cvicenie chrbatBolesti chrbtice sa vyskytujú v každom veku. Dokážu človeka poriadne potrápiť. Najčastejšie sa vyskytuje v strednom a vyššom veku. Bolesť je signál, ktorý nás upozorní, že sa s naším telom niečo deje.


A čo sú najčastejšie príčiny?
Bolesti chrbta môžu mať rôzne príčiny. Obvykle preťažovanie svalstva a postihnutie platničiek, ale aj deformity chrbtice. Častou príčinou je úraz, nadváha, degeneratívne zmeny či starnutie. 


Pre stredný vek sú typické ochorenia platničiek, reumatické ochorenia a aj začínajúce degeneratívne zmeny.
Z veľkej miery si ich spôsobujeme sami a to zlou životosprávou, nedostatkom pohybu a nešetrným správaním sa k svojmu telu. Stav našej chrbtice ovplyvňuje mnoho faktorov. To ako chodíme, sedíme či spíme. Dôležitý parameter je aj naša práca. Či máme sedavé zamestnanie alebo sme vystavený dlhodobému státiu na jednom mieste.

 

Kedy by ste mali vyhľadať lekára

  •     ak bolesť vyžaruje do dolnej končatiny,
  •     ak nastanú problémy s močením a so stolicou,
  •     ak sa objaví porucha citlivosti na dolných končatinách,
  •     ak je na jednu stranu výrazné vykrivenie trupu,
  •     ak sa bolesť zosilní a neustúpi počas 4 – 6 týždňov,
  •     ak je bolesť veľmi silná alebo sa objavuje v pokoji či pri nečinnosti,
  •     ak sa pre bolesť budíte zo spánku.
  •     objaví sa horúčka,

 

Cvičenie ako prevencia i liek

Najlepšou prevenciou proti bolesti chrbta a svalov je pohyb. Pri častých bolestiach chrbta zohráva cvičenie a pohyb dôležitú úlohu. Navštívte svojho lekára a ten vám odporučí vhodné cvičenia, ktoré treba pravidelne opakovať. Má to preventívne i liečebné účinky. Je dôležité cvičiť správne, aby sme si ešte viac neublížili a bolesti tým ešte viac nezhoršili. Vhodné sú uvoľňujúce či naťahovacie cvičenia. Dôležité je aj posilňovanie vnútorných brušných svalov. Z cvičení je vhodný Pilates, Pilates Medical – druh pilatesovského cvičenia špeciálne vytvorený pre problémy s bolesťami krížov, rôzne iné druhy cvičení alebo plávanie.

Zdroj foto: Courtesy of marin at FreeDigitalPhotos.net

 

ZDIEĽAJTE NÁS