thumb liskaJe leto. Čas prázdnin, dovoleniek a s tým spojené aj rôzne letné aktivity.

Jednou z nich je nepochybne aj veľmi obľúbená turistika, ktorá nás vytiahne do hôr a na lesné lúky. Okrem absorbovania typickej lesnej vône a nezabudnuteľných pohľadov na panorámu krajiny nás mnohých určite zláka odtrhnúť si aj sladkú voňavú jahodu, čučoriedku alebo šťavnatú brusnicu.

Všetko je nepochybne v bio - kvalite. Možno si to len myslíme. Chemicky ošetrované alebo prihnojované umelými hnojivami lesné plody to určite v lese nenájdete.

Čo je podstatne horšie môžeme si odtrhnúť infikovaný plod lesného ovocia a tak zaniesť do tela veľmi nebezpečného parazita.

Hovoríme o pásomnici líščej, alebo odborne sa toto ochorenie sa volá Echinokokóza.

Možno namietate, že tradíciou ľudí bol odjakživa aj zber lesných plodov, že je to súčasť života a zvykov našich ľudí, ktorí žijú v blízkostí lesov. Veď či je to drevorubač, včelár, poľovník alebo turista skoro každý sa zohne a odtrhne si chutný lesný plod.

Doteraz nikto nemal žiadne zdravotné problémy a dokonca tieto lesné plody vrátane ich listov sú zdraviu prospešné a odporúča sa ich zber na liečbu rôznych ochorení. To naozaj nikto nespochybňuje.

Áno zberajú sa okrem plodov aj listy jahody, černice, maliny a tiež čučoriednik na liečebné účely, ale zbytočne sa tiež nehovorí že : "Bez vetra sa ani lístok nepohne". V prípade líščej pásomnice by sme mali byť naozaj obozretní a nehazardovať so svojím životom a zdravím. Pri infikovaní človeka môže byť naozaj smrteľne nebezpečná.

za hrst_cucuriedok
Echinokokóza alebo líščia pásomnica 

Ochorenie prenášanú infikované líšky trusom, ktorý obsahuje vajíčka tohto nebezpečného parazita. Do organizmu človeka sa vajíčka dostanú konzumáciou neumytých infikovaných lesných plodov.

V niektorých západoeurópskych krajinách bolo zaznamenaných až 80% nakazených líšok touto "zákernou" chorobou.
Hoci u nás zatiaľ nebolo hlásené žiadne ochorenie, ale môže sa to stať v dohľadnej dobe. Prvé ochorenia človeka už zaznamenali v minulom roku v susednom Česku. Dôvodom prenosu je voľná migrácia zvierat v prírode kde sa slobodne pohybujú. Týmto vzniká veľká pravdepodobnosť prenosu aj k nám. Skôr či neskôr sa môže táto choroba objaviť aj v našich končinách.

Keďže vieme ako sa prenáša a ako si ju nezaniesť do organizmu, nie je nič ľahšie ako dodržať prevenciu. Obzvlášť potrebné je, aby si zberatelia alebo náhodní konzumenti dávali pozor na hygienu a odtrhnuté plody pred konzumáciou si umyli čistou vodou. Základom prevencie ochorenia je hygiena. 

 

Priebeh ochorenia

Po skonzumovaní infikovaného lesného plodu sa vajíčko pásomnice dostane do pečene alebo jej okolia. Tam sa uchytí a okamžite sa z neho začne liahnuť pásomnica, ktorá začína rásť a množiť sa. Jej veľkosť môže byť až do veľkosti detskej hlavičky. Toto je naplnené tekutinou s veľkým množstvom zárodkov budúcich pásomníc. Odstraňuje sa chirurgickým zákrokom, ktorý je pomerne zložitý.

Tento parazit svojím agresívnym rastom ničí okolité tkanivá podobne ako zhubná rakovina.

 

Je naozaj len na vás, či neodoláte a skonzumujete za hrsť vodou neumytých krásnych voňavých lesných plodov. No otázkou stále ostáva, stáli by tieto problémy a prípadná nákaza za to?

 

Oliver

 

ZDIEĽAJTE NÁS