bosk laskaOkrem radosti pre milovaného človeka, urobíme niečo aj pre svoje zdravie. Bozk je totiž zdraviu všeobecne veľmi prospešný. Omladzuje, znižuje stres, pozitívne vplýva na zubnú sklovinu.

Všeobecne sa traduje, že na bozk v priemere trvajúci jednu minútu sa spáli 26 kalórií. Pri bozkávaní s partnerom sa zrýchľuje dych aj pulz, umocňuje sa funkcia srdca. V dôsledku toho sú orgány tela lepšie zásobené kyslíkom. Bozk, najmä vášnivý, pôsobí aj na produkciu viacerých hormónov.

 

Bozky a bozkávanie

  • Bozk hladinu niektorých hormónov zvyšuje a iných zas znižuje, človek je po ňom schopný väčšieho telesného a duševného výkonu.
  • Bozkávaním zlepšuje náš imunitný systém.
  • Pravidelné bozkávanie môže náš život predĺžiť až o päť rokov :-)
  • Dlhé a vášnivé bozkávanie sa odrazí aj na našej tvári, zapojí okolo 30 svalov tváre, ktoré pokožku napnú a čiastočne odstránia vrásky, príznaky starnutia.
  • Ak bozk sprevádza hladkanie a objímanie, odstraňuje nervozitu a napätie, zmierni duševnú záťaž, pomôže odstrániť smútok a depresiu, čiže znižuje produkciu stresových hormónov.
  • Bozkávanie prebudí celé naše telo, lebo v našom mozgu vytvára endorfín, ktorý znižuje prah vnímania bolesti, nadobličky zvyšujú produkciu adrenalínu. Nervové zakončenia pier a jazyka vyšlú signály vzrušenia cez centrálnu nervovú sústavu priamo do pohlavných orgánov.

bozk mladi


Sú tu však aj nebezpečenstvá
.

Bozkávajúci sa partneri si vymieňajú vírusy a baktérie nachádzajúce sa na sliznici ústnej dutiny, preto sa môžu ľahko infikovať nádchou, angínou, chrípkou ba aj vážnejšími chorobami, alebo v pozitívnom myslení je bozkávanie možno chápať ako prevenciu možných chorôb.  Sliny obsahujú veľké množstvo baktérií, z ktorých 80 percent sú spoločné u
všetkých ľudí, 20 percent je individuálnych. Pri bozku sa baktérie prenášajú a cudzie baktérie vyvolávajú v organizme stav pohotovosti a mobilizujú imunitný systém produkujúci protilátky, tým sa stáva organizmus odolnejším.

Bozkávanie nás učí lepšie dýchať. Po bozku dýcha človek rýchlejšie, čo znamená väčší prísun kyslíka.

Kto sa často bozkáva, máva menej problémov s krvným obehom.

 

História bozkávania

Legendy hovoria, že bozk vznikol v starom Grécku dobách, keď hrdinskí bojovníci strávili veľa času na vojnových výpravách a ich ženy si dlhé chvíľky čakania vypĺňali vzdávaním úcty bohovi Dionýzovi, pitím vína a nespútanej veselosti. Manželom sa ich hodovanie nepáčilo.

Po návrate z bojov privoniavali k ústam svojich drahých manželiek,aby sa presvedčili, či sa víno požívalo v únosných medziach, a tu bol niekde zrod bozku.

A ak chceme ostať pri legende, tak aj stará slovenská múdrosť hovorí - ak chce mať dievča dostatok lásky po celý rok, musí ju v prvý májový deň pod rozkvitnutou čerešňou pobozkať mladý muž, ale to sme trošíčku odbočili.

Bozkávať sa na verejnosti bolo ešte v 19. storočí neprístupné v niektorých krajinách napríklad islamských. V Indii kde je bozk tabu dokonca aj na filmovom plátne je dodnes prísne zakázané a trestané.

Ani v Európe to nebolo v minulosti inak napríklad v Neapoli roku 1562 prijali zákon, ktorým sa smrťou trestalo bozkávanie sa na verejnosti.

V 16. storočí sa v Anglicku rozšírila populárna hra lásky t.j.  prenášanie bozku prostredníctvom zahryznutia do jablka. Ak dáma prijala od ctiteľa ním nahryznuté jablko a priložila svoje pery na to isté miesto, kde bolo odhryznuté, považovalo sa to za priamu výzvu k ďalším ľúbostným hrám.

bozk na rurkuJediným prípustným bozkom bolo kedysi pobozkanie dámskej rúčky. Pobozkanie ruky vyjadrovalo prejav najvyššej úcty a ruka sa bozkávala vždy len v uzavretej miestnosti, alebo keď dvojica bola sama.

Podľa pravidiel bontónu by sme svoje horúce city k milovanej osobe nemali nikdy prejavovať na verejnosti a ak sa chceme s niekým pobozkať, tak len náznakovo. Francúzsko, možno zarazilo, že už pri zoznamovaní sa ľudia zvyknú pobozkať, a to najmenej dvakrát, ide však o formálny spoločenský zvyk.

Ešte v 19. storočí sa v rôznych lexikónoch bontónu uvádzal aj presný návod, ako sa správne bozkávať. Prvou zásadou bolo, že muž by mal byť vyšší ako dáma, ktorú chce pobozkať. Uchopí jej pravú ruku do svojej a jemne si dámu k sebe pritiahne. Súčasne zdvihne ľavú ruku cez jej pravé plece a spustí ju šikmo pod jej ľavé rameno. Potom si ju privinie na hruď. Dáma zakloní hlavu a pánovi stačí, ak sa mierne nakloní dopredu, pritlačí pery na jej pery a bozk je hotový.

Pri bozkávaní si pán nikdy nesmie počínať hlučne, nesmie cmukať či vydávať iné nevhodné zvuky.

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame