Oči, podobne ako iné ľudské orgány vekom starnú a menia svoje vlastnosti. K refrakčným očným vadám ako krátkozrakosť, ďalekozrakosť či astigmatizmus, sa postupne pridávajú ďalšie, vekom podmienené ochorenia.
Jedinou možnosťou, ako sa ich efektívne a natrvalo zbaviť je laserová operácia. Je však bezpečná aj vo vyššom veku?
Vek samotný nerozhoduje o tom, či je operácia bezpečná alebo nie. Každý pacient, ktorý sa rozhodne pre laserovú operáciu musí absolvovať komplexné očné vyšetrenie, ktoré odhalí príčinu problémov so zrakom a zároveň určí, či môže pacient absolvovať laserovú operáciu.
Je potrebné hneď v úvode povedať, že mikrochirurgia oka je jednou z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich oblastí medicíny a moderné operačné metódy sú na špičkovej úrovni s minimálnym rizikom akýchkoľvek vedľajších komplikácií.
V tomto článku sa dozviete:
- ktoré zrakové vady sú typické dospelých a seniorov
- prečo sa operácie očí považujú za najbezpečnejšie spomedzi všetkých operácií
- ktorá metóda dokáže naraz vyriešiť krátkozrakosť, ďalekozrakosť aj presbyopiu a eliminovať riziko vzniku šedého zákalu
Nové problémy so zrakom začínajú po štyridsiatke
Kým krátkozrakosť, ďalekozrakosť či astigmatizmus postihujú ľudí už od malička, niektoré ochorenia sú typické pre starších pacientov. Očné ochorenia, ktorých hlavným faktorom vzniku je vek, označujeme ako vekom podmienené ochorenia. Medzi také patrí napríklad presbyopia, zelený zákal, šedý zákal či vekom podmienená degenerácia makuly. Platí, že čím skôr sa ich podarí odhaliť, tým jednoduchšie ich je možné riešiť. Preventívne očné prehliadky by ste preto najmä po štyridsiatke zanedbávať určite nemali.
Presbyopii sa nevyhnete
Pravdepodobne poznáte niekoho vo svojom okolí, ktorému keď ukážete nejakú správu na mobilnom telefóne, si dáva mobil čo najďalej od očí. Alebo si nasadí okuliare, až vďaka ktorým si danú správu dokáže prečítať. Takýto človek trpí presbyopiou, ľudovo nazývanou tiež vetchozrakosť či syndróm krátkych rúk. Je to očná vada, ktorá postihuje každého človeka medzi 40.-45. rokom života, pričom stav sa mu zhoršuje až do približne 65. roku života, kedy sa zastabilizuje a ďalej sa nevyvíja.
Na svedomí to má šošovka, ktorá vekom stratila svoju pružnosť, výsledkom čoho je, že človek nedokáže zaostriť na veľmi blízke predmety. Bez okuliarov na čítanie si neprečíta knihu, časopis, správu v mobilnom telefóne ani nedokáže rozoznať osoby na fotografii. Jedinou možnosťou, ako sa natrvalo zbaviť presbyopie a okuliarov na čítanie, je laserová operácia, pri ktorej sa pôvodná šošovka nahradí umelou.
Operácia šedého zákalu sa považuje za najbezpečnejšiu operáciu
Šedý zákal – katarakta, je degeneratívnym ochorením šošovky. Riziko jeho vzniku rastie najmä po šesťdesiatke. Vekom sa mení vnútorná štruktúra čírej ľudskej šošovky a následkom pôsobenia rôznych chemických premien dochádza k jej zakaleniu. Prechod svetelných lúčov na sietnicu je obmedzený a zrenica získava namiesto prirodzenej čiernej farby sivý odtieň. Najčastejšími príznakmi šedého zákalu sú zahmlené videnie, zhoršená ostrosť videnia či zvýšená citlivosť na svetlo.
Katarakta je vo svete najčastejším očným ochorením spôsobujúcim slepotu. Na druhej strane, jej operácia je najbezpečnejšou a jednou z najčastejšie vykonávaných spomedzi všetkých operácií. Ako je to možné? Odpoveď je vcelku jednoduchá. Slepotou postihnutí ľudia spôsobenou šedým zákalom žijú najmä v krajinách tretieho sveta, v ktorých majú veľmi obmedzený prístup k operáciám. Buď z dôvodu, že si operáciu nemôžu dovoliť alebo z dôvodu, že sa v ich blízkosti operácie nevykonávajú. Naopak, v rozvinutých krajinách vrátane Slovenska je bežné, že niektoré zákroky na odstránenie šedého zákalu sú hradené z verejného zdravotníctva.
Šedý zákal nie je možné vyliečiť kvapkami, gélmi či tabletami. Jedinou možnosťou je laserová operácia, ktorou je, podobne ako pri presbyopii, namiesto pôvodnej šošovky voperovaná umelá.
Bezbolestná, rýchla a bezpečná laserová operácia
Ako sme už písali vyššie, podstatou liečby presbyopie aj katarakty je výmena pôvodnej očnej šošovky za novú, umelú. Existuje niekoľko metód, ktorými je možné zákrok vykonať, aktuálne najdokonalejšou metódou je FEMTO Z-Prelex. Túto metódu nájdete napríklad v ponuke najväčšej slovenskej očnej kliniky iClinic pýšiacej sa zároveň aj ocenením najdôveryhodnejšej značky v kategórií Očné kliniky za rok 2020. V čom sa líši od iných metód?
Hlavným rozdielom je, že pri jej realizácii sa používa len špičkový femtosekundový laser a tak skalpel či iné ostré nástroje na vytvorenie otvoru v puzdre šošovky nie sú potrebné. Vďaka tomu je operácia výrazne jemnejšia, bezpečnejšia a šetrnejšia. Ďalším rozdielom je, že pri tradičných metódach je šošovka rozdrvená ultrazvukovou sondou, kým pri tejto metóde ju rozdrví laserový lúč na malé segmenty. Vďaka tomu je jej odstránenie jednoduchšie a vyžaduje kratšie pôsobenie nežiadúcej energie na vnútroočné tkanivá, čo následne umožňuje rýchlejšie hojenie.
Pri FEMTO Z-Prelex je do oka voperovaná trifokálna šošovka, ktorá okrem eliminácie šedého zákalu odstráni problémy s videním do všetkých vzdialeností. Pacient tak po zákroku nepotrebuje okuliare na diaľku, na blízko ani okuliare na čítanie. Metóda je odporúčaná najmä pacientom nad 40 rokov. Prebieha ambulantne v lokálnom znecitlivení, poskytuje pacientom maximálnu mieru bezpečia s minimálnym rizikom pooperačných komplikácií a krátkou dobou rekonvalescencie.
Reklamný článok
foto: pexels.com