rozkrok muzskyVoš ohanbia, známa ako filcky alebo pedikulóza je označenie tej istej pohlavne prenosnej choroby.

Filcky sa prenášajú z človeka na človeka veľmi blízkym telesným kontaktom. Samozrejme, že najčastejšie je to pohlavným stykom, ale možný je prenos aj iným spôsobom napríklad z posteľnej bielizne, z matraca, osušky uteráka…pri použití záchodu tesne po osobe, ktorá ich má.

Filcky (pedikulóza), voš lonová

Voš ohanbia je cudzopasný živočích, ktorý nevydrží bez hostiteľa viac než 24 hodín. Je veľký asi ako špendlíková hlavička. Voľným okom je však viditeľný. Viditeľné sú však aj jeho vajíčka tzv. hnidy. Pohlavne zrelá voš dokáže sa svoj krátky trojtýždňový život naklásť až 30 vajíčok, z ktorých sa liahnu pohlavne nezrelé vši.

Filcky osídľujú ochlpenie človeka, môžu sa však vyskytovať aj na iných ochlpených častiach tela napríklad v podpazuší, u mužov na hrudi alebo aj v obočí. V posledných rokoch sa výskyt týchto vší v populácii o niečo znížil, čo je spájané s rastúcou obľubou vyhoľovania lonovej časti a oblasti podpazušia.

Príznaky sa nedajú prehliadnuť

Filcky svojou prítomnosťou dotyčnému spôsobujú intenzívne svrbenie v postihnutej oblasti. Živia sa krvou hostiteľa a po štipnutí na danom mieste možno pozorovať niekoľko centimetrové namodravé vyrážky. Na spodnej bielizni môžu ostávať hrdzavé fľaky, ktoré pochádzajú z exkrementov, alebo z malých poranení kože, ktoré filcky svojím pohryznutím spôsobujú. Keď je napitá krvou a náhodou ju rozpučíte, tak sa objaví na spodnej bielizne krvavá škvrnka.

Voš ohanbia sa nedá z ochlpenia odstrániť umytím alebo zoškrabaním. Svojimi nožičkami s úchytkami sa pevne drží ochlpenia. Na ich odstránenie sa používajú šampóny na odvšivavenie, ktoré dostať kúpiť v lekárni. Vhodné je, keď sa liečia všetci členovia domácnosti.

Je nutné aby sa posteľná a spodná bielizeň oprala v teplote vyššej ako 70°C, to je teplota, pri ktorej hynú aj zárodky.

Redakcia
foto: pixabay.com

 

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame