stary clovek human 874979 640Z prieskumu, ktorý bol zverejnený pri príležitosti Svetového dňa osteoporózy na stránke somstalekost.sk vyplynulo, že Slováci už vedia, čo je to osteoporóza, ale stále nevedia, akú úlohu hrá pri vstrebávaní vápnika vitamín K2 a D3.


Miluj Svoje Kosti – chráň svoju budúcnosť


05 BIOMIN portret PRINTPráve toto heslo zvolila medzinárodná organizácia International Osteoporosis Foundation (IOF) ako hlavný odkaz tohtoročnej kampane. Vďaka Svetovému dňu osteoporózy sa môžete dozvedieť viac o prevencii, diagnostike a liečbe tohto tichého zabijaka. Aspoň v tento deň by sme mali viac hovoriť o rizikách a komplikáciách tohto ochorenia, ktoré má stále stúpajúcu tendenciu. Prečo je to tak? „Dôvodom je nielen čoraz pasívnejší životný štýl, ale aj zlá výživa a podceňovanie ochorenia. Aj napriek niekoľkoročnej osvete sa však ešte veľa ľudí domnieva, že osteoporóza jednoducho patrí k starobe a nedá sa s ňou nič robiť. To však nie je pravda,“ vysvetľuje Dr. Ingrid Oppenbergerová zo spoločnosti BIOMIN a.s.

O osteoporóze vieme, naše vedomosti sú ale neúplné
„Prieskum sme urobili pri príležitosti Svetového dňa osteoporózy, ktorý si každoročne pripomíname 20. októbra. Údaje sme zbierali dva mesiace prostredníctvom online dotazníkov ako aj našich zdravotných sestier, ktoré cestujú po Slovensku a bezplatne robia denzitometriu v lekárňach. Získali sme odpovede od viac ako 300 ľudí, z čoho 90 % bolo žien a 10 % mužov,“ informoval Dr. Juraj Vozár.
Výsledky vyplývajúce z prieskumu však boli rozpačité. „Potešilo nás a sledujeme určitý posun vo vnímaní tejto choroby. Všetci oslovení vedeli, čo to osteoporóza je a dokonca vedeli, ako je vápnik dôležitý pre naše kosti. Takmer 75% ľudí však nevedelo, že vápnik sa dokáže vstrebať a správne uložiť len vďaka vitamínom K2 a D3“.

 

  • 70 % ľudí vie, že nejde len o ochorenie žien, ale že postihuje aj mužov. „Túto informáciu vnímame veľmi pozitívne, pretože osteoporóza je stále vnímaná ako čisto ženská choroba,“ hovorí Dr. Ingrid Oppenbergerová
  • Z prieskumu ďalej vyplynulo, že 70 % ľudí sa s osteoporózou stretlo osobne, alebo pozná vo svojom okolí niekoho s osteoporózou.
  • Takmer 70 % ľudí vie, že osteoporóza nebolí, a práve v tom spočíva jej nebezpečenstvo.
  • Tretina z oslovených vo vekovej skupine viac ako 50 rokov absolvovala preventívne denzitometrické vyšetrenie.

 

Nechcete mať vo vyššom veku osteoporózu? Vieme, ako na to!

Rozvoj osteoporózy sa dá do určitej miery ovplyvniť prevenciou, správnou výživou, pohybom a najmä dostatočným príjmom prírodného vápnika spolu s vitamínmi K2 a D3, ktorých úlohu ľudia ale stále nepoznajú. Práve preto vznikol edukačný projekt s názvom Som stále kosť. Okrem základných informácií o osteoporóze tu ľudia nájdu informácie o potrebe príjmu vápnika v období tehotenstva, dozvedia sa čo robiť v prípade alergií na mlieko a mliečne výrobky, zlomenín a získajú informácie o možnostiach dopĺňania vápnika v prípade stravovacích problémov ako je anorexia či bulímia, či celiakia. Na stránke nájdu návštevníci aj bezplatnú poradňu odborníka. „V rámci projektu Som stále kosť robíme po celom Slovensku meranie hustoty kostí, teda denzitometriu, zadarmo. Do dnešného dňa sme vyšetrili vyše 2500 ľudí. Z nich len 20% malo zdravé kosti, 60% malo osteopéniu, čo je predstupeň osteoporózy a 20% sme diagnostikovali osteoporózu a odporučili sme im návštevu odborníka. Osteoporózu sme odhalili nielen u starších ľudí, ale prekvapivo aj u mladých, ktorí si kostné vyšetrenie urobili len zo zvedavosti. Dôvodom môže byť nielen nesprávna výživa, málo pohybu, pobytu na slnku, pitie sladených a kolových nápojov, ale aj poruchy výživy, či nedostatok vitamínom K2 a D3,“ dodáva Dr. Ingrid Oppenbergerová.

Prieskum zrealizovala slovenská farmaceutická spoločnosť BIOMIN a.s., jediný výrobca prírodného vápnika v Európe.

Viac o osteroporóze sa dozviete ďalšom článku: Základné informácie o osteoporóze

Zdroj foto: pixabay.com

Tlačová správa.

ZDIEĽAJTE NÁS