anemia pricinyÚnava alebo bolesti hlavy. Ak má telo nedostatok železa, môže sa sa to prejaviť týmito, ale aj inými problémami.

Telo potrebuje železo na tvorbu hemoglobínu, teda bielkoviny v červených krvinkách, ktorá pomáha prenášať kyslík v tele. Platí, že keď telo trpí nedostatkom hemoglobínu, tak ani tkanivá a svaly nemajú dostatok kyslíka a nie sú schopné fungovať naplno. Železo preto potrebujeme na správny rast, trávenie, fungovanie imunitného systému a koncentráciu. Stavu, kedy chýba hemoglobín hovoríme anémia alebo chudokrvnosť.


Príčiny anémie

Príčiny môžu byť rôzne, nedostatok železa býva tou najčastejšou. Anémiu môže zapríčiniť infekcia, nádorové ochorenie, krvácanie po úraze, silná menštruácia alebo nízke množstvo vitamínu B alebo kyseliny listovej. Za nedostatkom železa obvykle stojí nevhodná strava alebo zápalové ochorenie čriev.

Prejavy nedostatku železa

  • nadmerná únava – človek cíti extrémnu únavu aj pri malej fyzickej aktivite
  • bledšia pleť – pri nedostatku železa stráca pokožka farbu
  • sťažené dýchanie – nedostatok železa spôsobuje sťažené dýchanie pri jednoduchých aktivitách
  • bolesti hlavy – ak človek trpí vyšším stupňom anémie, môže sa to prejaviť častejšími bolesťami hlavy
  • búšenie srdca alebo nepravidelný rytmus – srdcovú záťaž zvýši nedostatok kyslíka
  • padanie vlasov – padanie väčšieho množstva vlasov môže spôsobiť nedostatok železa
  • brnenie alebo mravenčenie v nohách – anémiu neraz sprevádza práve tzv. syndróm nepokojných nôh
  • ďalšie prejavy: malátnosť, hučanie v ušiach, znížená koncentrácia…


Liečba anémie

anemia potraviny liecbaAnémia sa obyčajne lieči prostredníctvom liekov. Železo sa do telo môže v niektorých prípadoch podávať aj v infúzii. Ak je strata železa závažná alebo nie sú dostupné vhodné lieky, pristupuje sa k transfúzii. Po určení diagnózy sa však pristupuje aj k úprave jedálnička, ktorý má obsahovať potraviny s vysokým obsahom železa. Ich pravidelná konzumácia je výbornou prevenciou pred výskytom anémie. Železo sa dá prijímať aj vo forme výživového doplnku.
Ak si vyberáte výživový doplnok, dôležitá je ak jeho forma.

Pre porovnanie rôznych foriem prípravkov:

  • kapsule, tablety, prášková forma - vstrebateľnosť do 20 %
  • vitamín C podávaný injekciou priamo do žily  -  vstrebateľnosť približne 70 %
  • lipozomálna forma - Lipozomálne železo - vstrebateľnosť vyše 90 %


Potraviny bohaté na železo

Rozlišujú sa dva zdroje železa – hemové (živočíšne) a nehemové (rastlinné). Telo dokáže lepšie vstrebať železo zo živočíšneho zdroja, no stále platí, že ideálne je konzumovať potraviny z oboch skupín zdrojov.

K nim patria strukoviny, quinoa, ovsené vločky, zelená listová zelenina, červená repa, sušené ovocie, orechy, tekvicové a ľanové semienka, mäso, ryby, pečienka alebo trstinová melasa. Spomedzi ovocia siahnite po černicách, čiernych a červených ríbezľách, slivkách alebo čučoriedkach. Vhodné sú aj potraviny z celozrnnej múky.

  • Rovnako dôležité je okrem týchto potravín dopĺňať vitamín C, vďaka ktorému sa železo rýchlejšie vstrebáva. Vhodné je preto ovocie ako jahody, ríbezle, kiwi alebo mandarínky prípadne citrónová voda.

Niektoré potraviny môžu znižovať množstvo vstrebaného železa – ide o potraviny bohaté na vápnik, vlákninu alebo vaječné a sójové bielkoviny. Potraviny s obsahom železa sa odporúča konzumovať aspoň dve hodiny po zjedení mliečnych výrobkov či vajec, obsah železa znižuje aj nadmerné pitie kávy alebo čaju.

anemia spenat

Pozor si treba dať na to, aby ste neprijali priveľké množstvo železa – vtedy sa dostavuje bolesť žalúdka alebo zvracanie.

Prečítajte si aj:

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS