rehabilitácie

Reklamný článok
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS