vitamin d vLeto je už v plnom prúde a my si užívame krásne slnečné dni. Naše telo, okrem opálenia, naberá aj zásoby vitamínu D a nabíja sa energiou. Pri pobyte na slnku však treba nájsť tú správnu mieru.

Pri pobyte na slnku však treba nájsť tú správnu mieru, aby sme vyťažili zo slnečných lúčov to najlepšie, ale aby sme si zároveň prílišným pobytom na slnku neuškodili. Krásne opálené telá by tak vystriedali kožné problémy a to nechceme.

Koža je najväčším orgánom človeka. Opálenie kože je vlastne ochrannou reakciou organizmu pred slnečným žiarením. Zmeny na koži spôsobuje predovšetkým UV žiarenie – pásmo UVA (320-400 nm) a pásmo UVB (280-320 nm).
UV žiarenie v „rozumných množstvách“ môže mať veľa pozitívnych aspektov. Stimuluje imunitný systém, podporuje psychické zdravie a hlavne vytvára vitamín D v našom tele.

Jednou z najznámejších funkcií vitamínu D je jeho hlavná úloha pri vstrebávaní vápnika a fosforu do nášho tela, čoho výsledkom je naša sila a pevnosť kostí. Ďalej posilňuje imunitný systém a celkovú ochranu organizmu proti rôznym druhom ochorení, ako prvé štádiá cukrovky, skleróza, reumatologické ochorenia, rakovina hrubého čreva a iné. Pomáha tiež pri správnej funkcii svalov a stimuluje mozgovú aktivitu.

Môže vás zaujať: Opaľovanie verzus vitamín D

Správna hodnota vitamínu D je veľmi dôležitá počas tehotenstva žien. Zabezpečuje správny vývoj dieťaťa a je prevenciou proti rôznym zápalom a predčasnému pôrodu. Zvýšený príjem vitamínu D sa odporúča aj ľudom po 50tke a dôchodcom. Prírodný vitamín D si môžeme doplniť aj vhodnou stravou. V zimných mesiacoch je tak strava tým najlepším riešením ako zásobovať naše telo týmto dôležitým vitamínom. Najbohatším zdrojom sú morské ryby, tuk z pečene morských rýb (treska, tuniak, makrela,...), bravčová/hovädzia pečeň, vaječné žĺtky, syry, huby, alebo napríklad aj kvasnice. Ďalšou možnosťou je syntetická náhrada vitamínu D, ktorý môžeme nájsť v rôznych výživových doplnkoch.

vitamin d 2

Najlepším zdrojom vitamínu D však zostáva slniečko. Na jeho vytvorenie postačuje 10 až 20 minútové vystavenie sa slnečnému žiareniu denne.

Opaľujme sa preto s rozumom. Nezabúdajme, že UV žiarenie má aj škodlivé účinky. Pri dlhoročnom intenzívnom pôsobení UV žiarenia prichádza k trvalým a nenapraviteľným poškodeniam kože. Na koži sa prejavuje predčasné starnutie, tvoria sa pigmentové škvrny, vrásky, prichádza k poškodeniu väziva, elastických vlákien a môžu sa tvoriť aj kožné nádory.

zdroj foto:pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS