thumb alergiaTrápi vás alergia? Obdobie, kedy je všetko rozkvitnuté však nemusí byť jediným strašiakom, pred ktorým sa treba zatvárať v interiéri. Alergény sa hromadia všade, vrátane vašej domácnosti.

 

Alergény sú nežiaduce látky vyvolávajúce alergické reakcie, čím obťažujú väčšinu populácie. V podstate to môžu byť akékoľvek látky, ktoré sú schopné zapríčiniť odpoveď imunity. Neprídete však s nimi do kontaktu len vo vonkajšom prostredí, alergény v domácnosti sú úplne bežné.

Roztoče

Medzi najčastejšie alergény v domácnosti patria roztoče. Obyčajný koberec môže skrývať až 1000 roztočov na meter štvorcový. Tie sa živia odumretými kožnými bunkami, majú mikroskopickú veľkosť a vyvolávajú vážne alergické reakcie. Lieky na alergiu váš problém dlhodobo nevyriešia, preto je potrebné bojovať proti roztočom aj iným spôsobom. Napríklad špeciálnou posteľnou bielizňou a častým praním.
Znížiť celkový výskyt roztočov v domácnosti zvládnete aj pravidelným vysávaním. Pre alergikov je vhodným riešením centrálny vysávač, s ktorého pomocou dokážete aj výrazne zlepšiť kvalitu vzduchu v domácnosti.

Domáci miláčikovia

Množstvo domácností sa doslova nevie zaobísť bez svojho maznáčika, najčastejšie ide o psy a mačky. Ich prítomnosť však nerobí dobre rastúcemu percentu alergikov. Týmto zvieratám totiž odpadávajú odumreté kožné bunky, ktoré patria k faktorom spúšťajúcim alergiu. Proti zvieracím alergénom sa nebojuje ľahko, pretože sú ľahké a rady sa premiestňujú.

Plesne

Plesne v domácnosti väčšinou nájdete na tmavých a vlhkých miestach. Najčastejšie ide o kúty v kúpeľni, toalete, komore či v rohoch pri oknách či v kuchyni. Ak sa plesne objavia, okamžite proti nim zasiahnite a situáciu nepodceňujte. Taktiež je dôležité kontrolovať stav potravín a vyhadzovať tie, ktoré začínajú plesnivieť.

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame