cesnak uskladneniePred pár dňami som zakúpila pár hlavičiek domáceho cesnaku na tržnici u staršej pani. Čo s ním, aby sa nepokazil a vydržal?

Predsa cesnak pestovaný doma v záhradke je podstatne silnejší, voňavejší, ale istotne aj hodnotnejší a kvalitnejší ako ten zakúpený v supermarkete.

V globále, čo sa týka uskladnenia tejto zeleniny je to jedno, či máte doma vypestovaný, alebo zakúpený kalibrovaný cesnak z inej krajiny.

V panelákovom byte je pomerne ťažké uchovať cesnak dlhšiu dobu v čerstvom stave. Zvyčajne sa zakupujú dve - tri hlavičky a uskladňuje sa v chladničke, aby nevyschol. Aj tak po krátkom čase viacerí zisťujú, že cesnak "spráchnivie", stráca sa, alebo je znehodnotený hnedou škvrnou na strúčiku.


Čo s ním, aby vydržal dlhšie a neznehodnotil sa?
Predavačka cesnaku mi poradila malý trik, ako uchovať cesnak na dlhú dobu v dobrom a čerstvom stave.


K tomu potrebujete

  • 7 dcl sklený pohár s uzáverom (alebo iný vhodný pohár)
  • kuchynskú soľ
  • cesnak rozobratý na strúčiky

Do pohára nasypte kuchynskú soľ minimálne do výšky 1 cm, hlávku cesnaku rozoberte na strúčiky a vkladajte do pripraveného pohára. Strúčiky nešúpte iba ich oddeľte!

 

cesnak nakladanie1Takto uskladnený cesnak by mal vydržať celý rok

Takto naplnený pohár, uzatvorte a odložte do police v kuchynskej linke alebo do komory. Údajne, takto uskladnený cesnak vydrží čerstvý celý rok.
Naložili sme, vyskúšame.
Ak máte iné poznatky, alebo skúseností s uskladnením cesnaku, budeme radi, ak sa s nimi podelíte.

Wanda

ZDIEĽAJTE NÁS