vychylovkaLymská borelióza je ochorenie prenášané predovšetkým kliešťami, pôvodcom sú baktérie borélie. V začiatočnom štádiu sa dá úspešne liečiť antibiotikami. Očkovanie proti lymskej borelióze zatiaľ neexistuje.

Včasná diagnóza znamená úspešné vyliečenie. Na diagnostikovanie sa využíva odber krvi na protilátky. Ak prisatý kliešť je odstránený do niekoľkých hodín, infekcia by nemala u tohto jedinca prepuknúť. Človek môže byť touto chorobou infikovaný len kliešťom (v poslednej dobe sa uvádza aj možný prenos poštípanie ovadom). Mnohí nezbadajú prítomnosť kliešťa na svojom tele, a infikujú sa bez toho, aby spozorovali, že mali „hosťa – upíra" prisatého na svojom tele.
Obvyklá reakcia po prisatí kliešťa je sčervenanie pokožky v priemere 1 - 2 cm okolo miesta vpichu, postihnuté miesto intenzívne svrbí. Do týždňa začervenanie a svrbenie zmizne. To nie je príznak infekcie.


Rozlišujú sa tri štádia ochorenia Lymskou boleriózou
Baktérie boleriózy sa rozmnožujú veľmi pomaly, preto infekcia prebieha pomerne zdĺhavo a môže pretrvávať dokonca niekoľko rokov.


1. štádium
Približne o 3 dní až 1 a pol mesiaca po bodnutí infikovaným kliešťom sa môže ukázať v okolí miesta zahryznutia červená kruhovitá škvrna veľkosti dlane, ktorá v okolí miesta vpichu bledne. Bledá škvrna sa rozširuje až nakoniec začervenanie zmizne. Takáto kožná reakcia je typická pri infikovaní boleriózou. U neliečených ľudí začervenanie zmizne po 3 až 4 týždňoch.

Zriedkavejším kožnou reakciou je červeno-modrastý opuch kože na ušných lalôčikoch. Postihnutá osoba by mala, čo najskôr navštíviť lekára a byť bezpodmienečne liečená.

Sprievodným symptómom v prvom štádiu infekcie je aj bolesť hlavy, svalov, malátnosť, opuch lymfatických uzlín, zvýšená teplota až horúčka.


2. štádium
Postup choroby do tohto štádia môže byť za pár týždňov alebo mesiacov po prisatí kliešťa
Môže sa objaviť zápal

  • rôznych orgánov
  • jedného alebo viacerých kĺbov, kolenné kĺby bývajú častejšie postihnuté
  • mozgových blán
  • nervových koreňov, môže dosť k ochrnutiu tvárového nervu s ovisnutím ústneho kútika na jednej strane tváre
  • srdcového svalu, porucha srdcového rytmu
  • poškodené môžu byť aj oči

3. štádium
Nastupuje u niekoho za pár mesiacov u iného za niekoľko rokov po infekcii kliešťom. Toto štádium, je sprevádzané chronickými zápalmi kĺbov. Na nohách a rukách môže nastať stenknutie hrúbky kože s typickým modrastým zafarbením.

 

Zvieratá

stenata


Ani zvieratá nie sú ušetrené pred týmto infekčným ochorením. Veľmi často sa vyskytuje u psov, mačiek samozrejme aj u hospodárskych a divoko žijúcich zvierat.

 

 Rebecca

ZDIEĽAJTE NÁS