hallux vyboceny palec liecbaHallux, teda vybočený palec môže byť dôsledkom nevhodnej obuvi, nerovnomerného zaťaženie nôh i genetiky. Ako sa mu dá predisť?

Ako hallux valgus sa označuje ochorenie, pri ktorom je palec na nohe vybočený. Na začiatku ochorenia vznikne otlak na nohe a kĺb začne byť citlivejší. Nasleduje opuch a ťažkosti s ohýbaním palca, keďže ten tlačí na prsty. Postupne dochádza k deformácii prednej časti chodidla a kĺb začne smerovať do vonkajšej strany. Palcový kĺb stuhne a vytvorí sa kostný výrastok.


Prečo vzniká hallux?

Príčiny môžu byť rôzne – od genetiky cez nevhodnú obuv až po preťažovanie nôh či úraz. Príčinou môže napokon byť aj kombinácia faktorov.

Človek môže mať genetickú predispozíciu, akou sú slabšie väzivá, skrátené šľachy alebo pohyblivejšie kĺby. Ochorenie často spôsobuje nesprávna obuv. Topánky, ktoré sú tesné a nepriedušné sú neraz príčinou. U žien sa hallux vyskytuje častejšie, dôvodom je nosenie úzkych topánok s vysokými podpätkami. Váha na nohách sa takto nerozloží rovnomerne, klenba nohy sa preťažuje a chodidlo sa postupne deformuje. Deformácia môže viesť i k predsunutiu palca pod druhý prst.

V počiatočných fázach sa zmena na kĺbe výrazne neprejavuje a problém sa preto začína riešiť až keď sa ozvú prvé bolesti najskôr len pri zaťažovaní končatiny a potom pri bežnej chôdzi.

hallux vyboceny palec prevencia


Liečenie halluxu

Lekárske vyšetrenie spolu s rentgenovým snímkom ukážu, aká liečba je najvhodnejšia. Ak na tkanivách ešte nie sú organické zmeny tak je hallux možné zastaviť alebo spomaliť. Pri ľahkých formách môžu pomôcť bandáže alebo korektory, niekedy sa odporúča aj tejpovanie.

O ťažšej forme hovoríme vtedy, keď už nastal rozvoj štrukturálnych zmien na šľachách, kĺbových puzdrách a úponoch. Hallux sa už zrejme úplne nedá odvrátiť, no do istej miery je korigovateľný chirurgickým zákrokom.


Prevencia halluxu

  • Tou najlepšou prevenciou je vhodná obuv, ktorá by mala správna priliehať k nohe. Predná časť topánky by mala byť flexibilnejšia, zadná naopak spevnená. Vnútro topánky má byť anatomicky tvarované, aby udržalo klenbu nohy. Topánka pri nosení nesmie tlačiť a má byť ľahká a pohodlná.
  • Okrem vhodnej obuvi je dôležité precvičovanie prstov a pohyb. Dlhodobé sedenie negatívne ovplyvňuje pohybový systém, výsledkom sú potom bolesti kolien, slabnutie väziva a ubúdanie svalovej hmoty. Rovnaké zmeny sa potom dejú aj v kĺboch nôh a prstov. Práve pravidelný pohyb udržiava svaly, kosti a kĺby vo forme – spevňuje ich a tie sú vo výsledku odolnejšie.
  • Pre tých, ktorí majú genetické predispozície je dobré sa naučiť špeciálne cviky a venovať sa posilňovaniu klenby nohy (napr. postavením sa na špičky).
  • Pre nohy a chodidlá sú vhodné aj masáže zamerané na svaly, ktoré ovládajú funkčnosť chodidla.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS