nahlad lopuchLopúch plstnatý, lopúch väčší a lopúch menší sú to tri rastliny ale rovnako účinné. Je to dvojročná rastlina. Rastie na rumoviskách, na priedomiach, na lúkách, v priekopách, na okrajoch ciest, alebo ho nájdete i v zanedbaných záhradách. V druhý rok dorastá do výšky jedného metra. Kvitne v júli až v auguste. Zbiera sa koreň, list a semena zriedkavejšie.

 

 

Koreň sa vykopáva u jednoročnej rastliny v jeseni v mesiacoch september a október. U dvojročnej rastliny na jar v mesiacoch marec a apríl. V tomto období sú korene dužinaté so značnou zásobou liečivých látok. Po odkvitnutí koreň drevnatie a stráca účinnosť.

 

Ak sa rozhodnete pre zber semien, tak iba v jeseni po ich dozretí, listy možno zberať kedykoľvek.

Sušenie
Získaný a očistený koreň pred sušením ponorte asi na tri minúty do vriacej vody. Takto pripravený necháte vysušiť, môže sušiť aj umelým teplom (sušička, rúra). Teplota pri sušení nesmie prekročiť 50°C. Ak sa táto teplota prekročí, pripravovaná droga stráca liečivé účinky, taktiež aj očernetý koreň je bezcenný.
Uchovávajte v dobre uzatvorenej nádobe, bez prístupu svetla a vzduchu, chráňte pred vlhkom.
Lopúch je v ľudovom liečiteľstve veľmi obľúbený. Obsahuje triesloviny, sliz, inulín, silicu, minerálne látky, vitamín C...

Čaje z lopúcha priaznivo pôsobia

  • pri poruchách tráviaceho traktu
  • pri dne a hemoroidoch
  • podporuje látkovú výmenu
  • zlepšuje činnosť pečene a žlčníka
  • celkovo posilňuje organizmus
  • pri zápaloch v ústnej dutine a tráviaceho traktu
  • pri mykózach a plesniach
  • podporuje vylučovanie moču, tvorbu a vylučovanie potu (čistí organizmus od toxínov)
  •  znižuje hladinu cukru v krvi

Touto drogou je možné vyliečiť chronické ekzémy a hnisajúce rany vzniknuté pri zlej látkovej výmene. Pôsobí stimulujúco na zdravý rast vlasov.
Mladé mierne naklepané listy sa prikladajú na ťažko hojace sa rany a krvné podliatiny, svojím účinkom napomáhajú k ich vyliečeniu.
Čerstvá šťava z koreňa sa užíva vnútorne, ale je ideálna aj na vonkajšie použitie pri ekzémoch, vredoch, akné a kožných hnisavých vyrážkach. Po zaschnutí, šťavu opláchnite čajom z koreňa lopúcha.
Čaje z lopúcha sa užívajú pri vzniknutom probléme, alebo preventívne.

lopuch1 lopúchové listy

K osvedčeným receptom patrítinktúra z lopúchového koreňa a balzam na vlasy, ktorý si dokáže pripraviť každý sám.

Tinktúra - usušený pokrájaný koreň (množstvo si určíte podľa potreby) zalejte liehom prípadne iným destilátom s vyšším % obsahu alhoholu a nechajte lúhovať 10 dní pri izbovej teplote. Po tejto dobe vzniknutú tekutinu sceďte. Máte pripravenú tinktúru z lopúcha na používanie.

Balzam na vlasy - 40 gramov tinktúry z lopúcha, 20 gramov tinktúry zo žihľavy, 40 gramov destilovanej vody, 3 kvapky rozmarínového oleja.
Obidve tinktúry zmiešajte, nakvapkajte rozmarínový olej a nakoniec pridáte destilovanú vodu. Uschovávajte vo fľaške z tmavého skla. Balzam regeneruje pokožku hlavy, zabraňuje tvorbe lupín, zlepšuje vitalitu a rast vlasov.

Rast vlasov, ich pevnosť a ucelené zdravie celej vlasovej časti hlavy (pokožka a vlas) je dostačujúci odvar, ktorým si pravidelne treba oplachovať vlasy po ich umytí.

 Rebecca

 

ZDIEĽAJTE NÁS