posilnenie imunityAko môžete zlepšiť svoj imunitný systém? Celkovo vaša imunita robí skvelú prácu pri obrane proti mikroorganizmom spôsobujúcim choroby. Ale niekedy zlyhá - oslabená imunita: Baktérie vás úspešne napadnú a spôsobia, že ochoriete.

Je možné do tohto procesu zasiahnuť a posilniť svoj imunitný systém? Čo keby ste zlepšili svoj jedálniček? Užívate určité vitamíny alebo bylinné prípravky? Vykonávate ďalšie zmeny životného štýlu v nádeji, že vytvoríte takmer dokonalú imunitnú odpoveď? Podpora imunity - Tu je pár základných rád.

Dodržiavajte zdravú výživu

Ako u väčšiny vecí vo vašom tele, zdravá strava je kľúčom k silnému imunitnému systému. To znamená dbať na to, aby ste jedli dostatok zeleniny, ovocia, strukovín, celozrnných výrobkov, chudých bielkovín a zdravých tukov.

Tieto mikroživiny(vitamíny na imunitu) zahŕňajú:

 • Vitamín B6, ktorý sa nachádza v kuracom mäse, lososovi, tuniakovi, banánoch, zelenej zelenine a zemiakoch (so šupkou)
 • Vitamín C, ktorý sa nachádza v citrusových plodoch vrátane pomarančov a jahôd, ako aj v paradajkách, brokolici a špenáte
 • Vitamín E, ktorý sa nachádza v mandliach, slnečnicovom a olivovom oleji, slnečnicových semienkach, arašidovom masle a špenáte
 • Zinok, ktorý sa nachádza v ustriciach, červenom mäse, hydine, fazuli, mliečnych výrobkoch
 • Horčík, nachádzajúci sa v celozrnných výrobkoch, orechoch, semenách

Výnimkou je vitamín D, ktorý sa väčšinou vyrába vystavením slnečnému žiareniu. Aby sme sa uistili, že máme dostatok po celý rok, odporúča sa, aby sme všetci zvážili užívanie 10-mikrogramového doplnku denne na jeseň a v zime. Vitamín D hrá rozhodujúcu úlohu pri udržiavaní silného imunitného systému, aby telo mohlo bojovať proti bakteriálnym a vírusovým ochoreniam, ako je prechladnutie. Niektoré klinické štúdie naznačujú, že suplementácia 10 mikrogramov (mcg) vitamínu D denne môže pomôcť predchádzať bežnému prechladnutiu.

Zatiaľ, čo väčšina štúdií ukazuje, že užívanie vitamínu C nezabráni prechladnutiu u bežnej populácie, môže pomôcť znížiť príznaky a závažnosť prechladnutia. Napríklad jedna metaanalýza z roku 2017 zistila, že užívanie ďalších dávok vitamínu C môže pomôcť skrátiť trvanie bežného prechladnutia až o pol dňa, ako aj symptómov, ako sú bolesť na hrudníku, horúčka a zimnica.

Nedostatok zinku môže oslabiť imunitný systém tým, že naruší tvorbu, aktiváciu a dozrievanie lymfocytov, bielych krviniek, ktoré sú aktívnou súčasťou imunitného systému.

Zapojte trochu cvičenia

Hoci dlhodobé intenzívne cvičenie môže potlačiť váš imunitný systém, mierne cvičenie ho môže posilniť. Štúdie ukazujú, že aj jedno cvičenie môže zvýšiť podporu imunity u ľudí s oslabeným imunitným systémom. A, čo viac, pravidelné, mierne cvičenie môže znížiť zápal a pomôcť vašim imunitným bunkám pravidelne sa regenerovať. Medzi príklady mierneho cvičenia patrí rýchla chôdza, jazda na bicykli, jogging, plávanie a ľahká turistika. Väčšina ľudí by sa mala zamerať na aspoň 150 minút mierneho cvičenia týždenne.

Stres a imunitné funkcie

Moderná medicína začala ceniť úzko prepojený vzťah medzi mysľou a telom. Široká škála chorôb, vrátane žalúdočnej nevoľnosti, žihľavky a dokonca aj srdcových chorôb, je spojená s účinkami emočného stresu. Napriek problémom vedci aktívne študujú vzťah medzi stresom a imunitnými funkciami a vyzerá, že stres by mohol mať veľký vplyv na imunitu.

Čo na imunitu u dospelých?

Imunita u dospelých - Zdravý životný štýl môže pomôcť prirodzenej obranyschopnosti tela a prospieť celkovému zdraviu. To môže zahŕňať:

 • nefajčenie
 • cvičenie
 • vyhýbanie sa nadmernej konzumácii alkoholu pre tých, ktorí pijú
 • časté umývanie rúk
 • dobre zvládanie stresu - relaxácia, meditácia,...
 • mať vyváženú stravu s dostatkom ovocia a zeleniny
 • mať primeranú hmotnosť
 • spať aspoň 7 hodín každých 24 hodín

Reklamný článok
foto: freepik.com

ZDIEĽAJTE NÁS