kasel liecbaNepríjemný kašeľ nás môže potrápiť aj na dlhšie obdobie. Ako sa ho dá čo najskôr zbaviť?

Kašeľ sa zväčša objavuje zarovno s inými ochoreniami, napr. nádchou, chrípkou alebo zápalom priedušiek. V týchto prípadoch sú väčšinou upchaté dýchacie cesty a kašeľ má za úlohu ich uvoľniť. Nie je preto chorobou, ale príznakom ochorenia.

Suchý a vlhký kašeľ

Je potrebné rozlišovať medzi suchým a vlhkým kašľom. Keď vykašliavame hlieny, tak hovoríme o vlhkom kašli. V tomto prípade je dobré podávať prípravky, ktoré zrieďujú hlien a uľahčujú jeho vykašliavanie. Na tento účel sú vhodné čaje, med či citrón.

Suchý kašeľ zvyčajne sprevádza bolesť hrdla, škrabanie v krku či pocit podráždenia. Tento typ kašľa je naopak potrebné tlmiť napr. antitusikami – liekmi, ktoré pomáhajú pri dráždivej forme kašľa. Spozornieť treba vtedy, keď vás trápi suchý kašeľ a nie je prítomná žiadna nádcha ani teplota. Vtedy už môže ísť o varovanie pred inou chorobou, napr. astmou.

Domáce sirupy na kašeľ

cibula sirup kaselS kašľom môžu účinne zabojovať rôzne čaje, obklady, ale aj sirupy, ktoré sa ľahko dajú vyrobiť doma.

Cibuľový sirup s citrónom

Na prípravu potrebujete jednu väčšiu cibuľu a dva citróny. Obe suroviny nakrájajte. Na dno nádobky najskôr dajte zopár koliesok citróna, na ne kolieska cibule a dve lyžičky medu. Vytvárajte ďalšie vrstvy v tomto poradí až kým sa suroviny neminú. Nádobku skladujte na teplom mieste. V priebehu dňa si dajte každé dve hodiny jednu lyžicu tejto šťavy.

Cibuľový sirup

Ďalšou známou a rovnako účinnou variantou je príprava tohto sirupu bez citrónov, teda len z cibule a medu. Práve táto kombinácia sa najčastejšie odporúča ako mimoriadne silná v boji so silným kašľom.

Sirup z citrónu, zázvoru a medu

Sirup vyrobíte tak, že do sklenenej nádoby dáte kúsky zázvoru a citróna a zalejete ich medom, aby boli celkom prekryté. Nádobku uzavrite a dajte do chladničky, kým zmes nebude pripomínať želatínu. Sirup môžete po jednej čajovej lyžičke pridať do pohára s teplou vodou. Nápoj sa odporúča piť viackrát denne kým kašeľ neustúpi.

sirup liecenie kasla

Tymiánový sirup

Na prípravu budete potrebovať 15-20 g sušeného alebo čerstvého tymiánu, 100 g cukru a 200 ml vody. Najskôr rozpusťte cukor vo vode, pridajte tymián a zakryte pokrievkou. Nechajte variť takmer do bodu varu a vypnite. Nechajte sirup vychladnúť a preceďte ho cez sitko a gázu do uzatvárateľnej fľaše. Odporúča sa užívanie jednej lyžičky niekoľkokrát denne.

Med a bylinky sú účinnými pomocníkmi

Pomocníkmi vám môžu byť rôzne čaje – zázvorový alebo prieduškový. Čaje dochucujte medom, ktorý má protizápalové účinky a podporuje imunitný systém, navyše aj upokojuje bolesť v krku. Ďalšou metódou, ktorú môžete vyskúšať je naparovanie napr. nad klinčekovým odvarom, ktorý pomáha pri dezinfekcii dýchacích ciest.

Keď kašeľ neprechádza

Ak ste už vyskúšali sirupy, kvapky prípadne aj lieky a nezabrali vám, rozhodne navštívte lekára. So samoliečbou nepokračujte ani keď sa vyskytne horúčka alebo keď sú bolesti v krku stále silnejšie. Dôležité je správne diagnostikovať čo spôsobuje kašeľ a určiť metódu na liečenie.

 

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS