hurmikaki vitaminyExotické ovocie s množstvom prospešných živín. Vyskúšajte sladké hurmikaki a dochuťte si ním šaláty, cestoviny alebo jogurty.

Hurmikaki sa označuje aj ako churma, tomel alebo persimon. Plody rastú na ebeňovníku rajčiakovom, ktorý vo svojej domovine v Číne dorastie až do výšky desiatich metrov. Vzhľadom hurmikaki pripomína rajčinu, no má sladkú chuť podobnú jablku alebo marhuli. Býva zafarbené do oranžovej, žltej a niekedy i mierne červenastej farby. Vnútri ovocia môžu byť semienka, záleží na tom o aký typ odrody ide. V niektorých sú natoľko tenké, že sa dajú zjesť spolu s ovocím. V iných zase semienka pripomínajú tie tekvicové.

Čo obsahuje hurmikaki?

Najväčší podiel má vláknina, vysoký je i obsah bielkovín, sacharidov, betakaroténu a vody. Spomedzi minerálov je v tomto ovocí draslík, jód, horčík, fosfor, železo, meď, vápnik, mangán a sodík. Okrem toho je bohaté na vitamíny A, B, C – vitamíny B sú pre telo potrebné na správne fungovanie metabolického systému. V ovocí sú obsiahnuté aj flavonoidy a antioxidanty, ktoré sú zase dôležité kvôli antibiotickým a protizápalovým vlastnostiam. Silnými antioxidantmi prítomnými v hurmikaki sú katechíny, lykopén alebo zeaxanín. Významný jej jeho nízky obsah tuku.

hurmikaki ucinky zdravie


Aké má účinky na zdravie?

Hurmikaki obsahuje mnoho protirakovinových látok. Tie majú prospievajú bunkovému metabolizmu a chránia zdravé bunky pre mutáciou. Kvôli vysokému obsahu vitamínu C toto ovocie vplýva na imunitný systém – kyselina askorbová totiž podporuje tvorbu bielych krviniek, ktoré nás bránia pred vírusovými alebo mikróbnymi infekciami. Vďaka bohatému obsahu draslíka a vápnika je hurmikaki nápomocné aj pri problémoch s obličkami. Draslík navyše pomáha pri riedení krvi, ovocie tak môže priaznivo vplývať na znižovanie krvného tlaku a s tým súvisiaci kardiovaskulárny systém.

hurmikaki ako konzumovatVýznamné je jeho pôsobenie na tráviaci systém – pomáha pri zápche a hnačke, chráni i sliznice čriev pred pôsobením škodlivých látok. Pôsobí i preventívne a liečebne aj pri chudokrvnosti.

Priaznivé účinky má aj na našu pleť – vďaka antioxidantom ako napr. lykopénu, vitamínom či vláknine zabraňuje predčasnému starnutiu pokožky. Pleť je preto pri pravidelnej konzumácii tohto ovocia vláčna a hydratovaná.


Ako ho konzumovať?

Konzumovať sa môže aj s tenkou šupkou ak je ovocie dostatočne dozreté, inak má šupka a celé hurimikai trpkejšiu príchuť a tvrdšiu štruktúru. Na konzumovanie je vhodné vtedy, keď sú plody na dotyk mäkké. Pri nákupe vyberajte plody, ktoré nie sú stlačené a ak je plod ešte tvrdý a svetlejší, nechajte ho dozrieť pri izbovej teplote.

Zrelé vydrží len krátko, treba ho skonzumovať len čo dozreje. Môžete ho nakrájať na kúsky a pridať do ovocných šalátov alebo ho pridať do smoothie. Môže sa z neho pripraviť i zaváranina či kompót.


Konzumovanie s mierou

Hurmikaki znižuje krvný tlak, konzumovať by sa preto malo s mierou aby nedošlo k nadmernému zníženiu, ktoré by mohlo vyvolať ďalšie problémy. Ovocie navyše dodáva veľa energie, ale aj veľa cukru, spozornieť by preto mali tí, ktorí si hladinu cukru v krvi musia udržať na uzde.

autor: redakcia
foto:pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS