Potenie je pre naše telo potrebné, v nadmernom množstve však môže byť prejavom rôznych ochorení.
Potenie je prirodzeným procesom, ktorým sa telo ochladzuje a vyplavuje škodlivé látky. Tento proces je dôležitý najmä pri infekčných ochoreniach, kedy je potrebné, aby sa škodliviny vyplavili z tela. Je to teda aj jeden zo základných spôsobov akým sa telo lieči.
Pot sa z tela vylučuje apokrinnými a enkrinnými žľazami. Enkrinné potné žľazy sú v spodných vrstvách kože, a to takmer po celom tele. Spolu s vodou sa z týchto žliaz vylučujú aj minerálne látky – sodík, horčík a draslík. Aj preto sa po športe alebo inej fyzickej námahe odporúča piť iontové nápoje, ktorými sa minerály doplnia.
Apokrinné sú oproti enkrinným žľaziam len v podpazuší a oblasti vnútornej strany stehien. Z nich sa vylučujú aj bielkoviny a mastné kyseliny. Pot má preto žltú farbu, je hustejší a zostávajú po ňom škvrny a nepríjemný zápach. Tento zápach je dôsledkom reakcie potu s baktériami žijúcimi na povrchu kože. Množia sa v prostredí kde je teplo a vlhko.
Ako sa dá bojovať s nadmerným potením?
Množstvo potenia je individuálne – závisí od pohlavia (muži sa potia viac ako ženy), genetiky i veku. Na množstvo potu vplýva aj strava či oblečenie, ktoré nie je zo vzdušného materiálu. Potenie prirodzene vyvolávajú aj emotívne vypäté situácie a množstvo ďalších faktorov. Väčšina siahne po prípravkoch z drogérie – deodorantoch a antiperspirantoch. Tieto prípravky zväčša stačia, no ak vidíte, že v boji s nadmerným potom nepostačujú, je možné, že je nadmerné potenie prejavom ochorenia.
Hyperhidróza
Nadmerné zvýšenie potenia sa nazýva hyperhidróza. Ak spozorujete zvýšené množstvo potu počas dlhšieho časového obdobia a bez akejkoľvek očividnej príčiny, vyhľadajte odborníka, ideálne dermatológa.
Nadmerné potenie najmä počas noci totiž môže byť prejavom infekcie, hypoglykémie, vírusového ochorenia, hormonálnych porúch i rakoviny. Môže byť aj prejavom ochorenia srdcovo-cievneho systému, poranenia v oblasti miechy či náhlej mozgovej príhody. Navyše môže byť sprievodným príznakom prítomnosti úzkostných stavov alebo psychiatrického ochorenia.
Zvýšené množstvo potu môže byť taktiež signálom, že telo nemá dostatok vitamínu D alebo bojuje s neurologickým alebo hormonálnym ochorením. V každom prípade by ste mali spozornieť a obrátiť sa na lekára.
Prírodné liečenie
Ak za nadmerným potením nie je ochorenie, ale je zapríčinené genetikou, prípadne je vyvolané stresovým obdobím, môžete sa s ním skúsiť popasovať aj prírodnejšou cestou. Môžu vám pomôcť striedavé kúpele v horúcej a studenej vode, prijímanie zvýšeného množstva minerálov (najmä zinku) alebo pitie šalviového alebo obličkové čaju, ktoré vplývajú na činnosť ľadvín.
Dbajte aj na dodržiavanie pitného režimu, dostatok čerstvej zeleniny a ovocia a dostatok spánku.
Môže vás zaujímať: Šalvia nielen pri problémoch s mandľami