kava chudnutieKáva vás síce nezbaví nadbytočných tukov nejakým zázračným obalamutením kalorických tabuliek, ale môže vám pri chudnutí nepochybne pomôcť. Vďaka káve sa totiž v našom organizme odohrá rad procesov, ktoré majú podporný vplyv a umožňujú nám z chudnutia vyťažiť maximum.

Nezabudnime ale aj na to, že záleží na tom, aké druhy kávy pijete. Nie všetky majú blahodarné účinky, niektoré vám naopak môžu vaše snaženie spomaliť.

Ak máte záujem o dobrú kávu za výhodnú cenu, nezabudnite si prezrieť Lidl leták, kde mimo kávy môžete nájsť aj Lidl plienky, či iné produkty vhodné na nákup do zásoby.

Káva na chudnutie – je to vhodné?

V primeranej miere je káva prospešná. Dobrá káva zrýchľuje metabolizmus a dokonca môže znížiť chuť do jedla. Aby ste ale mohli naplno využiť schopnosti kávy, musíte mať dostatok pohybu, v ideálnom prípade cvičiť a vhodne si upraviť jedálniček. Cez Lidl leták môžete napr. využiť Lidl kávu za výhodnú cenu.

Čo robí dobrá káva s naším telom?

  • Odvodňuje. Preto ju zakaždým zapite veľkým pohárom ideálne minerálnej vody, aby ste neboli dehydrovaní. Výhodné ponuky na minerálne vody môžete nájsť aj cez Lidl leták.
  • Zvyšuje krvný tlak. Ľudia s vysokým tlakom by ale radšej mali byť na pozore a krvný tlak si priebežne merať.
  • Pomáha dorovnať nízky krvný tlak do normálnych hodnôt.
  • Navodzuje pocity šťastia. Podobne ako čokoláda alebo pohár dobrého vína.
  • Znižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu. Pravidelné popíjanie kávy ho môže znížiť až o 20 – 50 %.
  • Má protizápalový účinok. Obsahuje polyfenoly a mnoho antioxidantov (dokonca viac než zelený čaj), takže prispieva k likvidácii voľných radikálov v organizme.
  • Potláča hlad. Na určitú dobu dokáže telo „zasýtiť“, čo sa využíva pri ketogénnej diéte, alebo sledovaní kalorických tabuliek.
  • Zrýchľuje metabolizmus. Keď si však telo zvykne na pravidelný prísun kofeínu, môže sa organizmus po jeho vysadení naopak spomaliť, zvýši sa únava a chuť do jedla.
  • Ovplyvňuje spánok. Kofeín je v tele prítomný približne 6 hodín od jeho požitia. Pokiaľ teda kávu vypijete pred spaním, môže sa stať, že budete mať problém so zaspávaním.

Druhy kávy – ktorá káva je vhodná na chudnutie a ktorá nie?

Aké druhy kávy konzumovať, ak chceme schudnúť a nerozhodiť kalorické tabuľky? Čierna káva a chudnutie, je určite správnou voľbou; rovnako ako aj zelená káva, ktorá neprechádza typickým pražením, svojou chuťou sa podobá zelenému čaju a obsahuje veľké množstvo kofeínu. Lidl káva napr. patrí medzi cenovo najvýhodnejšie čierne kávy. Vďaka Lidl letáku si ďalej môžete zaobstarať aj Lidl plienky, minerálne vody, či iné potraviny do zásoby.

Obe najvýraznejšie potláčajú chuť do jedla, zrýchľujú metabolizmus a podporujú ketózu. Zelená káva navyše pomáha znižovať ukladanie tuku v tele, a tak redukovať nielen podkožný, ale aj vnútorný tuk a zlepšuje činnosť vnútorných orgánov. Nezabudnite ale na pravidelný pohyb, bez ktorého sú kalorické tabuľky a pokusy o chudnutie úplne zbytočné..

Pri chudnutí sa naopak vyhnite sladeným kávam. Cukor je nepriateľ keto stravovania. Ak chcete naozaj schudnúť, kávu si neslaďte a pridajte do nej len kvapku mlieka, inak by ste všetku svoju snahu poslali opäť na štartovaciu čiaru. Výhodnou kombináciou môže byť napr káva s maslom, ktorá sa často používa ako náhrada raňajok pri ketogénnej diéte.

Káva pred fyzickou aktivitou 

Ak máte na kávu chuť, dajte si ju ideálne hodinu pred cvičením. Keďže vaše telo aktivuje, zrýchli váš metabolizmus a podporí aj vašu energiu a výdrž.

Keď ju naopak vypijete pred tým, než si napríklad sadnete k televízoru, môže sa veľmi rýchlo stať, že na vás padne obrovská únava a vzápätí zaspíte. A naopak, pokiaľ si kávu vypijete priamo pri fyzickej aktivite, môže sa vám nepríjemne zvýšiť krvný tlak. Fyzickou aktivitou nemusí byť nutne šport; stačí napríklad aj bežný nákup potravín do zásoby, ako je napr. Lidl káva, alebo Lidl plienky, ľahké upratovanie, či prechádzka do práce.

Najlepší čas na pitie kávy je približne 30 minút až hodina po jedle. Žalúdok už sa stihne pustiť do „práce“ a trávenie potom prebieha oveľa rýchlejšie a lepšie.

Reklamný článok

ZDIEĽAJTE NÁS