hemoroidy zlata zilaHemoroidmi v dnešnej dobe trpí takmer až 75% ľudí vo veku od 25 rokov. Hemoroidy sú nepríjemné, ale bežné ochorenie. Viete čo ich spôsobuje?

Toto ochorenie patrí k najrozšírenejším chorobám dnešnej populácie. Hemoroidy alebo inak aj zlatá žila si nevyberá. Môžete ich dostať v ktoromkoľvek veku. Vznikajú zväčšením žíl v oblasti konečníka.

Hemoroidy sú vlastne nadmerne rozšírené krvné cievy nachádzajúce sa na sliznici konečníka. Hemoroidy (žily v konečníku) sú prirodzenou súčasťou každého ľudského tela. Majú za úlohu vytvoriť pružný uzáver pri konečníku. Napomáha pri udržaní a vyprázdňovaní stolice. Keď všetko funguje ako má, netušíme že existujú. Problém nastáva pri nástupe nerovnováhy v tele, či už pri vyprázdňovaní (dlhodobá zápcha alebo naopak hnačka) alebo prílišnom tlaku na tieto miesta. Vtedy sa cievy zväčšia a zapália. V nadmerne rozšírený cievkach sa nahromadí krv a tak sa môžu vytvárať uzly (podobne ako kŕčové žily). Vtedy to pre postihnutého človeka znamená veľký psychický stres, nekomfort spojený z bolesťou. Pri dlhodobých a pokročilých štádiách aj celkovým dopadom na kvalitu života.

Našťastie, existujú rôzne aj prírodné cesty, ako sa zbaviť hemoroidov, ako zmierniť príznaky, predísť ďalšiemu rastu a či ich navráteniu.


Rozdelenie hemoroidov

Hemoroidy poznáme vnútorné a vonkajšie.

Vnútorné sa vyskytujú u ľudí častejšie. Súvisia predovšetkým s problémom pri vyprázdňovaní čreva. Na okraji, stene konečníka sa vytvorí uzlina približne 3 cm od análneho otvoru. Pri dlhšie trvajúcom či akútnom probléme sa stáva, že dôjde až ich vystúpeniu z konečníka. Prejavujú sa krvácaním jasnočervenej farby a tvorbou sekrétu - hlienu. Bolesť ich sprevádza zväčša až v pokročilejších štádiách.

Vonkajšie - vyskytujú sa v menšej miere. Nachádzajú sa pod pokožkou v okolí análneho otvoru vo forme malých mäkkých modrých uzlov. V prípade že sa zapália sú veľmi nepríjemné a bolestivé.

 

Čo spôsobuje hemoroidy?

Na vznik hemoroidov vplýva viacero faktorov. Jedným z nich je aj vek. ľudia medzi 40 až 6Ž rokov sú náchylnejší k tvorme hemoroidov. Vekom dochádza k postupnému ochabovaniu svalstva, častejšie sa vyskytujú ťažkosti s vyprázdňovaním a trávením. Veľmi nepriaznivý vplyv na vznik zlatej žily má zápcha.

Veľmi častým a mnoho krát prvým kontaktom s hemoroidmi u žien je tehotenstvo. Rastúci plod tlačí na panvové dno a okolité cievy. Samotný pôrod a tlak vyvinutý pri pôrode k problém len znásobí. Pri správnom ošetrení sa toho netreba obávať. Vedia sa veľmi rýchlo zahojiť.
Počas liečby hemoroidov je dôležité, aby vaša stolica bola pravidelná, ľahká a tvarovateľná. Tvrdá stolica, spôsobuje bolesť a zvyšuje námahu. Ideálna stolica je taká, ktorá ľahko prejde bez ďalšieho podráždenia zvierača a čo možno pri čo najmenšom tlaku.
Preto je dôležité jesť potraviny obsahujúce veľa vlákniny teda v zložení zelenina, ovocie, celozrnné pečivo prípadne psyllium či chlorellu. Navyše je nevyhnutné, aby ste dodržiavali pitný režim. Potraviny musia byť ľahko stráviteľné.

Čo robiť ak mám hemoroidy?

Udržujte análnu oblasť maximálne čistú. Horúce kúpele zlepšujú stav a znižujú podráždenie hemoroidov. Nepoužívajte mydlo ani iné prípravky, ktoré by mohli konečník ešte viac podráždiť.

  • Snažte sa udržať hemoroidy počas dňa v suchosti.
  • Používajte studené obklady, alebo vrecúška s ľadom k úľave od svrbenia a bolesti.
  • Zmäkčite stolicu, tým znížite podráždenie hemoroidov.
  • Zmeňte stravovacie návyky. Pite veľa vody, jedzte potraviny s vysokým obsahom vlákniny na podporu mäkkej stolice.
  • Musíte začať cvičiť

    Nezanedbateľný vplyv na hemoroidy má samozrejme aj náš životný štýl. A opäť sme pri našich známych neduhoch ako je :

  • stres,
  • nedostatok pohybu,
  • sedavé zamestnanie ale i dlhé státie,
  • nevhodná strava,
  • obezita
  • nedostatok tekutín
  • zadržiavanie stolice ale aj dlhé vysedávanie na toalete takže noviny teda skôr mobily a tablety z toalety preč!

 

Liečba hemoroidov


Keďže ide o háklivý problém, len malé percento navštívi lekára a lieči sa.
Hemoroidy nie sú nebezpečné a život ohrozujúce ochorenie, no sú veľmi nepríjemné a obmedzujúce. Preto ak ich už pocítite, nezanedbajte to. Pri občasných prejavoch pomáha aj konzervatívna liečba. Tá síce hemoroidy úplne nevylieči, ale vedie k zmierneniu až odstráneniu nepríjemností. Môžeme použiť rôzne masti na hemoroidy, krémy či čapíky. Pri opakujúcich sa problémoch je najlepšie navštíviť svojho lekára.
Podľa závažnosti ochorenia vám nastaví liečbu. Pri ťažších stavoch, keď domáca ani liečba nezaberá, sa pristupuje k invazívnejším chirurgickým výkonom, ktoré hemoroidy úplne odstraňujú. Vo väčšine prípadov, pokiaľ sa nejedná už o chronické ochorenie, stačí úprava životného štýlu.


Nepodceňujte preto tento chúlostivý problém a nehanbíte sa o ňom hovoriť!

ZDIEĽAJTE NÁS