klieste pes

Kliešte ohrozujú ľudí ale aj našich štvornohých miláčikov. Určite nejeden z vás narazil na nepríjemný nález keď sa maznal so svojim psom či kocúrikom.

Drobné krvilačné parazity, ktoré nájdeme na celom území Slovenska. Každý štvrtý kliešť je infekčný. Kvôli sezónnym zmenám a teplejšiemu počasiu sa ich počet v našom okolí stále zvyšuje. Predstavujú hrozbu nielen pre ľudí, ale aj pre ich štvornohých kamarátov.

Kliešte sa vždy spájali s obdobím leta, ale to už bohužiaľ nie je tak. V dôsledku otepľovania planéty sú schopné prežívať dlhšie a byť aktívnejšie, vďaka čoraz teplejším podmienkam. Začali sa presúvať a objavovať na miestach, kde nikdy predtým neboli.

Tieto údaje vyplývajú z prieskumu, realizovaného celosvetovou iniciatívou Protect our Future Too, ktorá upriamuje pozornosť na zdravie domácich zvierat, v súvislosti s meniacim sa charakterom ročných období. Kliešte môžu preniesť na zvieratá závažné ochorenia, ktoré môžu byť aj smrteľné. Iniciatíva sa venuje šíreniu povedomia o celoročnej ochrane domácich zvierat pred ektoparazitmi, prenášačmi týchto ochorení.


kliest ako odstranitKrvilačné parazity

Kliešte sú parazity, ktoré sa živia krvou. Na prežitie potrebujú hostiteľa, na ktorého sa prisajú. Ich najnebezpečnejšou schopnosťou je prenášanie závažných chorôb. Prostredníctvom kŕmenia sa satím krvi nainfikujú a môžu preniesť chorobu na mnohých hostiteľov.

Kliešte na Slovensku môžu byť nosičmi viacerých ochorení, ktoré môžu mať fatálne dôsledky. Najznámejšie choroby prenášané kliešťami sú lymská borelióza (bakteriálne infekčné ochorenie), kliešťová encefalitída (infekčný zápal mozgu) alebo smrteľná babezióza (psia malária).

Skrýše kliešťov

U zvierat:

  • vnútro a okolie uší
  • na hlave a okolo očí
  • v oblasti papule a ňufáka
  • na krku pod obojkom
  • slabiny a medzi zadnými nohami
  • pod prednými nohami
  • labky a medzi prstami
  • okolo chvosta

macka kliestTomuto fešákovi som našla kliešťa už marci a to žije na Kysuciach.


Ochrana proti kliešťom pre štvornohého kamaráta

Po venčení vášho domáceho miláčika ho vždy poriadne prezrite. Psy a mačky sú viac náchylnejšie na chytenie kliešťa ako ľudia. Ideálna prevencia pred kliešťami je použitie antiparazitárnych prípravkov. Konzultujte so svojím veterinárnym lekárom, aké najlepšie produkty vie odporučiť pre vaše domáce zviera.

Na výber sú napríklad žuvacie tablety pre psov, ktoré sa aplikujú jednoducho, rýchlo, ich účinok pretrváva až 3 mesiace. Obľúbenou formou je aj spot-on aplikácia, kedy sa roztok kvapká priamo na krk a vstrebáva sa rovno do kože. Prípravok je vhodný pre psa alebo mačku s účinkom až 3 mesiace.

U psov je osvedčený antiparazitárny obojok, ktorého účinok pri sústavnom nosení pretrváva až do 6 mesiacov, je vodeodolný a bez zápachu.

Autor: redakcia

ZDIEĽAJTE NÁS