repik lekarsky kvetBylinka sa vďaka svojim všestranným účinkom používa na liečenie mnohých problémov. Určite by nemala chýbať vo vašich čajoch.

Ide o jednu z najznámejších byliniek, ktorá sa vyskytuje po celej Európe, Ázii a Severnej Amerike. Hojne ju používali aj naše babičky. U nás sa najčastejšie používa sa na liečenie chorôb a najmä povrchových poranení.

Repík lekársky obsahuje esenciálne oleje, luteolín, katechín, apigenín, quercitín, kaempferol, tilirozid, triterpenove glykozidy, flavinoidy, kyseliny – palmovitú, kremičitú alebo ursolovú, vitamín B1, vitamín K a minerály.

 

Zber

Repík lekársky nájdete na lúkach a okrajoch lesov. Je ľahko rozpoznateľný – má výšku 0,5 až 1 m a žlté kvety. Kvety a vňať si môžete nazbierať od júna do augusta, kedy kvitnú.
Repík má rád suchú pôdu a veľa slnka, nájdete ho teda najmä na rúbaniskách, lúkach a kopcoch. Pri jeho zbere ale dávajte veľký pozor – repík sa nesmie trhať! Použite nožnice alebo nôž, aby ste oddelili vňať od koreňa.
Sušte ich pri teplote 35 ° C v dobre vetranej miestnosti. Skladuje sa v papierovom alebo plátenom vrecku v suchom a tmavom mieste.

 

Účinky:

  • pomáha pri detoxikácii organizmu 
  • má močopudné vlastnosti, a tak pomáha čistiť krv
  • lieči a upokojuje tráviacu sústavu – vďaka antibakteriálnym účinkom je vhodný na liečenie infekčných ochorení tráviaceho systému
  • používa sa na vonkajšie ošetrenie pokožky pri poranení, akné alebo ekzémoch – ošetruje nečistú a mastnú pleť a dezinfikuje
  • urýchľuje hojenie rán – silice prítomné v repíku sťahujú tkanivo
  • lieči dýchacie problémy
  • odstraňuje bolesti kĺbov a opuchy

 

repik lekarskyRepík lekársky nazberaný na lúke spolu s rebríčkom (myší chvost)

Použitie

Z repíka lekárskeho si môžete pripraviť čaj, obklady alebo odvar do kúpeľa.

 

Čaj

Na prípravu použite 1-2 lyžičky vysušenej rastliny, tieto nechajte vylúhovať v 2dcl vriacej vody približne na 10 minút. Čaj môžete aj kloktať ak máte zápal v ústnej dutine. Pite dva až trikrát denne.

 

Odvar

Odvar do kúpeľa si pripravíte tak, že zalejete 200-250 gramov sušeného repíka 2 litrami vriacej vody a necháte ho lúhovať na 25-30 minút.


Tinktúra

Nakrájanú vňať vložte na dno čistej fľaše a zalejte 40% liehom alebo iným alkoholom. Fľašu dobre uzatvorte a nechajte aspoň dva týždne zmes odstáť. Môžete ju občas pretrepať. Tinktúru preceďte a vlejte do menšej nádobky. Môžete ju užívať vnútorne (na tráviace ťažkosti) alebo ňou potierať odreniny, ekzémy, popáleniny a akné.

 

Kloktadlo
ak máte pripravenú tinktúru, môžete ju použiť aj ako kloktadlo. Nakvapkajte niekoľko kvapiek tinktúry do vody a kloktajte. Pri zápaloch hrdla môžete kloktať aj vychladeným repíkovým čajom.

 

Obklad

Na výrobu odvaru na obklad budete potrebovať 4 čajové lyžičky rastliny, tieto zalejte dvomi dcl vody. Odvar nechajte lúhovať na 15-25 minút. Čaj potom sceďte a pomocou tampónu alebo gázy priložte na ranu. Nechajte ho pôsobiť na dobu 30 minút a ranu opláchnite vodou. Odvar môžete použiť na obklad aj keď trpíte migrénou.
Obklad sa používa pri zápalových kožných ochoreniach, zahnisaných ložiskách na koži, vyrážkach, popáleninách, vredoch predkolenia, aj pri drobných poraneniach a omývaní rán po chirurgických zákrokoch.

 

ZDIEĽAJTE NÁS