Umelému osvetleniu alebo pohľadu do obrazoviek počítačov a mobilov sa v 21. storočí len ťažko vyhneme. Ak pracujete často do noci, sledujete televíziu či radi čítate v ušiaku bez dostatočného svetla, môžu vás trápiť bolesti hlavy, očí alebo dokonca poruchy spánku.
Veľakrát stačí málo, aby sa problémy stratili. Ako môžete zlepšiť svetelnú hygienu? A aké návyky vám pomôžu, aby boli vaše oči zdravšie a lepšie sa vám spalo?
Všeličo sa dnes zvádza na "škodlivé" modré svetlo. Za bolesti hlavy, únavu, začervenané oči alebo mizernú náladu ale často môžu hlavne naše zlé návyky a nevhodne riešené osvetlenie.
Ak veľa času trávite v kuchyni varením alebo ste kuchynský stôl premenili v pracovný kút, potrebujete hlavne správne osvetlenie. To isté platí aj pre pracovne, detské izby, spálne alebo napríklad čítacie kúty.
Budiš dobré svetlo
Obrázok: Potrebujete hlavne správne osvetlenie, zdroj: pixabay.com
Prvým krokom k zlepšeniu svetelnej hygieny je výber správneho osvetlenia. Je rozdiel medzi hlavným svetlom, doplnkovým osvetlením (napríklad lampičky) a dekoratívnym svetlom (napríklad LED pásiky). Každá izba potrebuje jedno centrálne svetlo, ktoré doplníte lampami, nástennými alebo bodovými svetlami.
Platí totiž, že jedno svietidlo v miestnosti svetlo nerobí. Preto je dôležité kombinovať. Významnú prácu v tomto smere zvládnu bodovky, ktoré môžete nasmerovať tam, kde potrebujete svetla najviac.
Svetlo podľa miestnosti
Do kuchyne sú vhodné hlavne bodovky, zdroj: 123led.skPri výbere svetla rozhoduje niekoľko faktorov. Okrem dizajnu svietidla sa zamyslite tiež nad intenzitou osvetlenia a farbou svetla. Práve farba a intenzita sú tým, čo bude ovplyvňovať vašu svetelnú pohodu - teda to, ako príjemné vám svetlo bude.
Zároveň zohľadnite typ miestnosti, do ktorej osvetlenie kupujete.
Do kuchyne sú vhodné hlavne bodovky. Obývačku chcete mať síce peknú do posledného detailu, ale dekoratívne lampičky nezískali svoje meno náhodou.
V obývacej izbe alebo v iných miestnostiach, kde relaxujete, oceníte napríklad inteligentný regulátor osvetlenia (stmievač), ktorý reguluje intenzitu svetla. Pomôže vám ostré svetlo stlmiť a vytvoriť príjemné prostredie.
Farba svetla je rozhodujúca
Už sme spomenuli, že dôležitá je farba svetla. Ľudskému oku lahodí hlavne prirodzené denné svetlo. Večer je potrebné si vystačiť s lampičkou, avšak rôzne činnosti vyžadujú rôznu farebnú teplotu osvetlenia.
Farebná teplota určuje farbu svetla čiže teplotu chromatickosti. Inak povedané, ide o farbu svetla, ktorú svetelný zdroj vyžaruje. Farebná teplota sa meria v kelvinoch (K). Napríklad LED svetelné zdroje najčastejšie vyžarujú svetlo v rozmedzí 3 000 až 6 500 K.
Stretnúť sa môžete s označením teplá biela, denná čiže neutrálna biela a studená biela. Všeobecne platí, že čím je hodnota v kelvinoch nižšia, tým je svetlo viac do žlta, teda teplejšie. Naopak čím vyššie číslo, tým viac je svetlo do modra, teda je studenšie.
Aké farby svetla rozlišujeme?
- Teplá biela (2800-3500 K) - tento odtieň je do žlta a podobá sa svetlu, ktoré vyžaruje sviečka, oheň alebo vláknová žiarovka. Svetlo je vhodné do priestorov, kde odpočívame a relaxujeme. Používa sa hlavne v obývačke, detskej izbe, kúpeľniach.
- Biela (4000-5000 K) - býva označovaná ako denná alebo neutrálna biela. Je najbližšia farbe denného svetla. Tento odtieň sa hodí do pracovných priestorov, kancelárií alebo do kuchyne.
- Studená biela (5500 - 6500 K) - je sfarbená skôr do modra a svetlo je ostrejšie. Farba je vhodná vo svietidlách, kde je svetlo prepúšťané cez matný difúzor, ktorý výrazne znižuje oslnenie. V domácnostiach sa väčšinou nepoužíva.
Intenzita svetla a typ lampy
Vedľa farby svetla je dôležité zvážiť aj intenzitu osvetlenia. V tejto súvislosti je potrebné sledovať svetelný tok udávaný v lúmenoch (lm). Množstvo lumenov udáva, koľko ktoré svietidlo vyžaruje svetla. Platí, že čím viac lúmenov na watt, tým je svetelný zdroj efektívnejší. Napríklad 60wattová žiarovka má 1170 lm, úsporná žiarovka s výkonom 21 watt má 1230 lm.
Hygienici sa zhodujú, že je podstatné zvoliť svetlo, ktoré sa maximálne približuje prirodzenému spektru svetla. Zároveň je potrebné zohľadniť pre aký typ svietenia je zdroj vyberaný. Napríklad pracovný stôl by mal byť osvetlený dobrou stolnou lampou, ktorú ide nastaviť tak, že svieti tam, kde svetlo potrebujete.
Svieťte v štýle Hygge
Nedostatok svetla môže mať na zdravie človeka nepriaznivý vplyv. Určite si všímate, že cez zimu, kedy slnko príliš nesvieti, sme všetci viac unavení. Vedci si všimli, že malý svetelný kontrast medzi nocou a dňom, je pre ľudský organizmus nepríjemný. Spôsobuje, že sa nám z krvi nedostatočne vyplavuje hormón melatonín, potom sme unavení, ospalí, podráždení a horšie sa sústredíme. Trápiť nás dokonca môžu poruchy spánku alebo spomínané bolesti hlavy a očí.
Ľudia žijúci v Škandinávii si osvojili zásady Hygge. Pre toto dánske slovo síce neexistuje slovenský ekvivalent, ale popisuje stav, keď eliminujeme všetko nepríjemné. V krátkych dňoch a dlhých večeroch je vhodné začať tým, že si rozsvietite tak, aby vám bolo príjemne.
Obrázok: Eliminujte všetko nepríjemné, zdroj: pixabay.com
Čo vám ešte prospeje?
Okrem kvalitného osvetlenia investujte tiež do seba! Doprajte si pauzy medzi pozeraním do obrazoviek. Skúste maličkosti, treba obmedziť kontrolovanie e-mailov v mobile alebo si pre sledovanie sociálnych sietí vymedziť len určitý čas počas dňa.
Keď si večer sadnete ku knihe, poriadne si rozsvieťte. A nezabúdajte na prírodu - podľa lekárov sú výborné prechádzky za svitania alebo v podvečer. Skúste počítač vypnúť skôr a dopriať svojim očiam odpočinok - účinná je aj očné joga alebo zvlhčovanie očí.
Reklamný článok