Čo si možno predstaviť pod pojmom problémy s vlasmi? Pre každého je to niečo iné. Pre niekoho je to neschopnosť upraviť si vlasy do želaného účesu. Mnohé kučeravé dievčatá túžia po hladkých lesklých vlasoch a naopak.
Čiernovlásky túžia byť blond a hnedovlásky ryšavkami. Toto všetko sú problémy s vlasmi, nad ktorými starší a skúsenejší iba mávnu rukou.
Skutočné problémy nastávajú vtedy, keď na hrebeni zostáva stále viac a viac vlasov. Prípadne keď sú pramene vlasov zrazu šedivé a kvalita vlasov nápadne klesá. V tomto prípade začne veľa ľudí prepadať panike. Riešenie sa však väčšinou nájde, treba len mať dostatok informácií. Aj preto sme pripravili tento článok.
Niekedy je ťažké určiť, ktorý problém s vlasmi je horší či závažnejší. Každý človek má svoje priority. Sú muži, ktorí si hlavu holia naschvál, iných chytá z plešatej hlavy hrôza. To isté platí pre šedivenie vlasov. Ak je však za problémom s vlasmi skrytý nejaký závažný zdravotný problém, treba prioritne riešiť hlavne jeho odstránenie.
Príčiny problémov s vlasmi
Príčiny problémov s vlasmi sú rôzne. Niektoré možno odstrániť poľahky, takmer na počkanie, iné si vyžadujú výraznejšie zmeny správania, životného štýlu a starostlivosti o vlasy. A poznáme aj také, ktoré zvrátiť nemožno, dajú sa iba spomaliť. Dedičné padanie je najčastejšia forma padania vlasov u mužov. U žien je najčastejšou príčinou hormonálna nerovnováha. Tú spôsobuje hlavne tehotenstvo, pôrod a menopauza. Pri závažných zdravotných problémoch je potom najčastejším dôvodom padania vlasov chemoterapia, ako súčasť liečby onkologických ochorení. Jednu príčinu problémov s vlasmi máme ale všetci rovnakú. Je ňou starnutie.
Najbežnejšie problémy s vlasmi súvisiace so starnutím
Šedivenie vlasov
Keď sa vo vlasoch minie pigment zodpovedný za farbu vlasov, dochádza k šediveniu vlasov. Šedivé vlasy sú vlasy bez farby. Či bude vlas biely, šedý alebo do žlta, závisí od pôvodnej farby vlasov. Muži začínajú šedivieť po tridsiatke, ženy po tridsaťpäťke, je to záležitosť genetiky. Môže však dôjsť aj k predčasnému šediveniu vlasov – čo súvisí väčšinou so životným štýlom a práve toto šedivenie možno spomaliť či zvrátiť.
Padanie a rednutie vlasov
Vypadávanie vlasov a rednutie vlasov sú dve rozdielne veci, ktoré však spolu súvisia. Výsledok je navyše v konečnom dôsledku rovnaký. Tieto problémy súvisia väčšinou so starnutím. S pribúdajúcim vekom vyrastajú stále tenšie a tenšie vlasy, obdobie aktívneho rastu vlasov sa skracuje. Navyše miesto približne piatich rokov rastie vlas už iba kratšie obdobie. Začína presvitať vlasová pokožka a vlasy sú viditeľne prerednuté.
Problém vypadávania vlasov spôsobeného starnutím sa týka hlavne mužov. Pri klasickom dedičnom padaní vlasov vypadne vlas tak ako má, nový však už nenarastie. Mužom sa tvoria kúty, ostrovčeky na vrchu hlavy, vlasy ustupujú viac a viac, až v tých najzávažnejších prípadoch ostáva iba veniec vlasov, zvyšok hlavy je úplne holý.
Lámanie a štiepenie vlasov
Hoci sa lámanie vlasov často zamieňa s vypadávaním vlasov, nejde o padanie vlasov v pravom slova zmysle. Vlasy nevypadnú, ale odlomia sa buď blízko pri korienkoch alebo naopak na končekoch.
Tento problém súvisí s nesprávnou starostlivosťou o vlasy. Sem patrí aj farbenie a žehlenie vlasov, prílišné namáhanie vlasov pri ich česaní a upravovaní. Predstavte si napríklad také utiahnuté drdoly baletiek alebo tuhé dredy a drobné vrkôčiky.
Štiepenie vlasov súvisí tiež s ich opotrebovaním. Je to stav, keď je vyrastený vlas už neživý a neprichádzajú k nemu už žiadne živiny z vnútra tela. A čím dlhší, starší a namáhanejší vlas je, tým viac sa ničí. Rozštiepené končeky nevyzerajú dobre, vlasy sú strapaté a neupraviteľné, konce riedke a nepekné. Tu pomôže iba pravidelné podstrihávanie, správna starostlivosť o vlasy a kúry, ktoré pôsobia na vlas zvonka.
Prípravky vhodné pri problémoch z vlasmi
V prípadne, že sa jedná o problémy s vlasmi, ktoré nesúvisia so závažnými zdravotnými problémami, môžu pri liečbe pomôcť aj výživové prípravky, ktoré obsahujú vitamíny a živiny potrebné pre správnu starostlivosť o vlasy. Jedným z najlepších overených prípravkov je biotín na vlasy. Jedná sa o vitamín B7 prospešný pre zdravý rast vlasov. Okrem toho má aj pozitívne účinky na pokožku, nechty a celkové fungovanie organizmu.
Ak je padanie vlasov zvrátiteľné, je vhodné začať používať aktivátory rastu, ktoré podporia rast nových zdravých vlasov. Rastové aktivátory sa aplikujú na vlasovú pokožku, prenikajú ku korienkom a dodávajú potrebné živiny pre zdravé vlasy. Výbornou pomôckou pre ľahšie vstrebávanie účinných látok do pokožky je dermaroller. Jedná sa o masážny dermálny valček, ktorý dopomáha k lepšiemu vstrebávaniu účinných látok. Netreba však zabúdať ani na zdravý pohyb a dostatok spánku
Vypadávanie a rednutie vlasov kvôli zdravotnému problému
Vypadávanie a rednutie vlasov patrí medzi najbežnejšie problémy s vlasmi súvisiace s inými zdravotnými problémami. Vlasy často vypadávajú ľuďom, ktorí sa zotavujú zo zdravotného problému alebo trpia na ochorenie, ktoré nie je liečené. Najznámejším spúšťačom padania vlasov je už spomínaná chemoterapia. Problematické z pohľadu vlasov sú však aj problémy so štítnou žľazou, lupus, anorexia aj bulímia, syndróm polycystických vaječníkov či psychické problémy. Zabúdať netreba ani na infekcie vlasovej pokožky. Všetky tieto formy padania vlasov sú zvrátiteľné v prípade, že sa podarí odstrániť prvotný zdravotný problém. Po jeho odstránení môžu opäť začať rásť aj vlasy.
PR
foto: pixabay.com