caj ukludnenieČaje z byliniek vám môžu pomôcť pri nepríjemných pocitoch ako sú stres či nervozita. Pomáhajú uvoľniť a upokojiť telo a sú účinné pri problémoch s nespavosťou.

Pocity paniky, stresu alebo úzkosti nie sú vôbec príjemné, no v živote sa im nedá úplne vyhnúť. Na to, aby sme niektoré situácie mohli aspoň trochu lepšie zvládnuť môžeme siahnuť po čajoch z byliniek, ktoré pomáhajú upokojiť našu nervovú sústavu.

Medovka lekárska

Medovka je nápomocná pri nespavosti a pôsobí ukľudňujúco na nervovú sústavu. Používa sa keď máme pocity úzkosti, nervozity alebo podráždenosti. Čaj padne vhod aj vo chvíľach keď sa potrebujeme uvoľniť a vypnúť.

Čaj z medovky: pripravíte ho z čerstvých aj usušených lístkov. Zalejte 3 lyžičky sušenej zmesi 200 ml vriacej vody a nechajte lúhovať na 10 minút. V prípade čerstvých lístkom vezmite 5-7 lístkov a rovnaké množstvo vody.

medovka caj


Ľubovník bodkovaný

Ľubovník pomáha navodiť pokoj a je účinným pri nespavosti. Obsahuje látku hypericin, ktorá pomáha odstraňovať nepríjemné úzkostné stavy.

Čaj z ľubovníka: Zalejte lyžicu sušeného ľubovníka 300 ml vriacej vody a nechajte 10 minút lúhovať. Snažte sa ho vypiť keď je čerstvý – vtedy účinkuje najlepšie.

lubovnik caj


Harmanček

Vynikajúce účinky na vypäté „nervy“ má aj harmanček (známy aj ako kamilka alebo rumanček). Napätie pomáhajú zmierniť účinné látky a éterické oleje, ktoré sú v ňom obsiahnuté.

Harmančekový čaj: na prípravu môžete použiť čerstvé alebo sušené kvety. Zalejte 1 čajovú lyžičku 200 ml vriacej vody a nechajte lúhovať na 10 minút.

harmancek caj


Valeriána lekárska

Valeriána je známa ako bylinka proti nespavosti. Blahodárne účinky má aj pri stavoch vyčerpanosti, podráždenosti alebo pocitoch nervozity a úzkosti. Na prípravu čajov sa využíva jej koreň, ktorý obsahuje alkaloidy, silicu a komplex organických kyselín.

Čaj z valeriány: Zalejte jednu čajovú lyžicu sušeného koreňa 2-3 dl vriacej vody a nechajte lúhovať na 5-10 minút.

valeriana caj


Levanduľa úzkolistá

Levanduľa pomáha navodiť pohodu a pocity upokojenia. Jej priaznivé účinky na psychiku sú už dlho dobre známe – táto bylinka sa neraz používa pri pocitoch napätia, úzkosti a nervozity a problémoch so spánkom.

Čaj z levandule: Na čaj budete potrebovať jednu čajovú lyžičku sušených kvetov a pohár horúcej vody. Nechajte lúhovať približne 10 minút.

levandula caj

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS