podprsenka na sportJóga, beh, tenis a mnoho ďalších športov vykonáva niektoré z nás viac či menej po celý život. Či už sa ale venujete akejkoľvek fyzickej aktivite, nemali by ste zabúdať na kvalitnú športovú bielizeň. Poďme sa spoločne pozrieť na to, aké kúsky sú pri športe nevyhnutnosťou aj ako sa o bielizeň po fyzickej aktivite postarať.

Športové podprsenky - nutnosť pri každom športe

Aj keď si niekto myslí, že pri menej fyzicky náročných športoch nie je športová podprsenka nutná, opak je pravdou, mali by ste ju nosiť pri akejkoľvek fyzickej aktivite. Záleží ale samozrejme na tom, na aký šport sa chystáte. Športové podprsenky sa delia podľa stupňa opory na modely s ľahkým stupňom opory, so stredným stupňom opory a na tie so silným stupňom opory.
Podprsenky s ľahkým stupňom opory sa hodia na nenáročné aktivity, ako je joga, golf alebo napríklad rýchla chôdza. Ženy s menším poprsím môžu dokonca podprsenky s ľahkým stupňom opory nosiť bežne cez deň alebo na noc.
Športové podprsenky so stredným stupňom opory sú ľahko kompresné a hodia sa ich obliecť, keď sa chystáte na bicykel, lyže, inline aj ľadové korčule. Ak sa pýšite väčším poprsím, tak si podprsenky so stredným stupňom opory oblečte, aj keď sa chystáte na nenáročné športy.

sport doma

Pri náročných aktivitách, ako je zumba, beh, bojové či loptové športy, si poprsie vyžaduje poriadnu oporu. Tú mu poskytnú podprsenky so silným stupňom opory , ktoré obmedzia nechcený pohyb pŕs až o 70% a zabránia namáhaniu prsných žliaz a väzov, ktorého dôsledkom sú ovisnuté prsia.

Vedela ste, že existujú aj športové nohavičky? Tie sú svojim strihom aj materiálom maximálne komfortné, nezdobené a bezšvíkové. Najlepšie kúsky sú tie z bavlny, bambusového vlákna alebo zo špeciálnych funkčných materiálov.

Oblečenie na šport – investícia, ktorá sa oplatí

Keď už máte vhodnú športovú podprsenku, je dôležité nepodceniť ani výber športového oblečenia. To by malo byť predovšetkým bez problémov prispôsobivé, a to v akejkoľvek pozícii, do ktorej sa pri športe dostanete. Jedny z takých kúskov sú športové legíny. Na ľahké preťahovanie vám budú stačiť bavlnené modely s vysokým pásom, ktorý nikde netlačí, pri náročných aktivitách zase oceníte modely z funkčných materiálov.
Rovnako ako vhodne zvolené legíny vám športovanie uľahčí aj správny top. Pri jeho výbere platí to isté ako pri športových legínach – ak sa chystáte na ľahké preťahovanie, môžete si bez obáv obliecť bavlnené tričko alebo tielko. Na náročnejšie športové aktivity je lepšou voľbou model z funkčného materiálu. Takýto športový top je ľahký, priedušný a dokonale v sebe uzamkne vlhkosť. Tým vás udrží v suchu, aj keď si dáte poriadne do tela.

turistika

Šport vo vode? Žiadny problém, ale tiež má svoje pravidlá

Pokiaľ sa chystáte na plavecký tréning alebo si idete zahrať vodné či plážové športy, neobliekajte si svoje klasické (jednodielne aj dvojdielne) plavky, ale kúpte si plavky športové. Tie sa od klasických líšia tým, že disponujú prepracovanejším strihom, vďaka ktorému držia perfektne na tele a neobmedzujú pri žiadnom pohybe. Navyše spĺňajú požiadavky na minimálny odpor pri pohybe vo vode a sú šité zo špeciálnych materiálov, ktoré sú odolné proti chlórovanej aj slanej vode. Najčastejšie sa stretnete s jednodielnymi športovými plavkami, ktoré môžu siahať až ku krku a mať nohavičky v boxerkovom strihu alebo ich naopak majú viac vykrojené. Výnimkou ale nie sú ani dvojdielne športové modely.

Akú starostlivosť vyžaduje športová bielizeň?

Rovnako ako každá iná bielizeň si aj to športové zaslúži náležitú starostlivosť. Obzvlášť potom, keď ho vďaka zvýšenej fyzickej aktivite namáhate a periete častejšie.
V prvom rade sa vždy riaďte pokynmi na štítkoch od výrobcu. Z nich vyčítate všetky dôležité informácie. Ak má vaša bielizeň zipsy (suché aj klasické), nezabudnite ich všetky zapnúť a bielizeň obrátiť naruby, čím zabránite žmolkovaniu. Pri samotnom praní nikdy nepresahujte teplotu 40 °C, obzvlášť funkčná bielizeň je veľmi citlivá na vysoké teploty. Pri praní si dajte pozor, aby ste použili vždy jemný prací prostriedok a žiadnu aviváž. Tá by narušila elasticitu vlákien a zabránila by odvádzaniu potu. Po vypraní športového oblečenia nesušte v sušičke alebo na priamom slniečku. Sušička by zničila elasticitu vo vláknach a slnko by zapríčinilo vyblednutie farieb.

Reklamný článok

ZDIEĽAJTE NÁS