chronicka unava priznakyÚnavou dáva telo signál, že potrebuje oddych. Ak však pocit nadmernej únavy pretrváva minimálne pol roka, hovoríme už o chronickej únave.

Je prirodzené cítiť únavu po fyzickej alebo psychickej práci. Telo je tak nabádané k oddychu a ide vtedy o upozornenie, že so záťažou treba prestať. Ako varovný signál však treba brať jav, kedy sa organizmus cíti unavený aj napriek dostatočnému oddychu. K tomuto stavu sa môžu pridať ďalšie znaky nadmernej únavy - zdanlivo nenáročné úlohy sa stávajú náročnými a človek ich neustále odkladá, nemá dosť síl aby sa venoval bežným činnostiam a od únavy ide doslova padnúť na posteľ.

chronicka unava liecbaO chronickej únave môžeme hovoriť ak sa týchto pocitov a prejavov nedokážeme zbaviť minimálne šesť mesiacov. Táto doba už indikuje, že ide o chorobu. K ďalším príznakom okrem extrémnej vyčerpanosti patrí zhoršená koncentrácia a pamäť, bolesti kĺbov, svalov či hlavy a spánok, ktorý neprináša uvoľnenie a osvieženie. Pacient navyše môže byť častejšie chorý, reagovať podráždenejšie alebo trpieť nevysvetliteľným strachom alebo pocitmi úzkosti.

Jednou z možných príčin chronickej únavy môže byť prítomnosť infekcie, ktorá má vírusový pôvod. Rovnako môže ísť o prejav ďalších chorôb – poruchy štítnej žľazy, chudokrvnosti, začínajúcej cukrovky alebo tráviacich problémov.

Spúšťačom chronickej únavy môže byť aj dlhodobé preťažovanie organizmu. Na ľahkú váhu sa tu nesmie brať len fyzická, ale aj priveľká psychická záťaž. Neustála práca bez oddychu a napokon i neschopnosť oddychu sú častým javom súčasnosti. Nie nadarmo sa o chronickej únave hovorí v súvislosti s dnešným uponáhľaným životným štýlom.

Pri výskyte príznakov treba bez zaváhania vyhľadať lekársku pomoc. Dnes sa už našťastie na chronickú únavu pozerá ako na skutočnú chorobu, ktorá by nemala zostať bez povšimnutia. Pre pacienta totiž predstavuje vážne ochorenie, ktoré so sebou prináša obmedzenia v oblasti pracovného i spoločenského života.

Po vyšetrovaní sa potom určuje či má únava svoj pôvod vo fyzickom ochorení. Vtedy je potrebná celá škála vyšetrení a výsledkom skutočne môže byť vírusové ochorenia, cukrovka, hormonálna nerovnováha atď. Ak sa fyzické ochorenie vylúči, nasledujú otázky smerované na psychický stav pacienta. Práve nimi sa častokrát podarí odhaliť čo za chronickou únavou stojí. Po stanovení diagnózy môže nasledovať liečba.

Čo pomáha pri liečbe chronickej únavy?

Liečba sa u jednotlivých pacientov odlišuje. Zväčša však ide o kombináciou pozostávajúcu z nasledovných častí:

  • pokojový režim – pacient neprekračuje svoj energetický limit a vyhýba sa činnostiam s vyššou tepovou frekvenciou
  • dostatok pohybu – podstatné je neprekročenie svojho energetického limitu
  • medikamentózna liečba, ktorú odporučí lekár
  • osvojenie si zásad, pomocou ktorých sa dajú zvládať stresové situácie
  • terapia – dôležité tu je nájsť formu terapie a psychoterapeuta, s ktorým sa pacientovi dobre spolupracuje
  • zdravá životospráva

Ako zamedziť tomu, aby nás „dostala“ chronická únava?

Veľkú úlohu zohráva schopnosť zvládať stresové situácie a vedieť, že oddych je potrebný. Dobrým spôsobom ako odbúrať nahromadený stres je športovanie. Stačí si len nájsť takú formu športu, ktorá nás baví a nebude trvať dlho kým sa jeho benefity prejavia. Dôležité sú aj správne stravovacie návyky, ktoré zahŕňajú pravidelné stravovanie a jedenie menších, no vyvážených jedál. V neposlednom rade je dôležité myslieť na svoju psychiku – podeliť sa so svojimi blízkymi o tom, čo sa momentálne deje a vyhľadať pomoc ak máme pocit, že ju potrebujeme.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS