ako liecit akneTakmer každý z nás sa s nimi počas života stretol. Hnisavé vyrážky najčastejšie na tvári, ale aj v dekolte, na krku, na hrudi, na pleciach a na ramenách. Akné. Poradíme vám, ako ich účinne liečiť.

Objavia sa, keď sekrét z mazových žliazok – kožný maz upchá vlasové vačky – folikuly a malé otvory (póry), cez ktoré rastú jemné chĺpky na tvári. Ak sú otvory väčšie, upchatie sa prejaví ako čierne bodky, ak menšie, ako biele bodky, vyvýšeniny s bielou čiapočkou. Oba typy upchatých pórov sa môžu zmeniť na zapálené vyrážky alebo zdureniny umiestnené hlbšie pod kožou. Zapálené, citlivé a boľavé zdureniny už spájame s ťažkými prípadmi akné, nazývanými aj cystické akné.

S akné majú zvyčajne problém teenageri a adolescenti. Okolo 20% prípadov akné sa ukáže u dospelých.

Akné zvyčajne začína s nástupom puberty medzi 10 a 13 rokom a máva ťažší priebeh u ľudí s mastnejšou pokožkou. Jeho výskyt končí po 20 roku života. Objavuje sa u oboch pohlaví. Chlapci môžu mať s akné väčšie problémy a celoživotné následky v podobe jaziev. Ženy zasa mávajú jemnejšiu formu akné v tridsiatke a neskôr.

ako liecit akne cistiace gely

Aké domáce prostriedky môžete použiť, aby ste akné udržali na uzde?

Mydlo a voda

Jemné umývanie pleti mydlom a vodou nie viackrát ako dvakrát denne môže oddialiť tvorbu akné. Tento spôsob nepomáha, keď sa akné objavilo. Agresívne umývanie a trenie pokožky môže problém zhoršiť.
Čistiace vody, séra a toniká
Na trhu nájdete množstvo rôznych čistiacich vodičiek proti akné. Často obsahujú benzoyl peroxid, kyselinu glykolovú, kyselinu salicylovú alebo síru.

Benzoyl peroxid

Na miernu formu akné môžete použiť prostriedky, ktoré obsahujú benzyol peroxid a ktoré zoženiete bez lekárskeho predpisu. Táto látka ničí baktérie, ktoré v upchatých mazových žliazkach spôsobia zápal. Zvyčajne trvá viac ako štyri týždne, kým sa prejaví výrazný ústup akné. Táto látka účinkuje iba keď ju používate, teda ak ju po vyliečení vynecháte, akné sa vráti. Benzoyl peroxid vysušuje pokožku a môže odfarbovať textílie.

Síra

Zlúčeniny síry bývajú často súčasťou prípravkov proti akné. Síra pomáha vysušovať maz, ktorého prebytok vyvolá zdurenie a zápal vlasového folikulu. Okrem síry v krémoch a tonikách sa na liečbu akné úspešne používa aj termálna voda s obsahom sírovodíka, často v kombinácii s liečivým bahnom.

Retinolové krémy a gély

Vďaka retinolu sa pupenčeky nesformujú. Ovplyvňuje rast buniek, urýchľuje ich výmenu a tým pomáha uvoľniť póry. Ak ho použijete, akné môže chvíľu vyzerať horšie, pretože retinol urýchli rozvoj zapálených folikulov, ktoré pod pokožkou ešte neboli viditeľné. Potom nastane zlepšenie. Aby sa dostavili výsledky, je potrebné ho používať 8 až 12 týždňov.

Rastlinné, organické a prírodné prípravky

Na trhu kúpite množstvo rastlinných, organických a prírodných prostriedkov na boj proti akné. Ich účinky spočívajú najmä v presušovaní pokožky, keďže jednou zo zložiek týchto prípravkov býva alkohol.

Ak domáca liečba nezaberá viac ako 12 týždňov, prípadne sa akné formuje do zdurenín hlbšie pod kožou, je čas navštíviť lekára. Ten posúdi stav pokožky a navrhne liečbu. Pri kožných ochoreniach sa odporúča navštíviť liečebné kúpele ktoré ponúkajú tvárové a telové procedúry s použitím rôznych aktívnych prírodných výrobkov.

ako liecit akne domaca liecba

Lieky na predpis proti akné

Antibiotiká

Antibiotiká sa môžu užívať lokálne – priamo na pokožku postihnutú akné, alebo orálne ako systémové antibiotiká, vo forme tabliet. Antibiotiká likvidujú baktérie, ktoré spôsobujú zápal. K dispozícii je viac antibiotických krémov, gélov, pien a čistiacich roztokov. Lokálne antibiotiká sú obmedzené ich schopnosťou preniknúť do pokožky k hlbšie zapáleným miestam. Systémové antibiotiká sú zvyčajne používané na ťažšie formy akné, keďže krvou preniknú aj k zapáleným miestam hlboko v pokožke.

Retinoidy alebo deriváty vitamínu A

Sú k dispozícii vo forme lokálnych alebo systémových liečiv. Lokálne retinoidy pôsobia na rast a obnovu pokožky. Používajú sa na liečbu stredne ťažkých až ťažkých aknóznych stavov. Môže sa používať v kombinácii s ďalšími produktami, ako je benzoyl peroxid a antibiotiká. Nemajú silné vedľajšie účinky, ale nie sú odporúčané pre tehotné alebo dojčiace ženy.
Pre ťažké stavy cystických akné je najúčinnejším prostriedkom derivát vitamínu A isotretinoin. Účinkuje na akné, na ktoré nezabrali žiadne iné prostriedky a liečivá. Avšak môže spôsobiť ťažké poškodenia plodu a preto ho nesmú brať tehotné ženy ani ženy, by mohli byť tehotné alebo otehotnieť (nepoužívajú žiadnu formu antikoncepcie).

Hormonálna antikoncepcia

Hormonálna antikoncepcia obsahuje ženský hormón estrogén, ktorý oslabuje efekt mužského hormónu, progesterónu. Zvýšená produkcia progesterónu počas puberty je jednou z hlavných príčin akné. Použitie hormonálnej antikoncepcie je limitované na ženské pacientky. Efekt sa dostaví približne po troch až štyroch mesiacoch užívania.

Či už sa rozhodnete pre domácu liečbu akné alebo sa vyberiete k lekárovi, je na vašom rozhodnutí. Je však treba mať na pamäti, že oba spôsoby liečby môžu v niektorých špecifických prípadoch spôsobiť silnú alergickú reakciu. V takom prípade je potrebné liečbu okamžite prerušiť a čo najskôr navštíviť lekára.

Pri opakovaných kožných problémoch sú veľmi efektívne opakované wellness pobyty zamerané na liečbu kožných ochorení rôzneho typu. Piešťanské kúpele patria medzi najväčšie a najvýnimočnejšie kúpeľné komplexy v Európe. Unikátny prírodný prameň s termálnou minerálnou vodou, ktorá vyviera z hĺbky viac než 2 000 metrov, je používaný pri procedúrach ktoré pomáhajú pacientom pri rôznych ochoreniach.

Reklamný článok

ZDIEĽAJTE NÁS