plesen nohyPleseň na nohách je mimoriadne nepríjemným infekčným ochorením. Najmä počas leta sú nohy najnáchylnejšie na vznik plesní.

U niektorých ľudí sa pleseň môže vyskytnúť častejšie – ide o športovcov, seniorov, ľudí, čo sa nadmerne potia, ale aj tých, ktorým sa nedostatočne prekrvujú chodidlá. Za vznikom plesní sú mikroorganizmy dermatofyty – pokiaľ sú infikované tak môžu ľahko nakaziť pokožku na nohe.

Plesne sa držia v teplom a vlhkom prostredí. Obyčajne sú miestom ich výskytu plavárne, kúpaliská a fitnes alebo wellness centrá. Rizikovou môže byť aj vlastná kúpeľňa ak mykózu má niekto z obyvateľov domácnosti.

 

plesen nohy prevencia

Ako sa pleseň prejavuje

Pokožka na nohách je najskôr začervenaná, podráždená a svrbí, môže sa mokvať a šúpať, neskôr už môže aj páliť a noha môže napuchnúť. Najskôr sa infekcia objaví medzi prstami a šíri sa ďalej.

Mykóza sa navyše môže objaviť aj na nechtoch – objavujú sa biele alebo žltkasté škvrny, nechty potom menia tvar a lámu sa. Pri tých najťažších prípadoch hrozí chirurgické odstránenie nechtu.

Liečba plesní je preto nevyhnutná, bez nej sa táto infekcia len tak sama nevylieči.


Liečba plesní

S liečbou by sa rozhodne nemalo váhať, inak sa infekcia môže rýchlo rozšíriť ďalej. Neraz sa stáva, že si prvé príznaky nevšimneme alebo ich ignorujeme a infekcia sa potom šíri.

Na liečbu sa používa masť, krém alebo špeciálny roztok z lekárne. Niektorí však robia chybu v tom, že v liečbe nepokračujú keď sa objavia prvé náznaky zlepšenia. Je dôležité v liečbe zotrvať aspoň na obdobie 3-4 týždňov, a teda aj vtedy keď už prejavy nie sú.

Počas liečby je dôležité si nohy vždy po umytí dôkladne usušiť a používať vlastný uterák. Rovnako dôležité je časté vymieňanie ponožiek ak sa nohy príliš potia. Špeciálnymi prípravkami treba dezinfikovať ponožky alebo topánky, lebo sa v nich stále môžu držať choroboplodné zárodky.

Zrejme tou najdôležitejšou zásadou je to, aby človek, ktorý má toto ochorenie nechodil do bazéna, sauny alebo spoločných spŕch a nebol tak šíriteľom nákazy.

V prípade vážneho prejavu mykózy musí zasiahnuť lekár. K vážnym prejavom patrí olupovanie väčšej plochy pokožky, výskyt pľuzgierikov napustených tekutinou, ktoré svrbia po prasknutí alebo výskyt farebných zmien na nechtoch. Lekár vtedy musí určiť presný druh ochorenia a predpísať liečbu.

plesen nohy liecba


Prevencia pred plesňami

Na prevenciu by sme mali dbať aj keď sme sa ešte s týmto ochorením nestretli. Je potrebné nezanedbať hygienu nôh a po umytí ich dôkladne vysušiť - aj medzi prstami a vlastným uterákom.

Pri nadmernom potení treba častejšie striedať ponožky a prípadne aj používať spreje na nohy a topánky s preventívnymi účinkami proti plesňovým ochoreniam. Obuv by sme mali striedať a nechať ju vyvetrať. Odporúča sa nosenie bavlnených ponožiek. Mimoriadne dôležité je pri pobyte na kúpalisku, plavárni alebo saune nosiť gumové šľapky.

autor: redakcia
foto: pixabay.com, pexels.com

ZDIEĽAJTE NÁS