poruchy spankuBudíte sa často celí rozlámaní, unavení a nevyspatí? Vymenili ste už, podľa všemožných rád,, postupne posteľ, matrac aj vankúš a stále sa to nezlepšilo? V tom prípade za tým možno bude nejaká porucha spánku, o ktorej ani netušíte, že ňou trpíte.

Pravdepodobnosť je pomerne vysoká, podľa štúdií totiž trápia choroby spánku až 25% z nás.
Aké poruchy spánku sa v spálňach objavujú najčastejšie? Ako nám môžu znepríjemniť život? Predstavujeme vám 7 najznámejších narušiteľov kvalitného spánku.

1. Insomnia

Insomnia čiže nespavosť už zastihla v spálni skoro každého. Prítomnosti tejto poruchy spánku si nemožno nevšimnúť. S jej akútnou "verziou" sa stretávame pred každým životne dôležitým okamihom, ktorý nás zaplavuje nervozitou, ako svadba, pracovný pohovor alebo skúška dospelosti. Problém ale nastáva v okamihu, keď sa nespavosť stane chronickou. Tá predstavuje každodenný boj so zaspávaním a časté nočné budenie, neustály pocit ospalosti a únavy a v neposlednom rade na seba nabaľuje aj psychické problémy.

2. Spánkové apnoe

Tvrdí vám partner, že v noci neuveriteľne chrápete a nedá sa vedľa vás spať? Počúva to vraj až 40% z nás, výrazne častejšie ak ste muž. "Obyčajné" chrápanie ruší skôr okolie, syndróm spánkového apnoe, ktorý je s chrápaním zamieňaný, ale ruší a ohrozuje vás. Počas spánku spôsobuje opakované prerušenie pravidelného dýchania, ktoré trvá niekoľko sekúnd. Veľmi sa namáha srdce, zvyšuje krvný tlak a riziko infarktu. A to vôbec nespomíname prerušovania zdravého a potrebného spánkového cyklu.

3. Syndróm nepokojných nôh

Treťou najčastejšie sa vyskytujúcou spánkovou poruchou je syndróm nepokojných nôh. Prejavuje sa neovládateľnou potrebou hýbať nohami. Akonáhle sa uvoľníte a chcete zaspať, objaví sa nepríjemné, často až bolestivé pocity v nohách, ktoré vás nútia k neustálemu pohybu. Pokračuje to aj v priebehu noci. SNN spánku uberá na dĺžke i kvalite a dlhodobo môže viesť až k nespavosti. Náchylnejšie sú k nemu ženy.

chrapanie a poruchy spanku

4. Hypersomnia

Ďalšia zo spánkových porúch, ktorú len tak neprehliadnete, je hypersomnia. Na rozdiel od nespavosti sa prejavuje nadmernou spavosťou. Chorý človek prespí denne viac ako 12 hodín a často nekontrolovane upadne do spánku aj počas dňa, za akejkoľvek situácie, napríklad pri riadení auta. Je teda zrejmé, že znižuje kvalitu života a predstavuje veľké riziko pre chorého aj jeho okolie. Medzi poruchy nadmernej dennej spavosti radíme aj narkolepsiu,neurologickú poruchu, pri ktorej mozog nie je schopný regulovať cyklus spánku a bdenia a človek sa záchvatu spánku jednoducho nedokáže ubrániť.

5. Somnabulismus

Somnabulismus ľudovo známy ako námesačnosť sa objavuje vo fáze hlbokého spánku. Spáč nevedomky vstane z postele a vydá sa na prechádzku po byte alebo rovno aj na ulici. Často zvládne aj zložitejšie činnosti ako napríklad prípravu desiaty. Nič z toho si neuvedomuje a po prebudení nepamätá. Ak sa s Námesačník stretnete, určite ho nebuďte a odveďte ho zase späť do postele.

6. Bruxizmus

Pri syndróme nepokojných nôh nevedomky hýbete nohami, pri bruxizme nevedomky hýbete čeľusťou a škrípu a cvakajú zuby. A je to jedna z tých chorôb, na ktorú vás skôr upozorní partner než, že by ste si ju sami uvedomili. V spánku vás totiž neobmedzí, len sa ráno prebúdzate s bolesťou zubov, čeľuste alebo aj hlavy. Ak škrípete cez deň, stačí si to uvedomiť a pocit potlačiť, ak škrípete v noci, budete potrebovať pomoc lekára, ktorý vám predpíše špeciálnu dlahu alebo lieky na uvoľnenie svalov.

poruchy spanku 01

7. Nočné mory

Chcelo by povedať, že zlý sen predsa nie je poruchou spánku. Vo svojom dôsledku ale vlastne je. Intenzívne sen s desivým obsahom vyvoláva v človeku veľmi silnú emóciu, ako je strach, úzkosť alebo pocit ohrozenia. V istej fáze už to naše podvedomie neunesie a prebudí nás. Celí spotení a rozklepání strachom sa potom prevaľujeme v posteli a bojíme sa zaspať, aby sa nočná mora nevrátila. Ak mávate nočné mory často, zavárate si na ďalšie zdravotné komplikácie a mali by ste ich skúsiť "liečiť".

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame