Nepríjemný kašeľ nás môže potrápiť aj na dlhšie obdobie. Ako sa ho dá čo najskôr zbaviť?
Kašeľ sa zväčša objavuje zarovno s inými ochoreniami, napr. nádchou, chrípkou alebo zápalom priedušiek. V týchto prípadoch sú väčšinou upchaté dýchacie cesty a kašeľ má za úlohu ich uvoľniť. Nie je preto chorobou, ale príznakom ochorenia.
Suchý a vlhký kašeľ
Je potrebné rozlišovať medzi suchým a vlhkým kašľom. Keď vykašliavame hlieny, tak hovoríme o vlhkom kašli. V tomto prípade je dobré podávať prípravky, ktoré zrieďujú hlien a uľahčujú jeho vykašliavanie. Na tento účel sú vhodné čaje, med či citrón.
Suchý kašeľ zvyčajne sprevádza bolesť hrdla, škrabanie v krku či pocit podráždenia. Tento typ kašľa je naopak potrebné tlmiť napr. antitusikami – liekmi, ktoré pomáhajú pri dráždivej forme kašľa. Spozornieť treba vtedy, keď vás trápi suchý kašeľ a nie je prítomná žiadna nádcha ani teplota. Vtedy už môže ísť o varovanie pred inou chorobou, napr. astmou.
Domáce sirupy na kašeľ
S kašľom môžu účinne zabojovať rôzne čaje, obklady, ale aj sirupy, ktoré sa ľahko dajú vyrobiť doma.
Cibuľový sirup s citrónom
Na prípravu potrebujete jednu väčšiu cibuľu a dva citróny. Obe suroviny nakrájajte. Na dno nádobky najskôr dajte zopár koliesok citróna, na ne kolieska cibule a dve lyžičky medu. Vytvárajte ďalšie vrstvy v tomto poradí až kým sa suroviny neminú. Nádobku skladujte na teplom mieste. V priebehu dňa si dajte každé dve hodiny jednu lyžicu tejto šťavy.
Cibuľový sirup
Ďalšou známou a rovnako účinnou variantou je príprava tohto sirupu bez citrónov, teda len z cibule a medu. Práve táto kombinácia sa najčastejšie odporúča ako mimoriadne silná v boji so silným kašľom.
Sirup z citrónu, zázvoru a medu
Sirup vyrobíte tak, že do sklenenej nádoby dáte kúsky zázvoru a citróna a zalejete ich medom, aby boli celkom prekryté. Nádobku uzavrite a dajte do chladničky, kým zmes nebude pripomínať želatínu. Sirup môžete po jednej čajovej lyžičke pridať do pohára s teplou vodou. Nápoj sa odporúča piť viackrát denne kým kašeľ neustúpi.
Tymiánový sirup
Na prípravu budete potrebovať 15-20 g sušeného alebo čerstvého tymiánu, 100 g cukru a 200 ml vody. Najskôr rozpusťte cukor vo vode, pridajte tymián a zakryte pokrievkou. Nechajte variť takmer do bodu varu a vypnite. Nechajte sirup vychladnúť a preceďte ho cez sitko a gázu do uzatvárateľnej fľaše. Odporúča sa užívanie jednej lyžičky niekoľkokrát denne.
Med a bylinky sú účinnými pomocníkmi
Pomocníkmi vám môžu byť rôzne čaje – zázvorový alebo prieduškový. Čaje dochucujte medom, ktorý má protizápalové účinky a podporuje imunitný systém, navyše aj upokojuje bolesť v krku. Ďalšou metódou, ktorú môžete vyskúšať je naparovanie napr. nad klinčekovým odvarom, ktorý pomáha pri dezinfekcii dýchacích ciest.
Keď kašeľ neprechádza
Ak ste už vyskúšali sirupy, kvapky prípadne aj lieky a nezabrali vám, rozhodne navštívte lekára. So samoliečbou nepokračujte ani keď sa vyskytne horúčka alebo keď sú bolesti v krku stále silnejšie. Dôležité je správne diagnostikovať čo spôsobuje kašeľ a určiť metódu na liečenie.
autor: redakcia
foto: pixabay.com