dychanie dievca kvet alergenyInhalácia je v súčasnej praxi rozšírenou metódou liečby dýchacieho ústrojenstva, tzv. respiračného systému. Je založená na vdychovaní aerosólu daného liečiva.

Tým sa zaručuje vysoká vstrebateľnosť a využiteľnosť liečiva. Menšie dávky sú preto účinnejšie ako v prípade inej aplikácie liečiva.

Ak ste sa po dohode s lekárom rozhodli pre inhaláciu, máte na výber viac prístrojov. Voľba závisí aj od toho, na čo budete inhalátor používať. Či viac na preventívne inhalovanie alebo na pravidelnú liečbu vážnejších ochorení, ako je bronchitída, zápaly dýchacích ciest či astma. Rozdiely sú potom aj v spôsobe používania.

Inhalátor ako prostriedok prevencie aj liečivo

Ak chcete inhalátor používať na predchádzanie ochorení u detí aj dospelých, môžete si zabezpečiť v podstate akýkoľvek prístroj. Všetky sú totiž dostačujúce pre bežné inhalovania aj pri miernejších formách dýchacích problémov, pretože v súčinnosti s liečivými látkami pomáhajú rozpúšťať hlieny a uvoľňovať dýchacie cesty. Inhalovať sa dajú aj rôzne bylinné prísady na zmiernenie bolesti hlavy, pri nespavosti a psychických problémoch.

dychanie dievca

Ak kupujete inhalátor pre deti, informácie o produkte dôkladne preštudujte. Inhalátory s maskou sú vhodné pre miminka aj ťažko choré osoby. Práve ľudia s astmou, bronchitídou, zápalom pľúc i opakujúcimi sa vážnymi ochoreniami dýchacích ciest by mal starostlivo zvážiť kúpu konkrétneho prístroja.

inhalator

Ako rýchlo inhalátor dokáže premeniť liečivo na paru určenú na dýchanie, je veľmi dôležitým kritériom. Hodnoty sa udávajú v milimetroch za minútu. Vyššie číslo teda znamená väčšiu rýchlosť premeny a vpravenia liečebného roztoku do dýchacích ciest.

Podstatná je veľkosť liečebných častíc

Čiastočky menšie ako päť mikrometrov dobre prenikajú do všetkých zákutí, preto sú určené astmatikom a podobne. Väčšie častice s veľkosťou okolo 10 mikrometrov a prístroje s týmito hodnotami stačia na liečbu dolných dýchacích ciest, nosných dutín a nosohltanu.

 

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame