Zjazdové lyžebylinkove cyklotury som už vymenila za bicykel a privítala som teplé počasie vo veľkom štýle. Moje cyklotúry na hrádzi ma napĺňajú radosťou a uspokojením a stále sa učím niečo nové. Túto jar som sa dala na bylinkové túry. Čítate dobre. Túry, nie kúry. Tie prídu na rad neskôr. Začalo to tým, že som dostala defekt.

Zavolala som priateľovi a čakala na neho. Ako som tak sedela uprostred prírody, všímala som si rôzne kvety a rastlinky. Pospomínala som si na moju starú mamu, ktorá bylinky zbierala a učila to aj mňa. Ľubovník, lipa, skorocel, materina dúška, nikdy nesmeli chýbať v jej komore. Pamätám sa na tú opojnú vôňu. Lenže za tie roky som zabudla. Po návrate domov som vytiahla moju starú knižku o bylinkách a urobila som si plán zberu. Začala som mladou žihľavou. Je skvelá na jarnú očistu a úplne úžasná je na umývanie vlasov. Vlasy krásne spevnejú a lesknú sa. Nasledoval zber pľúcnika lekárskeho. Za tie roky, čo bicyklujem okolím som si všimla kde rastie a tak som šla na istotu.

Baza rastie našťastie takmer na každom kroku a tak zber čerstvých kvetov bol radosť. Urobila som z nich skvelý sirup podľa starého rodinného receptu. 15 kvetov bazy namočiť na 24 hodín do 2 litrov prevarenej studenej vody, kde sme rozpustili 5 dkg. kyseliny citrónovej. Po 24 hodinách scediť, pridať 2 kg cukru a za občasného premiešania nechať stáť ešte ďalších 30 hodín. Potom už len zliať do fliaš a hotovo.

Ostatné kvety som usušila v tieni a budem ich používať v zime na čaj. Podľa vône vo vzduchu som hneď zistila, že rozkvitla lipa a jej kvety som si tiež nasušila na skvelý čaj. V tráve pri hrádzi som našla skorocel. Sirup z neho je skvelý na kašeľ a jeho príprava je naozaj jednoduchá. Umytý skorocel natlačíme na striedačku s cukrom do zaváraninového pohára. Už sa teším na moje ďalšie cyklistické bylinkové kúry.

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame