ID 100363359 bezecNastalo charakteristické jesenné počasie chladné, šedivé a daždivé. Za pár týždňov príde čas zimného obdobia, tak pridáme ešte mrazivé a zasnežené.

Pre mnohých je to ideálny čas na nečinnosť a veľký priestor pre vznik rôznych depresií a iných zdravotných problémov. Nemusí to tak byť.


Po horúcom lete, kedy mnohí vyhľadávali tieň a chládok sa športové aktivity presunuli niekde do úzadia a to na chladnejšie dni. Tie už tu aktuálne máme. Čo tak zodvihnúť sa z gauča a začať sa trošku hýbať, spraviť niečo pre seba, svoje zdravie a samozrejme i postavu.


Nenáročným a každému dostupným športom je beh, alebo rýchla chôdza. To sú aktivity, ktoré môžu vykonávať tak starší ako i mladší nadšenci.

 

Pozitíva behu, alebo rýchlej chôdze v chladnom počasí

  • posilnenie imunitného a kardiovaskulárneho systému
  • zrýchlenie metabolizmu, spaľovanie tukov a naštartovanie a úprava hmotnosti, spevnenie tela
  • dodáte telu kyslík a posilníte pľúca a činnosť srdca
  • "nabijete sa" pozitívnou energiou
  • podporíte vyplavovanie hormónu šťastia (endorfín), ktorý zlepší náladu a odoženie depresiu
  • rozumne využijete voľný čas a dlhé jesenné a zimné večery

 

Ak ste sa rozhodli pre beh v chladnom a nepriaznivom počasí, tak by ste mali vedieť, že je dôležité

beh s kamaratmi

- Mať správne oblečenie a obuv podľa počasia. Na behanie je úplne nevhodný je bavlnený a hrubý odev. Budete sa nadmieru potiť a čo môže spôsobiť prechladnutie, alebo iné nepríjemné zdravotné problémy.

- Ak sa telo potí, stráca tekutiny, vzniká tak riziko dehydratácie organizmu. Je dôležité, aby ste vždy a v každom počasí prijímali tekutiny v dostatočnom množstve. Plánujete dlhší tréning, alebo náročnejšiu trať? Nezabudnite si zo sebou zobrať fľašu s vodou, prípadne čajom. Určite sa vyhýbajte studeným nápojom.

- Čo sa týka odevu platí "menej je viac". Ideálne viac a tenkých vrstiev (3 - 4 vrstvy). Základnou prvou vrstvou priamo na telo si zvoľte kvalitnú funkčnú bielizeň, ktorá odvádza pod a vodu od tela (neochladzuje). Poslednou vrstvou by mala byť bežecká nepremokavá bunda a bežecké nohavice.

- Ak je vonku chladno alebo sychravo, nezabúdajte na prikrývku hlavy (vhodnú čiapku, šatku) a samozrejmosťou sú aj rukavice.

- Beh popri ceste, alebo za súmraku si vyžaduje reflexné prvky, je to pre vašu bezpečnosť.

- Do mokrého a vlhkého počasia voľte tenisky s nepriepustných, nepremokavých materiálov, ktoré sú po stranách a na špičke s hrubou podrážkou, tá zabráni prípadnému pošmyknutiu sa. Do tenisiek voľte kompresné podkolienky, ktoré udržujú teplotu nie len chodidlám, ale aj lýtkam. Bavlnené ponožky sú nevhodné, zadržiavajú vlhkosť.

- Tvár si pred mrazom a omrzlinami ochránite vhodným mastným krémom.

- Ešte pred tým ako vyjdete von sa krátko rozcvičte, postačuje zopár drepov.

- Tak a sme nakrémovaní, oblečení, obutí, rozcvičení a máme vybratú trasu, ktorá nám končí pred vchodom do domu, začíname svoj kondičný beh.

- Počas behu netreba prepínať svoje sily. Svoj beh prispôsobte počasiu a povrchu vašej dráhy, bežte voľným tempom, majte radosť z pohybu a pobytu na čerstvom vzduchu, vaše telo si to zaslúži.

- Po príchode domov si ihneď vyzlečte šatstvo, a nezabudnite na uvoľňujúci strečing.

Veríme, že teplú sprchu si určite budete vychutnávať ako príjemnú odmenu zo svojho bežeckého výkonu v chladnom počasí.

 

Wanda

 

Zdroj foto:

1) Image courtesy of nenetus at FreeDigitalPhotos.net

2) Vlastný archiv

 

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame